Prokrastinace při učení: 5 tipů jak se jí zbavit a efektivně se učit

Prokrastinace při učení

Prokrastinace při učení je velmi častým jevem u všech žáků a studentů. Proto tu jsou praktické tipy a rady, které vám mohou pomoci přestat prokrastinovat.

V tomto článku se zaměříme na to, jak co nejefektivněji přestat s prokrastinací. Dozvíte mých top 5 nejlepších triků, které u mě osobně fungovaly, a které budou pravděpodobně fungovat i u vás.

Asi všichni z nás už někdy zažili situaci, kdy jsme se chtěli učit, ale vždycky jsme nakonec skončili u úplně něčeho jiného. Říká se tomu prokrastinace. Je to v podstatě jakákoliv aktivita, kterou děláme, abychom nemuseli dělat to, co nechceme, v našem případě jít se učit. Je to příšerná věc, která nás zbavuje schopnosti se efektivně učit a většinou jsou to aktivity jako scrollování na sociálních sítích nebo hraní her.  Sama jsem se s prokrastinací mnohokrát setkala, a proto jsem se rozhodla s vámi sdílet tipy, které mi pomohly ji přemoci a ničím nerušeně se učit. 

Tip č.1: Definujte

Situace, kdy jsem se s prokrastinací setkala nejčastěji, je že jsem si řekla, že se budu dneska učit. Náš mozek nás totiž chrání před děláním těžkých věcí pomocí prokrastinace, a jelikož učení je hodně náročná aktivita, kterou máme spojenou s určitým druhem utrpení, tak se nás před tím učením snaží mozek chránit. To, co ale dělá učení pro náš mozek náročné není samotné učení, ale rozhodnutí o tom, co se budeme učit, jak se to budeme učit a jak dlouho. Ze začátku to může znít poněkud divně, ale když si tyto tři věci definujete předem, zjistíte, že donutit se k učení je vlastně mnohem jednodušší, než předtím. 

Jsou tedy tři věci, které si musíte definovat ve stejnou dobu jako se rozhodnete, že se budete učit. 

  1. Co se budete učit
  2. Jak se budete učit
  3. Jak dlouho a kdy se to budete učit

1.  Co se budete učit

To je nejdůležitější z těchto tří věcí. Pokud si to nedefinujete, tak vám zaručuji, že se nenaučíte skoro nic. 

Když se ráno vzbudíte a řeknete si, že se budete dnes učit na zítřejší test z fyziky, tak to působí, že máte definováno, co se budete učit. Fyziku, jasné, ne? Bohužel je to málo konkrétní. Čím více budete specifičtější, tím lépe. Takže místo toho, abyste si řekli, že se budete učit fyziku, si řekněte, že se budete učit fyziku, gravitaci, kapitolu 1 a 2, ze kterých bude test. Působí to jako triviální aktivita, ale věřte mi opravdu to funguje. 

2. Jak se budete učit

Z vlastního pozorování můžu říct, že tohle je bod na který lidé nejčastěji zapomínají. Určit si postup učení je, ale velmi důležité. Když si totiž v hlavě připravíte postup, co vše budete dělat  je pro váš mozek snazší se tímto předem vymyšleným postupem řídit. Zní to opravdu složitě, ale v podstatě jde o to, že si uděláte takový plán : pročtu si kapitolu 1 a 2, podívám se na jedno video o tomto tématu, odpovím na dodatečné otázky v kapitolách 1 a 2

A to je vše. Jednoduché, ale velmi důležité.  

3. Kdy a jak dlouho se budete učit

Stejně jako dva předchozí body, i toto je velmi důležité. Stanovte si přesný čas, kdy se budete učit. Tím nemyslím někdy zítra nebo odpoledne, ale přesný čas jako zítra ve 14:00.

Odhadněte také, jak dlouho by vám to učení mělo trvat. Je mi jasné, že ne vždy to jde, ale udělejte alespoň přibližný odhad. 1 hodina, 30 minut, čtvrt hodiny…

Někteří z vás si teď možná říkají, ale jak mi pomůže všechno si definovat proti prokrastinaci? To je velmi dobrý dotaz a já mám na něj odpověď. 

Tím, že si vše definujeme si v hlavě vytváříme takový plán. Náš mozek je líný a je pro něj snazší se řídit již vymyšleným plánem, než za pochodu nějaký vymýšlet a to je důvod proč pro vás potom bude snazší jít se učit a řídit se tím plánem než prokrastinovat.

Tip č. 2: 2 minutové pravidlo

I když se k tomu učení přece jen zvládnete dokopat, tak se vám může stát, že po chvíli opět skončíte na mobilu. Nejen v takovéto situaci používám 2 minutové pravidlo. Funguje to tak, že kdykoli si uvědomíte, že prokrastinujete místo toho, abyste se učili, tak se podíváte na čas a přesně za dvě minuty se k tomu učení opět vrátíte. 

Otázka, která vás možná napadá je proč zrovna dvě minuty, a ne hned. Je to kvůli tomu, že vrátit se k učení hned je velmi těžké. Zjistila jsem, že je jednodušší dovolit si ještě dvě minuty vědomě prokrastinovat a potom se pustit do učení. Ten časový horizont je důležitý, protože bez něj si nepřiznáte, že místo učení prokrastinujete. Samozřejmě si můžete toto pravidlo modifikovat na časový horizont, který vám vyhovuje, ale dle mého názoru je důležité mít ho určitý a stejný pro každý případ. 

Tip č. 3: Zahoďte mobil

Je mi jasné, že tento tip se vám nebude líbit, ale opravdu vám pomůže se soustředit. 

V dnešní době máme přístup k miliardám informací a spousta lidí žije ve stresu, že nějakou důležitou informaci prošvihnou. To je důvod proč nezvládneme sedět vedle mobilu a 100% se soustředit na něco jiného. Samotný mobil je podle mě zdrojem 90% prokrastinace. Bojíme se totiž , že nám někdo napíše nějakou urgentní zprávu nebo, že na Instagramu někdo zveřejní něco převratného a my o to přijdeme. I když se s tímto neztotožňujete existují i další důvody proč nás telefon rozptyluje. Například dostanete nápad, který si chcete rychle zapsat, nebo něco důležitého jste zapomněli říct kamarádům. Zkrátka pokud se chcete lépe soustředit mobil musí pryč. 

To úplně nejhorší, co můžete udělat je nechat mobil na svém stole, když pracujete. Mobil musíte umístit jinam, abyste na něj neviděli. Takže ho jen posunout vedle na polici nestačí. To nejlepší, co můžete udělat je odnést ho do jiné místnosti. Je tak pro vás hůře dostupný, což je ideální. Takže kdykoliv budete chtít prokrastinovat na mobile, budete se muset zvednout a dojít do jiné místnosti. Jak už jsem, ale řekla náš mozek je líný a proto se vám tam nebude chtít jít. Takhle minimalizujete prokrastinaci na mobile na minimum. 

Tip č. 4: Zbavte se rušivých elementů

Mobil není bohužel jediná věc, která nás vyrušuje a nutí k prokrastinaci.Těchto věcí je mnohem více ať už jde o oblíbenou knihu nebo o propisku se kterou si pohráváte v ruce. Všechny tyto věci musí pryč z pracovní plochy. Nechte tam pouze věci, které k učení nutně potřebujete. Cílem je snížit počet možností, co můžete dělat místo učení. 

Pokud jste líní jako já, tak místo toho, abyste si uklízeli celý stůl, učte se jinde. Například já se občas učím na zemi na koberci. Na zemi totiž není tolik věcí, které mě mohou vyrušit a donutit mě dělat něco jiného. 

Tip č. 5: Prokrastinujte plánovaně

Zní to jako naprostá hloupost a někteří z vás si určitě říkají: Cože? Ale věřte mi, dává to smysl. 

Učení je většinu času obrovská nuda. Po určité době nás to přestane bavit a buď začneme dělat něco jiného, tedy prokrastinovat, nebo si budeme nalhávat, že jsme stále produktivní a, že se stále učíme. 

Hodinu se učit a většinu času z toho jenom sedět nad učebnicí je méně produktivní, než když si po půl hodině dáte pauzu a budete deset minut scrollovat na internetu. Ve skutečnosti to dává smysl, protože, když se budete učit s vědomím toho, že potom následuje pauza nebudete mít potřebu prokrastinovat během učení. Skutečně to funguje, takže vám doporučuji, kdykoli si plánujete učení, naplánujte si i pauzy. Ze začátku budete muset trochu experimentovat s tím, jak často a jak dlouhé pauzy zvolit, aby vám to vyhovovalo. Pauzu si ale určitě dejte nejpozději po hodině a nejdříve po 20 minutách. 

Shrnutí

Je tedy 5 věcí, jak přestat prokrastinovat při studiu:

  1. Definujte
  2. Použijte 2 minutové pravidlo
  3. Zahoďte mobil
  4. Zbavte se rušivých elementů
  5. Prokrastinujte plánovaně

Pokud se vám povede tyto tipy dodržet, tak by se vám mělo podařit se prokrastinace zbavit nebo ji alespoň minimalizovat.

Mějte ale na paměti, že ne vždy se vám podaří všechno dodržet, a že někdy to bude opravdu těžké. Ale stejně jako všechno, čím častěji něco děláme, tím snažší to bude, takže čím vícekrát se vám podaří neprokrastinovat během učení, tím jednodušší to bude. 

Tyto tipy tedy mě osobně pomohly přestat prokrastinovat během učení a doufám, že vám pomůžou také. Pokud se vám tento článek líbil, budu moc ráda, pokud mi dáte zpětnou vazbu a budete ho sdílet s těmi, kterým by to mohlo pomoct. Na tomto webu budu dále zveřejňovat podobné články na téma učení, takže pokud vás produktivita učení zajímá také, jednou za čas mrkněte na web Zapamatovano.cz

Jak přestat prokrastinovat, prokrastinace při učení – Zapamatováno.cz

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *