Čas na učení: 5 tipů co dělat, když ho nemáte

Co dělat když nemám čas se učit? Tak tahle otázka zní v hlavě spoustě lidí. Každý má v životě totiž spoustu jiných věcí, ať už jsou to různé volnočasové aktivity či třeba práce. Někdy i když se vám podaří najít čas na učení, tak to stále není tolik času kolik byste potřebovali. Proto vám v tomto článku řeknu, jak se mi daří najít si dostatek času na učení a zároveň i na jiné aktivity.

Tip č. 1: Pracujte se svým časem

Den má 24 hodin a ať se budete snažit, jak chcete tak víc času nezískáte.  Proto je potřeba pracovat s časem, který máte k dispozici. Pokud nestíháte, tak se váš současný přístup k času moc neosvědčil. Neberte to prosím nijak osobně, ale když nestíháte, tak z toho bohužel nemůžete obviňovat nikoho jiného než sebe samotné. 

Takže co s tím? Je třeba přeorganizovat váš denní plán. Tímhle, ale nemyslím žádný váš rozvrh nebo pracovní dobu, ale váš plán pro čas, který si můžete sami rozvrhnout, čas kdy jste doma. Nic jiného totiž ovlivnit nemůžete. Mnoho lidí ani takový plán nemá. Prostě dělají to, co jim přijde dobré v tu chvíli udělat. Jestli čtete tenhle článek, tak asi víte, že to moc dobře nefunguje. 

Kdykoli se řekne slovo plán, tak se to hodně lidí nelíbí. Mají totiž strach z toho, že si budou muset všechno plánovat na minutu. Tak to ale být nemusí. Já se jednoduše držím plánu povinnosti před odpočinkem. Zkrátka si ráno napíšu co bych chtěla v daný den stihnout a potom hned jak přijdu domů, tak se do toho pustím. V jednoduchosti je síla. Když máte totiž napsané co za daný den chcete stihnout a začnete na tom pracovat hned, jak je to možné, tak to může úplně změnit seznam aktivit, které jste schopni za den stihnout. 

Napsat si tedy seznam aktivit, které chcete za den stihnout, vůbec není zbytečné. Nejlepší je si to napsat na papír, protože se vám nemůže stát, že na to zapomenete. 

Možná si někteří říkáte: Ale jak mi tohle pomůže stihnout více věci? Odpověď je snadná. Když máte totiž nějaký plán, kterého se můžete držet, šetříte čas. Šetříte čas tím, že se v průběhu dne nemusíte rozhodovat, co jak a kdy uděláte, ale prostě se držíte svého seznamu. 

Tip č. 2: Využijte skuliny 

Každý ve svém dni má tzv. skuliny. Skuliny času, kdy se nic neděje. Myslím tím, těch pár minut, co třeba jedete v tramvaji nebo čekáte na zastávce. I toto totiž můžete využít k něčemu smysluplnému. Takže třeba místo toho abyste na záchodě srolovali na sítích, tak si můžete hledat informace ke školnímu projektu. Nebo si opakovat slovíčka zatímco jedete metrem do školy. Takových příležitostí je ve dni opravdu spousta. Většinou se tyto chvíle podceňují, protože jsou moc krátké na nějakou delší aktivitu. Když si je ale v celém dni nasčítáte, tak vám to může vyhodit poměrně vysoké množství času. Schválně si zkuste potom sečíst kolik času vám denně zabere nic nedělání v těchto částech dne.

  • čekání na zastávce
  • jízda autem nebo městskou dopravou tam i zpátky
  • čekání na začátek první hodiny
  • přestávky
  • čekání ve frontě na oběd

A tohle je jen pár nejběžnějších příkladů, které můžete ve svém dni najít. Jsem si jistá, že čas strávený čekáním přesáhne hodinu. Způsobem, jak tedy nahnat víc času je využít tyto části dne. Vždy si totiž můžete vytáhnout sešit a učit se nebo si zápisky a stránky učebnici vyfotit a potom to studovat v mobilu. 

Kdo něco opravdu chce dělat, čas si na to najde. 

Tip č. 3: Nikdy nestihnete vše

Smutnou pravdou je, že nikdy nemůžete dělat všechno to, co byste chtěli dělat. Čas na Zemi je omezený a podle toho je třeba se chovat. Někdy se prostě budete muset něčeho vzdát na úkor něčeho jiného. 

Pokud se tedy nestíháte učit, protože děláte jiné věci, je možná na čase zvážit jestli vám ty jiné věci stojí za špatné známky. Jestli děláte hodně volnočasových aktivit a trávíte celé dny se svými kamarády, možná se budete muset něčeho z toho vzdát. Neříkám, že není možné dělat hodně věcí, říkám jen to, že někdy těch věcí může být tolik, že opravdu není možné najít si mezi nimi čas na učení. 

Pocit toho, že nestíháte je opravdu hrozný. Hlavně když se celý den nezastavíte.  Dělat hodně aktivit najednou často znamená nedělat pořádně ani jednu. Pro váš osobní klid by proto mohlo být lepší se vzdát nějaké volnočasové aktivity abyste měli čas na učení. Nechcete přece skončit u syndromu vyhoření. 

Samozřejmě předpokládám, že když hledáte, jak najít čas na učení, tak je pro vás studium důležité. Pokud je třeba pro vás  vaše sportovní kariéra důležitější, tak se můžete řídit ostatními tipy nebo se smířit s tím, že ve škole nebudete úplně excelovat. Vždy je důležité si uvědomit priority a podle toho se řídit. 

Tip č. 4: Buďte produktivnější

Další způsob jak nahnat čas je být v učení produktivnější. Jednoduše zkráťte čas, který nad tím učením trávíte. To se vám samozřejmě může hodit i když nikam nespěcháte. 

Jak se tedy učit rychleji? Pokud se chcete učit rychleji, tak musíte dodržet pár určitých pravidel. 

  1. Neprokrastinovat
  2. Používat efektivní metodu učení

Neprokrastinujte

Prokrastinace je úplně největší žrout času. Pokud se nestíháte učit a nemáte na to moc času, tak zbavit se prokrastinace je možná to úplně nejdůležitější. 

Hlavním důvodem prokrastinace je nejčastěji mobil. Pro většinu lidí je nemožné se učit v blízkosti telefonu. Moje rada proto zní: odneste ho jinam, nejlépe do jiné místnosti. Pokud jste na mobilu alespoň trošičku závislí, tak zjistíte jak vám toto neskutečně pomůže. A alespoň trošičku závislý na mobilu je dnes téměř každý. V případě, že bez mobilu nezvládnete žít, tak můžete třeba vyzkoušet aplikaci Forest, která funguje na bázi takového časovače a pomáhá vám se lépe soustředit.

Další důležitá věc týkající se prokrastinace je plán. Většina lidí prokrastinuje, protože jsou líní vymýšlet co a jak se budou učit. Tenhle krok jste naštěstí částečně už vyřešili tím seznamem denních cílů, o kterém byla už řeč. 

Poslední věc, kterou chci zmínit týkající se prokrastinace je prostředí. Prostředí ve kterém se učíte je totiž také důležité. Například já když se učím u neuklizeného stolu, tak mám tendenci stále dělat něco jiného a myslím si, že to platí i pro všechny ostatní. Moje doporučení proto je, učte se v klidném a jednoduchém prostředí. Jednoduché prostředí znamená, že je uklizené a není tam nic, co by vás mohlo rozptylovat. 

Jestli vás zajímá jak se zbavit prokrastinace trochu víc do hloubky, tak si můžete přečíst můj článek na toto téma, který najdete zde

Používejte efektivní metodu učení

Je jedno kolik máte na učení času, když se stejně nejste schopni efektivně něco naučit. Když se naučíte, jak se učit efektivně a tak jak vám to bude vyhovovat, budete schopni se učit mnohem rychleji. 

Jakákoliv efektivní metoda spočívá v tom, že vám vyhovuje. Nikdy se nenuťe do učení určitým způsobem i když vám to tak doporučují ostatní. To co funguje pro někoho jiného nemusí nutně fungovat i pro vás. Řeknu vám tedy pouze pár tipů, které by vám potenciálně mohly pomoci. 

Mojí oblíbenou metodou učení je metoda přeříkávání. Zjistila jsem, že skutečně funguje a pro většinu lidí, které znám funguje také. Jde o to, že přeříkáváte informace nahlas. Přečtete si část učiva a přeříkáte ji nahlas svými slovy. Potom si přečtete další část a přeříkáte vše od začátku nahlas. Takhle pokračujete dál až do konce. Je to poměrně snadná a opravdu účinná metoda. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete je zde. 

Tip č. 5: Kombinujte učení s jinými aktivitami

Obvykle nejsem moc fanynka multitaskingu, hlavně co se týká učení. Protože když děláte při učení něco jiného, tak se většinou nic nenaučíte. Existují ale aktivity při kterých se můžete určitým způsobem učit a budete efektivní. 

Mezi tyto aktivity patří například chůze. Během toho co jdete do školy a ze školy se můžete učit. Nejde to ale tradičním způsobem, že si vytáhnete zápisky. Musíte to udělat jinak, použitím sluchátek. Místo toho abyste poslouchali hudbu jako vždy, tak si můžete pustit nějaký vzdělávací podcast nebo video u kterého potřebujete pouze zvuk. Je to dobré využití času. 

Sluchátka takto můžete použít nejen při chůzi, ale třeba i při uklízecích pracích nebo při vaření. Sice se přitom nenaučíte tolik jako při normálním učení ale je to způsob jak se naučit alespoň něco.

Shrnutí

Jestliže nemáte na učení čas, tak existuje pár tipů, které vám mohou pomoci nějaký ten čas najít.

Co dělat když nemáte čas na učení: 

  1. Pracujte se svým časem – udělejte si denní plán
  2. Využijte skuliny – najděte nevyužité části dne a využijte je 
  3. Zhodnoťte své priority – stojí vám některé aktivity za nedostatek času na učení ? 
  4. Buďte produktivnější – učte se rychleji

Tyto tipy využívam dnes a denně k tomu abych si našla čas na učení. Doufám, že vám tyto tipy alespoň trochu pomohly a pokud ano, tak budu ráda za komentář. Hodně štěstí na cestě k nalezení více času na učení!

Čas na učení – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *