
V poslední době se hodně mluví o tom, jak jsou spánek a stravování důležité. Dokonce to má údajně ovlivňovat i učení. Někteří říkají, že málo spánku a špatné stravování mají vliv na to, jak dobře se učíte. Jiní zase tvrdí, že to spolu vůbec nesouvisí. Jak to ale skutečně je? Má to, co jíte, nebo jak dlouho spíte, vážně vliv na to, jak dobře se budete učit? To všechno se dozvíte v tomto článku.
Jaký je tedy skutečný vliv spánku a stravování na učení?
Vliv spánku
Všichni se asi shodneme na tom, že spánek je pro naše běžné fungování nepostradatelný. Když nebudete několik dní vůbec spát, tak nebudete schopni normálně fungovat. To dává smysl a o tom asi není důvod vůbec pochybovat. Má ale spánek nějaký vliv na učení? Ovlivní vaše studijní výkony počet hodin, které denně naspíte?
Existuje spousta vědeckých studií, které potvrzují, že spánek má zásadní vliv na učení. Jde o to, že během spánku se vám v mozku upevňují informace. Zatímco tedy spíte, váš mozek si ukládá informace, které jste se za den naučili. Z toho vyplývá, že když nespíte nebo spíte málo, tak se ty informace neuloží nebo na to budou mít málo času a uloží se jenom něco.
Určitě se vám někdy stalo, stejně jako mně, že se vám něco přes noc v hlavě uleželo a další den to bylo jasnější. Navíc je přísloví ráno moudřejší večera pravdivé. Spánek vám pomáhá odprostit se od emocí a dívat se na věci další den objektivněji. V případě učení vám to může pomoct tak, že získáte novou motivaci do učení nebo si uvědomíte, kde při učení děláte chybu.
Kromě ukládání informací je tu ale ještě jedna věc, kterou spánek v souvislosti s učením taky ovlivňuje a myslím si, že je to právě to nejdůležitější. Spánek ovlivňuje i vaši schopnost soustředění následující den. Určitě to znáte z praxe. Za noc jste naspali takové 3-4 hodiny a další den jste byli naprosto nepoužitelní. A pokud se máte v ten den něco důležitého učit nebo dávat pozor při hodině, tak to moc kvalitně neprovedete. Osobně v tomhle vidím jeden z největších problémů se soustředěním v současnosti. Když jste totiž nevyspalí, tak je vážně těžké se na něco soustředit a snáze se na všechno vykašlete nebo se dostanete k prokrastinaci.
Hodně lidí právě v této oblasti spánek podceňuje a spí méně, než by bylo optimální. Každému se samozřejmě někdy stane, že se něco protáhne a naspí méně. Z krátkodobého hlediska to nebude mít na vás skoro žádný vliv, ale pokud byste pravidelně spali 4 hodiny denně, tak si můžete být jistí, že do dvou týdnů byste vůbec nebyli schopni se během dne soustředit.
A jak dlouho máte tedy spát? Na tuto otázku neexistuje přesná odpověď. Záleží totiž na velkém počtu faktorů, jako je třeba váš věk, únava nebo nálada. Optimálně by to ale mělo být mezi 6-8 hodinami denně minimálně. A pokud se vám někdy stane, že naspíte méně, tak není špatný nápad to další den dospat. Vím, že existuje spousta řečí ohledně toho, že dospávání není efektivní, ale já si myslím, že efektivní může být. Pokud si jednou za čas přispíte, tak z vlastní zkušenosti vím, že to může zlepšit vaši koncentraci, náladu a produktivitu.
Já osobně beru spánek jako investici do schopnosti se soustředit následující den. Raději budu spát o dvě hodiny déle, když to bude znamenat, že celý den budu produktivní a plná energie. Když nad tím budete takhle přemýšlet, tak tím o dost snížíte případy, kdy půjdete spát později.
Vliv stravování
To, co jíte, má obrovský vliv na spoustu různých věcí ve vašem životě a nejvíce na vaše zdraví. Podceňovat stravování v této oblasti rozhodně není dobrý nápad. Ale jak je to v učení? Vážně má vliv to, co jíte, na to, jak dobře se budete soustředit?- Odpověď zní ano i ne. Z dlouhodobého hlediska stravování nemá na vaše učení vliv. Z krátkodobého ale ano.
Existují určité potraviny a nápoje, které mohou dočasně zlepšit nebo zhoršit vaši schopnost se soustředit. Sami určitě víte, že jsou věci, které vás hrozně nakopnou a věci, které vás zase utlumí. O tom přesně mluvím.
Potraviny a nápoje, které vás nakopnou
Cukr je krásným příkladem potraviny, která vás nakopne. I někteří sportovci před svým výkonem jedí cukr v určité formě, aby získali sacharidy. Rychle vstřebávající se sacharidy jako je například glukóza, totiž zvýší hladinu cukru v krvi. Zvýšená hladina cukru v krvi vám pomáhá se lépe soustředit a získat více energie pro fyzické výkony. Účinky cukru ale netrvají věčně, po nějaké době účinky vyprší. Ale i tak vydrží poměrně dlouho, a je to podle mě jeden z těch zdravějších způsobů, jak se nakopnout.
Cukr ale není jediná potravina nebo nápoj, který má takové účinky. Například energetické nápoje nebo kafe jsou další z nich. Bohužel se ale jedná už o ty méně zdravé pro naše tělo. Určitě je totiž menší zlo, když si dáte před každým učením jeden bonbon, než když vypijete hrnek kafe či energeťák. Navíc konkrétně energeťák má kratší dobu působnosti a po tom, co jeho účinky vyprší, se budete cítit hůř, než před ním a to i z hlediska koncentrace.
Moje doporučení zní, abyste se vyhli energeťákům a kofeinu, co nejvíce to půjde. Ano, je pravda, že se díky nim budete chvíli lépe soustředit, ale z dlouhodobého hlediska je lepší ten cukr. Samozřejmě je to ale na vás.
Poslední věcí, kterou chci zmínit, která vám může pomoci se lépe soustředit, je voda. Voda je úplně ten nejlepší nápoj na světě. Osvěží vás a může vám pomoct lépe se soustředit. Pokud jste totiž dehydratovaní, tak se vám soustředí hůře. Před každým učením se proto vždy napiju vody, abych si pročistila mysl a lépe mi to potom šlo. Sklenici vody mám také vždycky na stole, kdybych se během učení chtěla napít. Vím, že to funguje trošičku jako placebo efekt, ale hlavní je, že to funguje. Rozhodně vám doporučuji to s tou vodou taky vyzkoušet.
Potraviny a nápoje, které vás utlumí
Myslím, že se tu asi nemusíme bavit o tom, že omamné látky vás utlumí. Všichni víme, že užívání drog vám úplně odrovná jakoukoliv rozumnou mozkovou činnost.
Co se týče běžných potravin a nápojů, tak vás utlumují skoro úplně ty samé potraviny jako vás nakopnou (až na tu vodu samozřejmě). Někteří z vás si určitě teď říkají: ,,Cože?”. Když se nad tím, ale zamyslíte, tak to dává smysl. Po nějaké době totiž účinky jak cukru, tak kafe i energeťáku vyprší. A v ten moment je to poněkud nepříjemné. Většinou se totiž vaše hladina schopnosti soustředění sníží ještě níž, než byla původně na začátku. A to není moc fajn.
Tenhle jev je způsobený hladinami dopaminu a adrenalinu v mozku. Když se nějakou potravinou nebo nápojem nabudíte, tak je to to potom jako horská dráha. Ze začátku vás to vystřelí úplně nahorou, ale potom sjedete zase rychle úplně dolů. Určitě jste slyšeli třeba o cukrové rauši, kdy nějaké malé dítě snědlo obrovské množství cukru a potom ho nebylo možné zastavit. Za pár hodin, ale únavou usnulo.
Toto zmiňuji, protože si myslím, že je dobré tuto informaci znát. Nic není zadarmo, a proto, když se něčím nakopnete, tak potom následuje i pád. A to neplatí jenom u kafe, cukru nebo energetických nápojích, kde to najdete jenom v mírné formě. Například u alkoholu nebo drog je tohle v drastickém měřítku.
Myslím si, že využít cukr, kafe nebo energeťák je kolikrát dobrý nápad, ale musíte počítat s tím, že ty účinky jsou pouze krátkodobé.
Shrnutí
Vliv spánku a stravování na učení skutečně nějaký je. Hlavně spánek je pro ukládání informací a schopnosti soustředit se, velmi důležitý. Stravování nebo-li to, co jíte na učení až takový vliv nemá. I tak, se ale najdou potraviny či nápoje, které vás mohou krátkodobě nakopnout. Potom je ale důležité vědět, že zlepšení soustředění a pocit větší energie jsou pouze krátkodobé. Z nápojů je úplně nejlepší voda, která vám pomůže se lépe soustředit.
Doufám, že vám tento článek přinesl nějaké nové poznatky a tipy ohledně tohoto tématu. Vážně jsem se snažila obsáhnout, co nejvíce věcí, které by vám mohly pomoct. Pokud byste si měli z tohoto článku odnést jednu jedinou věc, tak pak to je dostatečný spánek. Vyplatí se vám více, než se na první pohled zdá.
PS: Tento článek vychází pouze z osobních zkušeností a několika obecných zdrojů a pravd. Neberte to, proto jako vědeckou studii nebo pro nějaké školní či pracovní účely. Jedná se čistě o můj názor a doporučení.
Vliv spánku a stravování na učení – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: