Jak vypadat chytřeji (nejen ve škole) – 6 triků

Jak vypadat chytřeji

V dnešní společnosti se všichni snaží prezentovat jako chytřejší, inteligentnější a úspěšnější, než ve skutečnosti jsou. Snaží se o to skutečně každý a i vy pravděpodobně chcete před ostatními působit co nejlépe. V tomto článku proto rozeberu, jak vypadat chytřejší, než jste, a to nejen ve škole, protože zmíním i pár obecnějších tipů. Tento článek je ale primárně zaměřený na to, jak vypadat chytřeji ve škole. 

I když je těžké to přiznat, tak třeba já osobně se snažím vypadat vždycky, co nejchytřeji. Jednoduše chci na ostatní zapůsobit svou inteligencí. Za tu dobu, co jsem ve vzdělávacím systému, tak jsem přišla na pár triků, které skoro vždycky fungují. V tomto článku vám řeknu jaké to jsou, tedy triky, které se osvědčily mně osobně a je tu pravděpodobnost, že by mohly fungovat i u vás. 

Trik č. 1: Když víte, odpovídejte 

Tento první způsob spočívá v tom, že prodáte maximum toho, co v té hlavě máte. Protože proč byste zkoušeli nějaké triky, když můžete všem ukázat to, že jste ve skutečnosti opravdu inteligentní? 

Určitě všichni znáte tu situaci, kdy se učitel na něco obecně ptá a vy znáte odpověď, ale z nějakého důvodu vám nestojí za to odpovědět. Otázka zní, proč vážně tu otázku nezodpovíte? Tohle je skutečně nejjednodušší způsob, jak vypadat chytře.

Navíc vám to přinese i další benefity. Zlepšíte si tím i vztah s učiteli, a budou vás považovat za aktivní žáky v hodinách. A věřte mi, chcete, aby si tohle o vás učitelé mysleli. Mají potom tendenci vám dávat lepší známky ze zkoušení a nebo lepší známku, když ji máte mezi.

Vím, co si někteří teď můžete myslet – že byste potom byli šprti, ale to není pravda. Šprti jsou lidé, kteří učitelům podlézají. Vy jim takhle nepodlézáte, jen využíváte svou inteligenci k tomu, aby vás učitelé měli podvědomě radši, což se vám může někdy hodit. V tom je rozdíl a to větší, než se zdá. Když vás potom někdo nazve šprtem, tak je to proto, že závidí, že jste zvládli učitele přiklonit na svou stranu zatímco oni ne. 

Možná se bojíte, že na nějakou otázku neodpovíte správně a ještě se tím ztrapníte. Je mi naprosto jasné, že nechcete nahlas říct nějakou kravinu, a vypadat potom jako hlupák. Protože vaším cílem je vypadat chytřejší a ne blbější. Řešením je odpovídat pouze na otázky, u kterých si jste jistí tak na 80% a výše. Když totiž zodpovíte 8 z 10 otázek dobře, tak je to krásná bilance. 

Jednoduše, když víte, tak odpovídejte. Zvedne vás to v očích učitelů i spolužáků. 

Trik č. 2: Podhodnocujte čas, který se učíte

Představte si dva studenty. 

Student č. 1 – ,,Učil jsem se přes dvě hodiny. Bylo to vážně náročné, ale nakonec jsem se to naučil. 

Student č. 2 – ,,Učil jsem se jenom 10 minut v autobuse a potom ještě chvíli před testem, nějak to snad zvládnu. 

Oba tito studenti by potom dostali jedničku. O kterém z nich si budete myslet, že je chytřejší? Pochopitelně o tom, který potřeboval míň času na to, se to naučit.

Mé další doporučení tedy je, abyste nepřiznávali jak moc se učíte. Všichni víme, že za nejlepšími výsledky je vždycky spousta času a tvrdé práce, ale pokud chcete na ostatní zapůsobit, tak jim řekněte, že jste se skoro neučili. Před ostatními, kteří se učili hodiny a stejně nedostali jedničku budete vypadat fakt dobře. Nikdy přece nemusí vědět, že jste se hodiny učili taky. 

Někomu se tohle může možná zdát nemorální a v podstatě jako lhaní. A ano, v podstatě to tak částečně je. V tomhle moderním světě se kolikrát bez určité formy “podvádění” ale neobejdete. Pokud vám to přijde nemorální, tak můžete využít jiné triky. Nemorální je ale i používání taháků, nebo vzájemná pomoc při testech, a ruku na srdce, kolik z nás tohle někdy udělalo. 

Trik č. 3: Ptejte se na chytré otázky

Pokládání chytrých dotazů vás může udělat v očích ostatních o dost chytřejší.  Je ale rozdíl mezi chytrými a hloupými dotazy. Protože když se zeptáte, jestli by vám učitel nemohl látku vysvětlit znovu, protože jste to vůbec nepochopili, tak úplně chytřeji vypadat nebudete. 

Já osobně používám takový framework, kdy se zeptám na něco, aby odpověď učitele byla ano. Je to v podstatě taková ověřovací otázka. 

Příklad: 

Žák: „Takže kdyby tam bylo mínus, tak výsledek by byl záporný?“ Učitelka: „Ano, přesně tak.“

Vždycky když tento trik použijete, tak to všem ostatním ukazuje, že jste to učivo pochopili a ještě přemýšlíte nad informacemi navíc. Učitelé navíc mají takové otázky rádi, protože to ukazuje váš “zájem” o učivo. 

Jediné, na co si u této otázky dávám pozor je to, abych se neptala na něco co už bych měla vědět. Na tohle jsou učitelé totiž obzvlášť hákliví. Pro ně je to takový indikátor, že nedáváte pozor nebo že neumíte předchozí látku. Proto se tomu raději vyhněte a ptejte se skutečně na to, co se vysvětluje v dané hodině. 

Takovým bonusem ověřovací otázky je to, že jí můžete položit i když si nejste jistí, že odpověď bude ano. Sice vám to nepřidá tolik aury jako kdyby byla odpověď kladná, ale stejně budete vypadat jako hloubavý student, který o problematice skutečně přemýšlí. 

Příklad: 

Žák: „A i kdyby byl argument záporný, tak to vyjde stejně? “Učitel: „Ne, kdyby byl argument záporný, tak se tam nejdřív musí provést úprava….“

Trik č. 4: Používejte chytrá slova

Další trik, jak vypadat chytřeji je ten, že můžete zkusit do své slovní zásoby přidat některá slova. Když se je naučíte používat v běžné konverzaci, tak budete vypadat hodně inteligentně a sečtěle. Mezi tato slova patří: 

teoreticky, za daných okolností, potenciálně, v zásadě, v každém případě, obecně řečeno, nepochybně, v konečném důsledku, z pohledu, s ohledem na, na základě 

Zkuste si nejdřív vybrat jedno a zařadit ho do své slovní zásoby. Ze začátku se vám to možná bude zdát divné, používat slova jako potencionálně, ale časem si na to zvyknete a ostatní se na vás budou dívat jinak. Pokud byste chtěli najít další taková podobná slova, tak se můžete zeptat třeba ChatuGPT

Trik č. 5: Mějte chytré koníčky

Obecně existují určité záliby a koníčky, které jsou pro společnost znakem chytrosti. Je to například čtení. Kdyby k vám někdo přišel a řekl, že si ve volném čase čte, tak si podvědomě řeknete, že ten člověk musí být hodně inteligentní. Osobně si myslím, že právě to čtení je skvělý způsob, jak působit chytřeji. A nemusíte to nijak přehánět, stačí když budete třeba tvrdit, že přečtete knihu jednou za 3 měsíce. I tak budete vypadat lépe. V dnešní době totiž člověk, který dobrovolně přečte někdy nějakou knihu vypadá jako intelektuál. 

Nemusí jít ale jenom o koníčky a záliby. Může to být i váš pouhý zájem o nějaké téma. Například politika, investování a produktivita jsou témata, která z vás udělají mnohem zajímavějšího člověka. Když budete tvrdit, že se zajímáte o nějaké z těchto témat, tak se na vás budou lidé hned dívat jinak. To nejlepší na tomhle je, že svoje aktuální zájmy můžete přetransformovat do chytřejší a lépe vypadající podoby. Pokud jste třeba například gamer, tak místo toho, abyste říkali, že se zajímáte o hraní her, tak můžete říct, že vás velice zajímají různé strategie a algoritmy, které rádi zkoušíte v nějakých hrách. Která z těchto dvou věcí zněla lépe? 

Trik č. 6: Zkuste to postaru 

Tohle asi nebude váš nejoblíbenější trik, ale stejně ho tu musím zmínit, protože si myslím, že je opravdu důležitý. Je to totiž právě ten nejmocnější. 

Pokud chcete vypadat před ostatními chytřeji,  tak jedno z těch nejlepších řešení je chytřejší se opravdu stát. Kolikrát je to i jednodušší, než vymýšlet způsoby, jak tak jenom vypadat. Já osobně bych vám doporučila na základě svých dosavadních zkušeností kombinaci obojího. Protože proč se každý den nezlepšovat a zároveň vypadat ještě chytřejší díky trikům, které jsem zatím zmínila? 

Existuje mnoho způsobů, jak se ve škole zlepšit. Na každého funguje něco jiného, a proto je těžké, abych vám s tímto poradila. Mně osobně nejvíce pomohlo vyladění mé metody učení. Já používám metodu, které říkám přeříkávací. Pokud by vás tahle metoda zajímala více do hloubky, tak se na něj můžete podívat zde

PS: Někteří z vás mohou rozporovat, že chytrost nesouvisí s úspěchem ve škole. Úspěch ve škole totiž nemusí být stavěný na inteligenci, ale kolikrát i na schopnosti si tupě něco zapamatovat či prostě umět podvádět. Berte prosím tu chytrost, kterou jsem v článku zmiňovala jako takovou nadsázku. Jde o to, abyste před ostatními vypadali, že jste schopní si věci lépe zapamatovat. Jenže to nevypadá tak dobře a navíc je to delší, proto mi prosím nemějte za zlé užití tohoto méně přesného výrazu.

Shrnutí

Obecné triky, jak vypadat chytřeji

  • používejte advanced slovní zásobu
  •  přetransformulujte svoje koníčky – z gamera na stratéga a analytika herních situací
  • zařaďte čtení mezi seznam svých zájmů
  • zajímejte se o “chytrá témata”

Jak vypadat chytřeji ve škole: 

  • prodejte všechno co v té hlavě máte
  • ptejte se na ověřovací otázky
  • podhodnocujte čas, který se učíte

Závěr

Toto byly triky, které používám dennodenně a doufám, že některé z nich vás nadchly a budete je chtít používat také. Tricknout ostatní je jeden způsob, ale pokud vás zajímá, jak se ve škole skutečně zlepšit, tak se můžete podívat na mé další články, které se zabývají produktivitou učení. 

Pokud máte pro mě tip na další článek, tak budu moc ráda, když mi to napíšete do komentářů. Pro více podobných tipů mě můžete sledovat na sociálních sítích, třeba na tiktoku nebo threads

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Jak vypadat chytřeji nejen ve škole – Zapamatováno.cz

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *