ChatGPT nejlepší prompty do školy (5)- využijte ho na maximum

ChatGPT nejlepší prompty do školy
ChatGPT nejlepší prompty do školy

V současné době je ChatGPT asi tou nejpoužívanější umělou inteligencí. V mém okolí ho používá skoro každý a vsadím se, že je to stejně i u vás. Hlavně ve škole je ChatGPT pro všechny šíleně nápomocný a je těžké uvěřit, že školu někdo zvládnul i bez AI. Mně osobně umělá inteligence ve škole hodně pomohla a za tu dobu, co ChatGPT existuje jsem přišla na pár skvělých promptů, které mi ušetřily spoustu práce. V tomto článku vám je představím, aby mohly ušetřit práci, stres a energii i vám. 

Takže jaké jsou nejlepší ChatGPT prompty do školy? (dle mého názoru)

Prompt č. 1: Vysvětli mi to jako desetiletému dítěti

Možná si teď někteří říkáte, co je to sakra za hloupost. Ale nebojte se, vážně jde o skutečný prompt, který vám může pomoci víc, než se zdá. 

Často se mi ve škole stávalo to, že jsme brali nějaké opravdu složité téma třeba ve fyzice nebo chemii a já jsem ho prostě nebyla schopná pochopit. Všechno se zdálo hodně složité a všude to byl samý složitý pojem. Řekla jsem si, že bych mohla poprosit ChatGPT, aby mi to nějak srozumitelně vysvětlil. Bohužel jsem ale narazila na stejný problém. Stále to bylo šíleně komplikované a já jsem tomu furt nerozuměla. Nakonec jsem ale našla řešení. 

Tím řešením je právě ten prompt: vysvětli mi to jako desetiletému dítěti. Když ho totiž zadáte do ChatuGPT, tak vám tu danou problematiku neskutečně zjednoduší a vysvětlí to tak, že by to pochopil každý. Opravdu to funguje a je to vážně skvělé. Schválně si to vyzkoušejte, najděte nějaké složité téma, které jste vždycky chtěli pochopit a za chvíli tomu budete skutečně rozumět. 

Pokud bych měla zmínit pouze jeden prompt, který mi pomohl nejvíce, tak je to právě tenhle. Chápu, že to může působit poněkud divně, přece nejste tak hloupí jako desetileté dítě. Tady ale nejde o ten věk, ale o to, že to potom jste schopní to vážně pochopit. Proč si přidělávat práci s nějakými odbornými pojmy, když to můžete dostat snadno vysvětlené a hned? 

Výhodou tohoto promptu je i to, že ho můžete různě modifikovat podle toho, jak se vám to hodí. Pokud to chcete mít vysvětleno o něco složitěji, tak ten věk zvýšíte z 10 na 15 a stále to máte vysvětleno jednodušeji. Jde o to, že ChatGPT netuší jestli tu problematiku vysvětluje kvantovému fyzikovi nebo středoškolákovi. Když mu to upřesníte, tak vám podá mnohem lepší vysvětlení odpovídající vaší úrovni. A pokud nejste schopni to pochopit na vaší úrovni (nebojte, nejste jediní), tak ji můžete vždycky podhodnotit a vydávat se za to desetileté dítě. 

Prompt č. 2: Vyzkoušej mě 

Věc, se kterou bojuji skoro na denní bázi, co se týká učení, je pocit toho, že to umím. Určitě to znáte taky. Je to takový ten pocit, když už si myslíte, že ten test zvládnete, ale nakonec to ne vždycky dopadne. Hledala jsem proto způsob, jak si svoje znalosti rychle a efektivně ověřit, abych zjistila, že to skutečně umím a mohla klidně spát. Naštěstí i tady se vynořil ChatGPT. 

Zjistila jsem, že není nic jednoduššího, než se nechat od ChatuGPT vyzkoušet. Je to snadné, rychlé a efektivní. Jediné co musíte udělat je, nahrát mu tam nějaký studijní materiál a říct mu ať vás z toho vyzkouší. Nejlepší na tom je, že ten materiál nemusíte přepisovat, stačí ho tam vyfotit nebo poslat odkaz. Velmi vám doporučuji, abyste ChatuGPT vždy upřesnili z jakých zdrojů má čerpat při tom vašem zkoušení. Když mu totiž řeknete, aby vás vyzkoušel třeba z bakteriální struktury a nepošlete mu studijní materiál, tak můžete dostávat otázky buď moc primitivní nebo naopak hodně těžké. A co hůř, můžete dokonce dostávat chybné informace. Proto mu vždycky raději dejte jasný studijní materiál, ze kterého má čerpat. 

Tady je příklad promptu, který často používám já. Třeba se vám může hodit. 

Potřeboval/a bych od tebe vyzkoušet z (téma). Zkoušení koncipuj prosím tak, že mi položíš otázku a počkáš na odpověď. Následně odpověď zcela objektivně vyhodnotíš a upozorníš mě na sebemenší nepřesnost. Chovej se prosím jako profesionální zkoušející a pokládej otázky jako učitelé. Informace čerpej z textu. Text: : Předem děkuji.

Všimněte si, že jsem tam použila pár důležitých věcí při formulování promptu. ChatGPT alespoň z mé zkušenosti podává vždy relevantnější výsledky, když mu ujasním kontext a jasně definuji, co po něm chci. Také je dobré vždycky uvést jakou roli chcete, aby aktuálně vykonával, v tomhle případě roli zkoušejícího. Často jenom tohle hodně vylepší výsledky, které od něj dostanete, protože lépe chápe svoji roli. 

PS: ChatGPT není jediný nástroj, který vás zvládne vyzkoušet. Existuje vícero nástrojů, které vás právě na základě vámi předloženého studijního materiálu zvládnou vyzkoušet, dávat vám zapeklité otázky a dokonce vytvořit procvičovací kartičky. Mezi nimi je například NotebookLM. Pokud byste měli zájem, abych vyzkoušela za vás tyto všemožné další nástroje, tak mi dejte vědět do komentářů a pokud se někdo ozve, tak je skutečně vyzkouším a sepíšu článek, kde vám doporučím pouze ty nejlepší. 

Prompt č. 3: Chronologický seznam gramatických chyb

Hádejte kdo dělá korekturu mým článkům? Je to právě ChatGPT. Nějakou dobu jsem si korekturu dělala sama a bylo to hrozně únavné a trvalo mi to hrozně dlouho. Pak mě ale napadlo, co kdybych tímto úkolem pověřila ChatGPT? A skutečně takhle mám hotovou korekturu raz dva.

Teď ale samozřejmě čekáte, kde se objeví to praktické využití do školy. Ve škole to můžete využít při slohovkách. Určitě jste někdy potřebovali napsat nějaký sloh nebo úkol do češtiny a samozřejmě musel být bez gramatických chyb. Jelikož i když jde ve slozích o něco jiného, než je pravopis, tak stejně ho musíte podle našeho školství dodržet. 

Osobně se mi nejvíce osvědčil přesně tento prompt: Udělej mi prosím korekturu mého textu. Chtěl/a bych chronologický seznam gramatických chyb s opravou a odůvodněním. Text: 

Důvod, proč je tento prompt tak mocný je ten, že nechcete po ChatuGPT, aby vám zasahoval do textu. Většinou totiž pokud mu řeknete ať vám opraví chyby v textu, tak vám začne ten váš text měnit. A vy se s ním nechcete hádat o tom, že nemá opravovat podle něj stylistické chyby. S tímto promptem vám sice korektura bude trvat krapet déle, než když jen uděláte ctrl c + ctl v, ale zase víte, co přesně opravujete a máte nad tím plnou kontrolu. To odůvodnění se tam taky vždycky hodí, protože kolikrát si nebudete jistí, že je to vážně gramatická chyba, takže je lepší rovnou vidět, proč je to špatně. 

Takové doporučení na závěr ke korektuře zní, abyste na ChatGPT nespoléhali na 100%.V každém mém článku, co mi dělá korekturu zanechá jednu dvě chyby. Během chviličky vás zbaví velké většiny chyb, ale není neomylný a občas něco přehlédne. Pokud tedy píšete nějakou důležitější práci jako je třeba bakalářka, tak se určitě na ChatGPT nespoléhejte. Je to dobrý výchozí bod odkud se můžete zbavit většiny chyb, ale jak už jsem zmínila, něco občas přehlédne. 

Prompt č. 4: Vyplň mi to 

Nevím jak vy, ale já občas dostávám nějaký pracovní list nebo úkol v papírové či digitální formě. Vyplňovat potom takové pracovní listy je dost otravné, hlavně když potřebujete s něčím pomoct a jste líní to celé přepisovat. Opisovat totiž slovo od slova kilometrové cvičení není kdovíjaká zábava. 

Je mi jasné, že by mě lidé, kteří vystudovali bez pomoci AI za tyto “kecy” ukamenovali. Protože já si tu stěžuju na to, že obětuju 5-10 minut svého života pouhým přepisováním, aby umělá inteligence udělala celý úkol za mě. Naprosto tomu rozumím a respekt těm, kteří to zvládli i bez AI. Nevidím ale důvod proč si zbytečně ztěžovat práci, když to tam můžete jednoduše vyfotit nebo screenshotnout. Mnohokrát na to zapomínám a začnu něco dlouze přepisovat, než mi dojde, že to vlastně přepisovat vůbec nemusím.

Věřte nebo ne, ale existuje ještě jednodušší způsob, než že to tam vyfotíte. Možná jste si mysleli, že jednodušší už nic být ani nemůže, ale může. Samozřejmě záleží, jak kdy. Určitě jste si někdy všimli takového toho malého mikrofonu vedle textového pole. Tak když ho stisknete, tak můžete ChatuGPT namluvit v podstatě takovou hlasovku, která se přepíše do textové podoby. Takže to je taky způsob, jak si ušetřit práci. 

Myslím si, že většina z vás určitě o těchto funkcích ví, ale řekla jsem si, že je občas dobré připomenout nějakou nad slunce jasnou pravdu pro lidi jako jsem já, kteří na to občas zapomínají. 

Prompt č. 5: Tlachání

Tohle sice není úplně prompt, ale je to funkce ChatGPT, která je vážně skvělá. 

Vedle té ikonky mikrofonu jste si určitě všimli další ikony s takovými svislými čárkami. Když tu ikonu stisknete, tak se zapne konverzace s ChatemGPT. Jsem si jistá, že jste to už někdy zkoušeli a víte, že je to poměrně dost působivé, na to, že to není konverzace s člověkem. 

A můžete to využít i v učení. Zrovna nedávno jsem s ChatemGPT vedla velmi zajímavou konverzaci týkající se účetnictví. Pokud potřebujete něco vysvětlit, tak je to skvělé v tom, že mu můžete podávat otázky rovnou. Navíc formou konverzace je to takové jasnější a přirozenější. Také se můžete nechat vyzkoušet nebo pouze diskutovat o tématu. Tohle vám totiž může někdy hodně pomoct a je to vždycky takový odlehčenější způsob procvičování. 

Shrnutí 

Top prompty pro ChatGPT: 

  • vysvětli mi to jako desetiletému dítěti
  • vyzkoušej mě
  • vytvoř mi chronologický seznam gramatických chyb (korektura)
  • vyplň mi to
  • (konverzace)

A nezapomeňte ChatuGPT za jeho služby vždycky poděkovat. Je to přece slušnost a pokud někdy AI ovládne svět, tak budete v pohodě. 

Toto byly mé top prompty pro ChatGPT. Jestli znáte nějaké další, pochlubte se v komentářích! Budu ráda za každý nový tip. 

ChatGPT nejlepší prompty do školy – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *