
Přechod ze základky na střední může být někdy docela stresující, hlavně když nevíte, co čekat. Na druhém stupni základní školy všichni učitelé straší s tím, jak to bude náročné a vy pomalu ani nevíte, jestli se máte radovat, že jste se na nějakou střední vůbec dostali. Na druhou stranu ale někteří lidé říkají, že střední je úplně nejlepší. Zkrátka v hlavě máte nejspíš absolutní guláš ohledně toho, co vás tam vlastně čeká.
Naštěstí jste rozklikli tento článek, kde se dozvíte jaké jsou top rozdíly mezi základkou a střední a na co je lepší si dávat pozor. Díky tomu budete vědět co vás čeká a budete na to připraveni. A nebojte se, nejsou to jenom samé záporné věci, v něčem si i oproti základce přilepšíte.
Zápory
A abych udržela standard to nejlepší nakonec, tak začnu s těmi zápornými věcmi. Takže se nyní dozvíte, jak moc pravdivé bylo varování učitelů ze základní školy.
Zápor č. 1: Výrazně přísnější známkování
Tohle je asi přesně to, čeho jste se báli, a proto to zmiňuju hned z kraje. Známkování bude horší a přísnější. Tomu se bohužel prostě nevyhnete.
A v čem přesně bude horší? Jednak se zvýší procenta na jednotlivé známky. Takže pokud jste třeba za půlku (50%) na základce dostávali trojky nebo čtyřky, tak na střední je to ve většině předmětů rovnou za pět. Pokud umíte půlku, tak dostanete stejnou známku jako člověk, který neumí vůbec nic. Když se na to takhle podíváte, tak to vypadá dost strašidelně. A takhle se posunou hranice u všech známek.
Další věc, která se změní ve známkování kromě těch šílených procent je to, co vám učitelé uznají. Na základní škole jsou učitelé často benevolentnější ohledně toho, co vám uznají jako správnou odpověď. Na střední škole je to striktnější a pokud třeba použijete v odbornějších předmětech nějakou méně vhodnou formulaci, tak vám to nemusí vůbec uznat.
Být vámi, tak jsem absolutně hotová po tom, co bych si přečetla předchozí dva odstavce. V praxi to u vás ale nemusí být až tak katastrofální. Liší se to podle typu školy a na jaké zrovna narazíte učitele. Jen je dobré vědět, že ve známkování to bude horší a že se můžete setkat i s takhle přísným.
Zápor č. 2: Počítá se s tím, že se učíte z hodiny na hodinu
Na střední škole není moc času na opakování, a proto se počítá s tím, že to, co se vysvětlí na jedné hodině na té další už budete umět. Učitelé s tím počítají automaticky a nabalují na to novou látku.
Moje velké doporučení pro vás je, abyste hlavně ze začátku nezaspali. Neříkám, že se musíte učit na každý předmět. To nikdo v praxi nedělá. Ale je vždycky dobré se na učivo podívat, pokud si nejste něčím jistí nebo něco nechápete.
Vím, že je těžké makat hned ze začátku, ale má to své výhody a to hned dvě. První z nich je ta, že to pro vás potom bude snazší. Když si vytvoříte dobré základy hned od prvního dne, tak se potom na ně bude skvěle stavět. Další výhodou je to, že si u učitelů vytvoříte dobrou pověst. A to je strašně důležité. Pokud se ze začátku uvedete jako někdo, kdo se učí a připravuje, tak i když potom trochu polevíte, tak vás učitelé budou vnímat lépe, než ty co se ze začátku flákali.
Zápor č. 3: Více nehlášených testů
Stejně jako na většině základních škol, tak i na středních školách mají učitelé právo dávat nehlášené testy. A rozhodně počítejte s tím, že to právo využijí. Samozřejmě záleží na učitelích, například u mě naštěstí většina učitelů testy hlásí dopředu. Je ale dobré vědět, že něco takového může nastat a psychicky se na to připravit. Přesně proto je taky dobré se vždycky doučit to, co jste nepochopili, aby vás takový nečekaný testík nepřekvapil.
Zápor č. 4: Hodně testů a úkolů i z méně důležitých předmětů
Na střední budete mít více hodin a taky více předmětů. A čím víc předmětů, tím více testů, čtvrtletek a úkolů.
Někteří učitelé si myslí, že právě jejich předmět je ten nejdůležitější na světě a že odpoledne nemáte na práci nic jiného, než jen a pouze jejich předmět. Bohužel i s takovým přístupem se setkáte. A nebude se to týkat pouze důležitých předmětů. Často právě ty vedlejší, ze kterých ani nebudete maturovat, zaberou nejvíc času.
Sama jsem překvapená, kolik času a energie věnuju předmětům, které se mojí odbornosti až tolik netýkají. Říkám vám to proto, abyste se nedivili až zjistíte, že i ty méně důležité předměty vám dají dost zabrat.
Zápor č. 5: Větší zodpovědnost
Velice vám doporučuji si pořídit diář nebo stáhnout aplikaci google kalendář. Je dobré mít jednu z těchto věcí vždycky po ruce, abyste si mohli zapsat termín nějakého testu či úkolu. Oproti základce vám ty termíny totiž nikdo jiný stále připomínat nebude. Samozřejmě, že někteří učitelé vám to připomínat budou, ale někteří ne. Když někteří učitelé řeknou termín, kdy bude test nebo máte přinést nějaký úkol, tak už ho taky nemusí nikdy zopakovat. Proto je dobré si to vždycky zapsat.
A i kdybyste se dostali do utopie, kde vám budou všichni všechno připomínat, tak stejně je lepší nějaký ten diář nebo kalendář mít. Jinak byste se totiž taky mezi těmi všemi testy a úkoly mohli ztratit. Dva, tři testy týdně v té hlavě udržíte, ale co třeba devět nebo deset? To už se pamatuje o dost hůř.
Klady
Tím nejhorším už jste se naštěstí prokopali. Zápory, které jsem doteď zmínila jsou někdy dost extrémní a mohly vás dost vystrašit. V realitě to ale nemusí být až tak strašné. Jen je dobré vědět, že i s něčím takovým se můžete setkat.
A teď už konečně ty kladné věci.
Kladná věc č. 1: Učitelé vám budou vykat
Na střední škole vám někteří učitelé začnou vykat. Ze začátku to působí opravdu zvláštně – když k vám přijde učitel o čtyřicet let starší a řekne: „Pojďte prosím k tabuli,“ je to dost nezvyk. Časem si na to ale zvyknete.
Když se nad tím zamyslíte, dává to smysl. Ve třeťáku nebo čtvrťáku už vám bude osmnáct a jako plnoletým by vám učitelé měli vykat. Přecházet z tykání na vykání během studia by bylo ještě divnější, a tak vám někteří raději vykají už od začátku.
Neznamená to ale, že vám budou vykat všichni. Vykání totiž není jejich povinnost, a tak se může stát, že vám někteří prostě budou dál tykat.
Musíte uznat, že představa toho, jak vám budou učitelé vykat je dost hustá.
Kladná věc č. 2: Noví lidé
Na střední škole poznáte zaručeně nové lidi. Je tu velká možnost, že tu najdete lidi, kteří se víc zajímají o to stejné jako vy a mají podobné kariérní cíle. Můžete si najít nové přátele a to je určité velké pozitivum.
Kladná věc č. 3: Více volnosti
Zmiňovala jsem nevýhodu v tom, že máte větší odpovědnost. S tím se ale pojí i jedna výhoda. Jelikož vám nikdo nebude stát za zadkem, tak si můžete svoji přípravu a spoustu dalšího organizovat sami.
Například zápisky. Na základní škole to mohlo vypadat tak, že vám učitelé dali přesně to, co si máte opsat. Na střední škole si budete výpisky dělat sami, většinou z výkladu. Pozitivní věc, kterou na tom vidím, je to, že si nemusím zapisovat každou kravinu. Zapisuju si jenom to, co já osobně považuju za důležité. A můžu si to taky zapisovat zjednodušeně nebo pomocí formulací, kterým budu já rozumět. Tohle je rozhodně výhoda.
Nemusí jít ale jenom o zápisky. Z některých předmětů můžete třeba dostávat méně nebo žádné domácí úkoly. U mě je to tak s matikou. Domácí úkoly totiž dostáváte proto, abyste si učivo zopakovali. Na střední v některých předmětech se to bere tak, že pokud si něco budete chtít zopakovat nebo procvičit tak si to uděláte sami a nepotřebujete na to nějaký specifický domácí úkol.
Kladná věc č. 4: Rozvrh bude flexibilnější
Nejsem si jistá, jestli je to takhle na všech středních školách, ale u mě to tak je. Mohou mi odpadnout hodiny uprostřed dne. Na základce tohle není možné, protože vás nemůžou pustit ven a vevnitř ve škole byste jinak otravovali. Na střední se ale klidně může stát, že vám odpadne 5. hodina ze sedmi a máte hoďku volno. A dokonce můžete jít ven.
Alespoň v mé škole to tak funguje a je tu pravděpodobnost, že to bude tak fungovat i na té vaší.
Shrnutí
Jaké jsou rozdíly mezi základkou a střední?
zápory
- výrazně přísnější známkování
- počítá se s tím, že se učíte z hodiny na hodinu
- více nehlášených testů
- hodně testů a úkolů i z méně důležitých předmětů
- větší zodpovědnost
klady
- někteří učitelé vám budou vykat
- potkáte nové lidi
- budete mít více volnosti (např. jak si píšete zápisky nebo plánujete přípravu)
- rozvrh bude flexibilnější
Tohle jsou top rozdíly mezi základkou a střední.
Závěr
Rozdíly mezi základkou a střední můžou být na první pohled extrémní, ale ve skutečnosti to až tak hrozné není. Nezapomeňte, že stejně jako existují nevýhody, tak jsou i výhody. I když jsou tu nějaké ty rozdíly mezi základkou a střední, tak to nemění nic na té podstatě. Je to prostě budova, kam se chodíte učit.
Doufám, že vám tento článek přišel užitečný a že jste objevili nové rozdíly mezi základkou a střední, o kterých jste třeba nevěděli. Pokud vám tento článek přišel zajímavý, tak se můžete podívat i na mé další články, nebo mi zanechat nějaký komentář, třeba kam se chystáte na střední.
Rozdíly mezi základkou a střední – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: