Návod jak si krok po kroku vytvořit studijní plán, který zvládnete skutečně dodržet a efektivně se naučit to, co potřebujte.
Krok č. 1: Potřebujete vážně studijní plán?
Je důležité si říct, zdali skutečně studijní plán potřebujete. Sama totiž z vlastní zkušenosti vím, že v návalu motivace vás může napadnout, že si uděláte studijní plán jen tak. Může se vám to zdát absurdní, ale jsou i takové případy.
Jde o to, že chcete zůstat v obraze, co se děje ve škole, a tak si řeknete, že se každý den budete učit dvě hodiny, i když to třeba není potřeba. Bohužel je to většinou ztráta času a stejně takovýto plán nedodržíte moc dlouho. Takže pokud je to váš případ, tak nedoporučuji si studijní plán dělat. Nechápejte mě špatně, zůstat dlouhodobě v obraze je velmi účinné, ale učte se jen, když cítíte, že to potřebujete.
Pokud tedy máte pro vytvoření studijního plánu nějaký důvod, tak vám v dalších krocích ukážu, jak se podle mě vytváří efektivní studijní plán.
Krok č. 2: Typ studijního plánu
Abyste si vytvořili efektivní studijní plán, musíte vědět, jaký přesně studijní plán si chcete vytvořit. Jsou totiž dva typy studijního plánu:
- Dlouhodobý
- Krátkodobý
Dlouhodobý studijní plán je určený k tomu, aby vám rozvrhl přípravu na nějakou důležitou zkoušku nebo test. Jde o dlouhodobý horizont delší než 1 měsíc. Příkladem mohou být například přijímací zkoušky, maturita, závěrečný test…
Krátkodobý studijní plán slouží k účelům krátkodobé přípravy. To znamená, že jde o test příští týden, zkoušení příští hodinu atd.
Krok č. 3: Dlouhodobý plán
V tomto kroku se budu zabývat dlouhodobým studijním plánem, takže pokud vás zajímá, ten krátkodobý, můžete přeskočit na další krok.
Dlouhodobě se připravovat na něco důležitého může být někdy náročné. Studijní plán je v tomto případě velmi důležitý, protože vám rozvrhne přípravu tak, abyste všechno stihli a zároveň veškerému učivu věnovali dostatečné množství času.
To první, co ze všeho nejdřív musíte udělat je shrnutí. Na jeden papír si shrňte všechna témata a podtémata, která se potřebujete naučit. Je to velmi podstatná část, kterou spousta lidí vynechává a potom se diví, jak to, že nestihli vše nebo nějaká témata opomněli. Také si tam napište, do kdy to potřebujete umět a kolik přesně na to máte času v týdnech. Když jde o dlouhodobou přípravu je nejlepší přemýšlet o čase v týdnech a ne měsících. Měsíce totiž působí dojmem, že máme spoustu času. 4 týdny působí akutněji než 1 měsíc.
Dalším krokem je si všechna témata uspořádat tak, aby to byly stejně velké celky. Některá témata jsou totiž obsáhlejší než jiná, takže jen dejte dohromady dvě nebo více malých témat, tak aby vám to mělo zabrat učením zhruba stejně času jako jedno velké. Nyní byste měli mít několik stejně velkých studijních celků, některé po jednom, dvou či třech tématech.
A teď trocha matiky. Vezměte čas, který na učení máte a odečtěte od něj čas, který si chcete nechat na opakování.
Opakování také nesmíte opomenout, protože je to velmi podstatná část učebního procesu. Délka opakování závisí na tom, kolik máte na učení času, ale doporučovala bych zhruba 15% z celkového času.
Po odečtení opakovacího času vám zbyde přesný čas na naučení všech témat. Jednoduše nyní vydělte čas počtem studijních celků a získáte přesný čas na každý studijní celek.
Vím, že to vypadá hodně složitě, ale v praxi to až tak složité není.
Praktický příklad:
Mám na naučení 7 studijních celků 5 týdnů. Od pěti týdnů odečtu čas na opakování, zhruba 15%, tedy 6 dní. Přesný čas na naučení 7 studijních celků je 4 týdny a 1 den a to činí dohromady 29 dní. 29 vydělím 7 a na každý studijní celek mám 4 dny.
Když už přesně víte kolik máte času na každý studijní celek je to jednoduché. Nezapomeňte si také napsat pořadí studijních celků. Čím jasnější to uděláte, tím snazší bude se tím řídit.
Jak si rozvrhnout učení jednoho studijního celku se dozvíte v dalším kroku krátkodobý plán.
Krok č. 4: Krátkodobý plán
Nyní se dozvíte jak si rozvrhnout krátkodobou přípravu. Krátkodobá příprava je velmi důležitá ať už jde o blízký test nebo naučení jednoho studijního celku v rámci dlouhodobé přípravy. V tomto kroku totiž už dojde na načasování učebních bloků.
V krátkodobém studijním plánu jde o to, že na naučení daného tématu nemáte moc času. Musíte se proto naučit, jak tento čas efektivně využít.
Pokud máte více dní, rozhodně si dejte učební blok do každého z nich. Nejlépe vícekrát denně. Čím častěji si budete něco opakovat, tím lépe si to budete pamatovat.
Pokud máte na naučení pouze jeden den, tak si naplánujte jeden učební blok a potom ještě jeden velice krátký (zhruba desetiminutový) nejdříve dvě hodiny po učebním bloku. Zopakujete si co jste se naučili a pokud zjistíte, že máte ještě mezery, máte čas se to ještě doučit.
Délka jednotlivých studijních bloků závisí na obsáhlosti učiva, proto nelze říct, jak dlouho přesně by měly trvat. Doporučovala bych učební blok v délce od 45 min do 2 hodin. Ale v případě, že se učíte déle než hodinu, udělejte si určitě přestávku. Pokud to neuděláte, tak to pravděpodobně negativně ovlivní vaši efektivitu učení.
Abyste našli frekvenci a délku učebních bloků, které vám budou vyhovovat, budete to muset vyzkoušet.
Krok č. 5: Postarejte se o dodržování plánu
To, že si uděláte studijní plán je sice hezké, ale když ho nedodržíte je vám k ničemu. V tomto kroku vám proto dám pár tipů jak ho skutečně dodržet.
Tip č. 1: Udělejte ho názorným
Svůj studijní plán si udělejte velmi jasný a názorný. Když se na něj podíváte, tam vám musí být okamžitě jasné, co se dnes máte učit. Když ho totiž uděláte nepřehledný a nebude vám hned jasné co se učit, budete mít větší tendenci se na to vykašlat, protože budete líní si zjišťovat, co, že se to máte vlastně učit.
Tip č. 2: Buďte přísní
Snažte se přísně dodržovat časy, do kdy se jednotlivé studijní celky máte naučit.
I když se svět nezboří, když jednou vynecháte, můžete nabrat zpoždění, a je těžké ho dohánět. V případě, že se vám to stane a někdy učení vynecháte z nějakého důvodu, doporučuji si plán udělat znovu, protože ten aktuální studijní plán je pro vás už nerelevantní.
Tip č. 3: Nebojte se změny
V případě, že vám studijní plán nevyhovuje nebo vám přijde, že jste se toho moc nenaučili, nebojte se si plán upravit. Hloupost není změnit své rozhodnutí, ale trvat na rozhodnutí, o kterém víme, že je špatné. Proto si změňte dobu učení, prodlužte si nebo zkraťte učební čas. Hlavně pamatujte, že to hlavní není jestli jste dodržovali původní studijní plán ale jestli jste se to naučili. V tomto případě jsou výsledky důležitější než proces.
Tip č. 4: Neprokrastinujte
Aby váš studijní plán byl skutečně efektivní, tak se skutečně musíte v učební dobu učit. Nepodléhejte rozptýlením a soustřeďte se na učivo. Pokud máte s prokrastinací (dělání jiné aktivity, místo té, kterou bychom měli dělat) problém nebo se chcete dozvědět čemu se při učení vyhnout, můžete si přečíst můj článek ohledně prokrastinace, který najdete zde.
Krok č. 6: Učte se
Je důležité, abyste měli na paměti, že studijní plán je skvělý pomocník, ale stejně se nevyhnete tomu učení. Pomocí studijního plánu se alespoň budete učit efektivně.
Závěr
Doufám, že jste se dozvěděli jak si vytvořit studijní plán, který vám bude vyhovovat.
Mě osobně takovýto studijní plán pomáhá a věřím, že pomůže i vám k dosažení výsledků, jaké chcete.
Pokud se vám článek líbil, budu ráda za zpětnou vazbu. Jestli znáte někoho, komu by tento článek mohl pomoci, určitě ho sdílejte.
Na tomto webu budu i nadále publikovat své články ohledně učení, takže jestli vás tento článek zaujal, tak se na web Zapamatovano. cz jednou za čas podívejte.