
Produktivita je věc, o které se v dnešní době hodně mluví. Všichni chtějí být produktivní a snaží se vymýšlet způsoby, jak udělat co nejvíc práce za co nejkratší čas. A kdo by vlastně nechtěl být produktivní? Má to pouze samé výhody a ti nejproduktivnější lidé mají ty nejlepší výsledky.
V tomto článku proto rozeberu ty nejlepší rady a tipy na to, jak být produktivnější, a to nejen v učení. Všechno, co vám v tomhle článku řeknu jsem sama vyzkoušela a vím, že to funguje, takže si nemyslete, že jsou to jen teoretické kecy. Tak se na to pojďme rovnou podívat.
Tip č. 1: Udělejte si to-do list
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o to-do listu, tak je to v podstatě seznam úkolů, kde si můžete postupně zaškrtávat splněné úkoly. Jednoduše si pod sebe napíšete věci, které potřebujete udělat. I když se to nezdá, tak je to vážně efektivní trik, který vám pomůže zvýšit vaši produktivitu.
Určitě se vám někdy stalo, že jste pracovali hodiny, ale celkově jste neudělali skoro vůbec nic. Je to pravděpodobně kvůli tomu, že jste si přesně nestanovili, co za daný čas chcete stihnout. Vždycky totiž musíte přemýšlet nad tím, co vlastně v tuhle chvíli chcete dělat. S to-do listem si tyhle aktivity stanovíte předem a během učení či práce už nad tím nemusíte přemýšlet. V podstatě uděláte rozhodnutí pro své budoucí já teď. Sednete si, zamyslíte se a vytvoříte si plán, co potřebujete nebo byste chtěli stihnout.
Mně osobně tohle opravdu hodně pomohlo, protože jsem okamžitě vždycky věděla, co potřebuju stihnout a na jaké aktivity se mám soustředit. Donutilo mě to dělat věci, které jsou skutečně důležité a neskončit u prokrastinace.
Navíc co se týče motivace, tak vám to pomůže taky. Když si totiž postupně odškrtáváte jednotlivé úkoly, tak vás to více motivuje všechno co nejrychleji dodělat.
Moje velké doporučení je, abyste si tyhle seznamy úkolů dělali skutečně na papír. Většina lidí si takový seznam dělá v hlavě, ale to by to nebyl lidský mozek, aby se tu a tam něco nevytrousilo. Navíc když máte takovýto seznam v hlavě, tak máte tendenci ho upravovat podle aktuálního rozpoložení, což většinou znamená snížení počtu důležitých úkolů. Když si to napíšete na papír, tak se vám nic z toho nestane. Na papíře je to skutečně nejlepší možné řešení.
Tip č. 2: Udělejte si časové úseky
Před pár měsíci jsem četla knihu týkající se produktivity a podnikání a byla tam jedna naprosto skvělá věc, která úplně změnila to, jak jsem se do té doby dívala na organizaci času. Autor v knize vysvětluje, že daná aktivita vám zabere tak dlouho, jak velký na to máte časový úsek. A když se nad tím zamyslíte, tak je to absolutně neuvěřitelné, protože je to vážně pravda.
Když si řeknete, že se naučíte dějepis za hodinu, tak vám učení bude trvat hodinu. Když si ale řeknete, že se potřebujete ten dějepis naučit za patnáct minut, tak se to většinou zvládnete za těch 15 minut naučit. Je to vážně neskutečné, ale opravdu to tak je. Tohle vlastně znáte i ze školy. Určitě se vám někdy stalo, že jste úplně zapomněli na nějaký test a za 10 minut přestávky jste se to zvládli naučit i když doma by vám to trvalo hodinu. To je přesně ono.
Další trik, který vám proto chci doporučit jsou časové bloky. Když si totiž budete stanovovat časové limity na vaše úkoly, tak vám to pomůže ty úkoly zvládnout rychleji. Těmi časovými limity dostáváte sami sebe pod tlak a nutí vás to soustředit se pouze na daný úkol a na nic jiného. Navíc i když se vám nepodaří ty časové limity vždycky splnit, tak stejně budete celkově pracovat rychleji, než kdybyste ty časové bloky neměli.
A jak si teda naplánovat časové bloky? Opět to není nic složitého. Stačí si ke každému úkolu přiřadit nějaký časový limit. Je ale důležité, aby ten časový limit byl kratší, než by vám bylo příjemné. Je to kvůli tomu, že kdybyste si naplánovali nějaký dlouhý časový úsek, tak nijak produktivnější nebudete. Musíte ten čas hodně podhodnotit, abyste se dostali pod časový pres. Chápu, že se vám to vždycky bude zdát ze začátku jako strašně málo času a že to nemáte šanci stihnout, ale uvidíte, jak se budete někdy schopni zatnout a skutečně to zvládnout. Navíc postupem času se budete v rychlosti zlepšovat, takže u úkolu, který vám normálně zabere hodinu se můžete za pár měsíců dostat na 15 minut.
Tento trik mi hodně pomohl úplně překopat moje vnímání času a uvědomit si co všechno se dá stihnout za málo času. Když tomu budete věřit, že to stihnete, tak to můžete vážně stihnout. Schválně tenhle trik někdy vyzkoušejte a uvidíte, že budete o dost rychlejší, než jindy.
PS: Kdyby vás zajímala kniha, ve které jsem tento trik našla tak se jmenuje 4 hodinový pracovní týden od Tima Ferrisse – hodně doporučuji.
Tip č. 3: Motivace vám může pomoct
Motivace je absolutně skvělá věc, která nás všechny pohání dopředu. Díky ní jsme schopni vykonávat úkoly rychle a ještě se zapálením. Když jsme motivovaní, tak věci děláme produktivněji. Její jedinou nevýhodou je to, že je pouze dočasná. Jeden den jste absolutně namotivování stát se úplně nejlepší v dané věci a druhý den už se vám nechce dělat nic. Takhle to bohužel prostě funguje a nejde s tím nic dělat. Většina z nás ale potřebuje být produktivní i v době, když nejsme motivovaní. A co s tím? V tomhle případě máte dvě možnosti:
Umělá motivace
Mnoho lidí to neví, ale vy můžete sami sebe namotivovat uměle. Chápu, že to musí znít divně, ale vážně něco takového je. Například pomocí systému odměn se můžete uměle namotivovat. Prostě si řeknete, že se nebudete dívat na televizi a nebudete scrollovat na sítích do doby, než daný úkol dokončíte. Ta televize a sociální sítě potom pro vás budou taková odměna po dokončení práce. Tohle nejsou sice typické příklady “odměn”, ale podle mě fungují nejlépe. Samozřejmě si můžete vymyslet něco jiného, třeba, že si po dokončení práce smíte dát čokoládu.
Umělá motivace ale nemusí být jenom materiální. Pokud máte nějaký cíl, tak si ho můžete připomenout a osvěžit si proč to vlastně děláte. I tohle vás někdy může motivovat.
Takováhle umělá motivace vám může pomoci se víc ponořit do daného úkolu a mít větší motivaci ho co nejrychleji dokončit. Je to způsob, jak být produktivnější.
Tvrdá a těžká práce
Ne vždycky motivace funguje a mnoho dní budete mít absolutně nulovou touhu po tom něco dělat. Ale stejně musíte. Triky jako umělá motivace vám nepomohou a vy se budete cítit na na nic.
Je důležité si uvědomit, že většinu času nebudete motivování. Tohle je pravda, kterou je těžké přijmout, ale je to tak. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi je v tom, že ti úspěšní jsou schopni být produktivní, i když zrovna nejsou motivovaní. Proto další způsob, jak být produktivní je tvrdá práce. Prostě si sednete a neodejdete od toho stolu, než dokončíte svoji práci. Tohle je hodně o síle vůle a někdy je opravdu těžké vydržet u úkolů, které vás v tuhle chvíli nebaví. Řeknu vám, ale takové malé tajemství. Přesně ta práce, kdy nejste motivovaní a nemáte náladu je přesně ta práce, která se vám nejvíc vyplatí.
Tip č. 4: Zbavte se prokrastinace
Největším nepřítelem produktivity je prokrastinace. Tyto dvě věci se naprosto odpuzují. S prokrastinací prostě nemůžete být nikdy produktivní, a proto je dobré se jí, co nejdříve zbavit.
Já osobně jsem si všimla, že u mě je největším zdrojem prokrastinace mobil. Co jsem slyšela, tak u většiny ostatních lidí je to úplně stejně. Takže pokud jste taky tak trochu závislák na mobilu, tak vám tato rada pomůže.
Zbavit se prokrastinace na mobilu je opravdu strašně jednoduché. Vezměte ten mobil a odnesete ho do jiné místnosti. Je mi naprosto jasné, co vám teď prolétlo hlavou. Proč bych ho odnášel/a do jiné místnosti? Řekněte sami, jak moc jste schopní se soustředit, když máte na stole mobil, kde vám furt cinkají nějaká oznámení a furt někomu musíte odepisovat? Budu hádat, že moc dobře asi ne.
Když mobil odnesete do jiné místnosti, tak vás nebudou rušit zbytečná oznámení a dvakrát si rozmyslíte jestli ho vážně potřebujete, než pro něj půjdete. A vážně mi věřte, že svět bez vás těch 30 minut nebo hodinu přežije. Taky jsem si dřív myslela, že si nemůžu dát mobil pryč, protože co kdyby se stalo něco důležitého. Ale víte co? Nikdy se nic nestalo. Navíc si můžete zapnout hlasité vyzvánění, takže kdyby vás někdo vehementně sháněl, tak to vždycky můžete dojít vzít.
Takže teď nemáte sebemenší důvod ten mobil odložit do jiné místnosti. A vážně, někdy to zkuste odnést do jiné místnosti a uvidíte, že se vám bude soustředit stokrát lépe. Pokud by vás zajímalo, jak překonat prokrastinaci i v jiných případech, než u mobilu, tak se můžete podívat na můj článek na toto téma zde. (samozřejmě až po dočtení tohoto)
Tip č. 5: Předcházejte se
Tohle je trik prozměnu z knihy Atomové návyky od Jamese Cleara. Je to opravdu skvělý trik, který vám pomůže být produktivnější aniž byste si to uvědomovali. Lidé si často myslí, že nemůžou oblbnout svůj vlastní mozek, ale je to možné, třeba tento trik je toho důkazem.
Určitě znáte přísloví sejde z očí, sejde z mysli. Ono funguje ale i obráceně. Tedy když je na očích, je v mysli. To znamená, že pokud si nadesignujete své prostředí tak, aby byl úkol, který chcete udělat vám pořád na očích, tak nebudete mít klid v mysli dokud ho neuděláte. A to je v podstatě věc, kterou vy chcete. Nakonci dne tak totiž budete mít o jeden splněný úkol navíc.
Ten trik je tedy v tom, že se budete předcházet a nějakým způsobem uděláte tu aktivitu viditelnou a snadno dostupnou. Dám vám příklad. Pokud se třeba například chcete naučit na test z matematiky, tak musíte vzít ráno, než půjdete do školy sešit z matematiky a položit si ho na stůl. Potom až se vrátíte domů, tak to první, co uvidíte budete sešit z matiky a vy budete mít tendenci si k tomu jít sednout a naučit se to hned. Takhle jednoduché to je, a je to vážně účinné.
Dalším příkladem může třeba být napsání slohovky. Vezmete svůj notebook a dáte ho na svůj gauč. Až si tam potom půjdete sednout, tak vám to vždycky připomene, že ještě musíte dodělat tu slohovku.
Tento tip je opravdu skvělý a skutečně funguje. Když máte nedodělané úkoly v hlavě nebo se musíte dlouho dívat na nedodělanou práci, tak vám to prostě nedá. Takže naschvál nechávejte svoji nedodělanou nebo nerozdělanou práci sobě na očích, protože takhle toho za den stihnete mnohem více.
Shrnutí
Jak být produktivnější? (nejen v učení)
- Dělejte si to-do listy, kde si budete odškrtávat jednotlivé úkoly
- Pracujte v časových blocích s kratším časovým limitem, než by vám bylo příjemné
- Pokud to jde, tak se uměle namotivujte pomocí nějaké odměny nebo připomenutím cílů
- Naučte se tvrdě pracovat, i když nejste motivovaní
- Zbavte se mobilu při práci
- Nechávejte nedokončenou nebo nerozdělanou práci sobě na očích
Všechny tyto tipy mi pomohly být mnohem produktivnější, než dřív a já doufám, že pomůžou stejně tak i vám.
Do tohoto článku jsem dala veškeré své osobní zkušenosti na toto téma a ještě pár skvělých informací z těchto úžasných knih:
Tyto knihy vám velice doporučuji, pokud se chcete zlepšit v oblasti produktivity.
V případě jakýchkoliv dotazů mi můžete zanechat komentář. Tento článek taky můžete poslat někomu, kdo má s produktivitou problémy.
Jak být produktivnější, produktivita – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: