Jak číst rychleji, než všichni ostatní – 1 extrémní způsob + 2 běžné triky

Jak číst rychleji obrázek
Jak číst rychleji

V dnešní době je potřeba umět rychle a efektivně číst. Sice to tak většinou nevypadá, protože se všichni všude na sociálních sítích snaží, abyste museli číst co nejméně, ale i tak to je vážně důležité. A to hlavně ve škole. Člověk, který umí rychle číst a ještě s výborným porozuměním, se ve školním systému prostě neztratí. Navíc je to taky praktická dovednost do života, která vám umožní lépe chápat souvislosti a také vstřebat informace nejrychlejším možným způsobem. 

V tomto článku se zaměřím na to, jak můžete zlepšit svoje čtecí dovednosti. Řeknu vám věci, které pomohly mně a také jeden skvělý trik na absolutní rychločtení. Takže, jak číst rychleji, než všichni ostatní? 

Předtím, než vám představím ten jeden extrémní způsob rychločtení, tak vám zmíním i pár těch normálnějších, které vyžadují menší úsilí. Díky nim se budete postupem času v rychlosti a schopnosti porozumění zlepšovat. Pokud vás ale až tolik nezajímají a chcete znát ten extrémní super způsob, tak ho najdete na konci článku. 

Trik č. 1: Procvičování je klíčem ke všemu

Abyste se zlepšili v čemkoli, tak musíte danou věc procvičovat. Nikomu nikdy nepřijde divné, že sprinter, který chce zlepšit svou rychlost bude každý den běhat. Většinou ale lidem přijde divné, že procvičujete čtení. Pokud se chcete ve čtení zlepšit, musíte pochopitelně číst. Často když se někdo dozví tuto informaci, tak už se do toho tolik nehrne. Ale v tomto spočívá úspěch ve všem. Je to jenom otázka priorit, jestli vám čas věnovaný zlepšování rychlosti čtení za to stojí. Pokud ale čtete tento článek, tak pravděpodobně ano. 

Ve zkratce, pokud se chcete zlepšit ve čtení, tak to čtení bude muset holt procvičovat a trávit nad ním čas. Jestli vám to za to nestojí, tak v pořádku. Pokud vám to ale za to stojí, tak vám dám pár doporučení, jak to čtení procvičovat. 

Já osobně jsem nikdy neměla problém se čtením, protože jsem vždycky hodně četla. Od malička jsem si četla různé knihy a to mi pomohlo si to zažít a zlepšit se v rychlosti. Pozitivní věcí je, že jakmile se jednou naučíte číst rychle, tak vám to už zůstane. Od doby, co jsem přečetla nějakou knihu mimo povinnou četbu do školy je to hodně, hodně dlouho a stále čtu relativně hodně rychle. Tím vám chci říct, že jde tu hlavně o tu vstupní investici. 

Jak efektivně procvičovat čtení

A jak tedy procvičovat? Pokud to nijak nehrotíte a chcete se v klídečku postupem času pomaličku zlepšovat s minimálním úsilím, tak tu pro vás mám jeden tip. Každý den před spaním si chviličku čtěte. Je to takový hrozně malý krok, který vám ale v dlouhodobém horizontu hodně pomůže. Čím častěji totiž budete číst, tím jednodušší pro vás bude na tom udržet pozornost a zároveň zlepšíte i svou rychlost. 

Tím, že budete číst každý den 15 minut před spaním, se do týdne nestanete nějakým extrémním čtenářem, ale většinou jsou tak do půl roka vidět nějaké výsledky. Navíc to má i další benefit a to ten, že se vám vylepší zároveň slovní zásoba a gramatika. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že pokud jste čtenářem, který má načteno, tak potom nemáte problém se květnatě vyjadřovat (jako třeba teď já). Také při psaní čehokoliv děláte obecně méně gramatických chyb, protože tušíte, jak má vypadat správný tvar. Už jste ho totiž viděli v knihách tolikrát, že vám to naskočí intuitivně.

Všechny tyto výhody můžete získat pokud budete vážně každý den číst. A je jedno co. Stačí, aby to byl nějaký smysluplný prozaický text. Nejlíp něco co vás bude i bavit, aby vás to více motivovalo u toho čtení zůstat. 

To, co vás definuje jako člověka, je to, co děláte každý den. Takže přidejte do své každodenní rutiny i čtení a učiníte ho součásti své osobnosti. (Už to asi začínám trochu přehánět s těmi květnatými výrazy.)

Trik č. 2: Vyhledávejte texty s porozuměním a snažte se je chápat

Alfa a omega dnešních testů je čtení z porozuměním. Sami jste určitě měli tu čest s něčím podobným jako je Cermat. Pokud ano, tak víte, že tam získáte někdy i skoro až k polovině bodů jenom za to, že umíte číst. To čtení je vážně důležitější, než se na první pohled zdá. 

V testech, které obsahují právě nějaké texty a ověřuje se čtenářská gramotnost, tak vždy jde o čtení s porozuměním. Nejde totiž jenom o to, že ten text rychle prolétnete. Jde tu o to, že jste schopni ten text pochopit a vyvodit z něj nějaké informace. Co jsem slyšela, tak právě s tímhle má hodně lidí problém. V dnešní době totiž většina lidí není zvyklá na čtení nějakých delších textů. 

Sami určitě používáte sociální sítě na denní bázi a určitě déle, než hodinu denně. Tyto sociální sítě jsou sice fajn pro zabavení, ale postupně ničí vaši pozornost a schopnost déle se soustředit. Když si totiž permanentně navyknete věnovat pozornost jedné věci průměrně 7 vteřin, tak potom od svého mozku nemůžete očekávat, že se zvládne na jeden text soustředit přes pět minut. 

A jaké je tedy řešení? Co dělat s tím, že se váš mozek nezvládne soustředit tak dlouho? Máte v podstatě dvě možnosti, omezíte sociální sítě nebo budete čtení s porozuměním trénovat. Optimální mnou osobně prověřená taktika je kombinace obojího. Sociální sítě jsem omezila maximálně na jednu a půl až dvě hodiny denně a pravidelně čtu delší texty, abych nevyšla ze cviku. 

A jaké texty číst na procvičení? Já osobně čtu různé newslettery, které mě osobně zajímají. Pokud vás zajímá mé doporučení, tak můžete třeba pravidelně číst články z tohoto blogu. Vycházejí dva nové články týdně (ve středu a v neděli), takže textu je víc, než dost a vy můžete zároveň procvičovat čtení textů s porozuměním a zároveň se něco nového dozvědět o produktivitě učení. Vím, že to teď zní jako laciná propagace, ale na druhou stranu to není až tak blbý nápad (Omlouvám se, ale kdo by nevyužil, tak skvělé marketingové příležitosti.😉). Samozřejmě ale čtete cokoliv, co uznáte za vhodné. Optimální je pokud to bude nějaký delší souvislý text. 

Při trénování čtení textu s porozuměním ale nestačí pouze ten text číst. Potom můžete spadnout do té pasti čtení bez pochopení. Vaším cílem je skutečně pochopit dané téma a dozvědět se o něm co nejvíce. Proto je vždycky optimální alespoň ze začátku číst něco, co vás skutečně zajímá, abyste to cvičení jenom neodbyli.

Doporučuji vám číst i klidně pomaleji, když vám to pomůže a pokaždé, když cítíte, že se ztácíte nebo začnete přemýšlet o něčem jiném, se o kus vrátit a najít místo, kde jste myšlenkově skončili. Také vám doporučuji, abyste si na konci textu v hlavě sesumírovali o čem ten text vlastně byl a nejdůležitější informace. Tohle vám pomůže i v praktickém životě, najít a vyhledat informace, které stojí za to si zapamatovat.

Co je opakováno, to je zapamatováno. Stejně jako u všeho se postupně díky procvičování časem zlepšíte. A takové procvičování nemusíte vždycky brát jenom jako za trest. Jak už jsem zmiňovala, já v podstatě taky nevědomky procvičuji tím, že čtu něco, co mě zajímá. Zkuste si taky najít něco takového a potom zabijete dvě mouchy jednou ranou. 

Extrémní rychločtení

(aneb, jak číst rychleji, než všichni ostatní)

Abych si tu nepřipisovala zásluhy za něco co jsem nevymyslela, tak chci zmínit, že tuto strategii jsem sama pochytila někde na internetu, takže není z mojí hlavy. Proto určitě můžete najít spoustu dalších modifikací a třeba i skutečného autora tohoto triku. 

A nyní už k tomu, jak tato strategie funguje. V podstatě jde o to, že se vždy soustředíte na začátek a konec řádku. Když totiž čtete normálně, tak se díváte na každé jednotlivé slovo. Tento způsob ale využívá periferní vidění, abyste se nemuseli dívat na každé jedno slovo. Náš mozek je velmi chytrý a zvládne si některé části věty případně domyslet. 

Dle doporučení byste se proto měli soustředit na zhruba třetí slovo od začátku řádku a potom třetí slovo od konce. Záleží samozřejmě na délce řádku. Pokud jsou pro vás jenom dva body moc málo, tak si přidejte ještě jeden pohled doprostřed. Celkově byste tedy měli svýma očima pohnout jenom jednou až dvakrát na řádku a zbytek byste měli vidět periferním viděním.

Já když jsem to poprvé zkoušela tak to pro mě bylo hodně těžké, ale přišla jsem na způsob, jak si to zjednodušit. Zkuste se soustředit na ten pohyb očí z jedné strany na druhou. Klidně u toho i hýbejte hlavou a v podstatě přejeďte ten text z jedné strany na druhou. Osobně doporučuji alespoň ze začátku přejíždět očima pomaleji. Nejdřív si to zkuste pomalu a potom se časem zrychlíte. 

Tato metoda vyžaduje trénink. Stejně jako u většiny věcí by byla dost velká náhoda kdyby vám to šlo hned. Pokud se chcete zlepšit, tak to musíte trénovat. 

Výhody tohoto způsobu: 

Jednoznačná výhoda je rychlost. Může až zdvojnásobit vaši rychlost čtení. 

Nevýhody tohoto způsobu: 

Chvíli trvá, než si na to člověk zvykne a musí se to trénovat. Při rychločtení taky mírně uniká podstata textu, takže je pro vás potom těžší říct, o čem ten text byl nebo odpovídat na otázky. 

Celkově je tato metoda vhodná pro situaci, kdy je vaším cílem něco v textu vyhledat. Hledáte například nějaké klíčové slovo nebo nějakou informaci. Díky rychločtení ji najdete velmi rychle a je vám jedno, že jste tomu zbytku věnovali menší pozornost. Pokud chcete rozebírat význam a obsah textu, tak pro vás bude asi vhodnější číst klasickým způsobem. Ne, že by to tímto způsobem nešlo, ale museli byste tuto metodu vážně zmáknout. 

Závěr

Čtení je důležitější, než se zdá. I přes to, že ve světě sociálních sítí to vypadá, že čtení není tolik potřeba, tak přecejen ho využijete nejen ve škole ale i kdekoliv jinde. 

Pokud se chcete ve čtení zlepšit, tak musíte trénovat a trénovat. Nejlepší způsob, jak to dělat je pravidelně něco číst – nejlépe něco, co by vás bavilo. V případě, že se chcete zlepšit v porozumění textu, tak si vždycky na konci přečtení nějakého textu v hlavě řekněte o čem text byl a jaké informace byly nejdůležitější. 

Doufám, že vám tento článek pomohl. Dala jsem do něj všechno, co o čtení vím a veškeré své zkušenosti. V případě dotazů nebo tipů na další článek, pište do komentářů. Budu ráda za jakýkoliv smysluplný názor. 

Jestli se vám můj obsah líbí, tak mě můžete sledovat třeba na threads, kde postuji každý den. Threads – Zapamatováno

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Jak číst rychleji, než ostatní – Zapamatováno.cz

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *