
Osobně si myslím, že umění prezentování je v dnešní době hodně podceňované. Mnoho lidí vůbec nemá zájem naučit se dobře prezentovat i když je to ve skutečnosti velmi užitečná schopnost, kterou můžete použít jak ve škole, tak i potom v práci. Pokud se naučíte, jak být skvělým řečníkem, tak budete schopni i z nudného tématu udělat něco zajímavějšího.
V tomto článku vám řeknu na základě svých dosavadních zkušeností, jak toho dosáhnout a jak lépe prezentovat. Tento článek je hlavně koncipován pro žáky a studenty, kteří se chtějí naučit lépe prezentovat. Netroufnu si totiž radit nějakým profesionálům či pracujícím lidem, protože sama jsem takto nikdy nic neprezentovala, a proto vám s tím nemohu radit. Nebudu tu ze sebe dělat něco, co nejsem. Sama si myslím, že prezentuji různé projekty o něco lépe, než ostatní, a proto vám chci ukázat jaké techniky používám a co mi pomohlo se v tom exponenciálně zlepšit.
Trik č. 1: Nečtěte
Úplně největší chybu, kterou u ostatních lidí vídám je čtení. Myslím si, že při prezentování nemůžete pomalu udělat nic horšího, než celou dobu něco číst. Nikoho to totiž potom nezajímá, je to šíleně monotónní a ještě k tomu tím absolutně zabijete všechny zajímavé informace z toho textu. Největší doporučení, které vám můžu dát je, abyste nečetli. I když jenom přijdete před tabuli a řeknete jen polovinu informací z hlavy, tak budete působit desetkrát profesionálněji. Vím, že se to může zdát těžké, ale ve skutečnosti to až tak těžké není.
Upřímně se kolikrát ani nedivím, že někteří své prezentace nebo projekty čtou. Je to kvůli tomu, že jejich prezentace nebo projekty k tomu vyloženě vybízí. Když máte totiž prezentaci nebo projekt bez bodů a plnou vět a nahuštěných textů, tak se vám bude velmi těžko něco říkat, aniž byste to četli. Úplně nejlepší prezentace jaká může být je s body. Body vám totiž hrozně pomůžou. Je to v podstatě takový trik. Ty věty totiž přepíšete na krátké body a potom ty věty vytvoříte za chodu, což je hrozně jednoduché. Budete potom vypadat opravdu profesionálně, že to nemusíte číst. Schválně si to zkuste tady na tomhle příkladě, zkuste z bodu vytvořit větu:
- Bílá hora 1620: Čeští stavové x katolická liga
Řešení: Bitva na Bílé hoře byla roku 1620. Bojovali zde proti sobě dvě strany a to Čeští stavové proti katolické lize. (zdroj informací – Wikipedie)
Vsadím se, že jste něco podobného zvládli a to úplně bez přípravy. Není to až tak těžké.
Doporučuji vážně používat raději tyhle body. Nejen, že vaše prezentace bude vypadat lépe graficky a že budete vypadat profesionálně, ale ještě si ušetříte čas s psaním té prezentace.
Více takových tipů týkající se prezentace najdete v mém článku zde. Ale v krátkosti, nejdůležitější je psát prezentaci v bodech.
Trik č. 2: Gesta
Další věc, které jsem si všimla, že je u prezentování hodně důležitá, jsou gesta a postoj toho člověka. Lidé, kteří umějí řeč těla používat jsou obecně hodnoceni lépe. A proč? Protože díky jejich postoji a gestům vypadají sebevědoměji a tím pádem i jistěji v tom co říkají. Ani nevíte, jak velkou roli to hraje. Rozdíl mezi dobrou a špatnou prezentací může být pouze v řeči těla.
Určitě si zvládnete vybavit nějaký slavný proslov, který působí opravdu sebevědomě. Potom si také zvládnete určitě vybavit prezentaci nějakého stydlivého spolužáka. V čem je hlavní rozdíl? V gestech a řeči těla. V tom je cesta jak lépe prezentovat.
Ruce
A jak tedy má vypadat sebevědomá řeč těla? Úplně ze všeho nejdůležitější jsou ruce. Vaše ruce musí být viditelné. Mnoho lidí má při prezentaci problém s rukama. Nevědí totiž, co s nimi, a proto si je často dávají za záda nebo schovávají do rukávů. Tohle je podle mého názoru velká chyba. Často to může být těžké, ale je důležité mít ruce tak, aby byly viditelné. Když totiž nejsou vidět vaše ruce tak váš projev působí stydlivě a nesebevědomě.
Ruce v kapsách jsou zvláštní případ, kdy to v podání profesionálů nemusí být nutně špatná věc, ale vám bych to moc nedoporučovala. Musíte si hodně věřit a učitelé to navíc nemají rádi.
Další věc týkající se rukou je žmoulání oblečení nebo mnutí rukou. Tohle je bohužel takový negativní účinek toho, že jsou vaše ruce vidět. Problém zůstává v tom, že nevíte co s těma rukama. Rozhodně bych vám nedoporučovala si žmoulat oblečení nebo provádět rychlé nekontrolované pohyby rukou. To působí možná dokonce ještě hůř, než když máte ruce za zády. Já osobně tohle řeším tak, že si seženu něco, co můžu držet v ruce. Často to bývá propiska nebo papír s poznámkami i když je nepotřebuju. Jednou jsem si dokonce vzala prázdný papír, což ale ostatní nevěděli. Jde o to, že máte co držet.
Poslední rada týkající se rukou je jejich poloha. V životě jsem neslyšela hloupější radu, než to, že byste měli mít ruce podél těla. To je absolutní hloupost a ještě jsem neviděla nikoho, kdo by takhle předvedl lepší prezentaci, než člověk, který tohle kritérium neměl. Vaše ruce by měly být optimálně v horní části vašeho těla. Doporučuji vám si ruce pokrčit. Jenom tohle samotné vás úplně vystřelí v tom, jak sebevědomě vypadáte. Schválně si někdy před zrcadlem zkuste držet papír se rukama podél těla a potom s pokrčenýma rukama. Hned uvidíte, co vypadá sebevědoměji.
Nohy
Spousta lidí tohle dělá nevědomky. A upřímně já to plně chápu, protože sama vím jaký je to stres něco prezentovat a často mě ani nenapadlo zabývat se tím, jak při tom vypadám. Věc, kterou hodně lidí dělá je buď to, že mají nohy do kříže nebo že se všemožně kinklají. Obojí vás hodně srazí dolů a je dobré si na to dát pozor.
Sama jsem s tímhle neměla nikdy problém, a proto mě překvapilo, že tolik lidí si při prezentaci dává nohy křížem. Z mého pozorování vyšlo, že problém s tím mají více dívky, ale viděla jsem to i u kluků. Myslím si, že většina lidí tohle dělá doopravdy nevědomky a že je to určitý způsob, jak se vyhnout stresu. Jak jsem říkala, moc o přičinně nevím, takže pokud se vám to stává nebo stávalo, tak mi můžete napsat do komentářů, jaký to má smysl. Moje doporučení ale je, prostě to nedělejte, nevypadá to dobře.
Co se týče kinklání a přešlapování, tak jsem toho názoru, že stejně jako u nohou křížem to lidé dělají, aby se vyhnuli stresu. Pravděpodobně to také pomáhá udržet si dynamiku projevu. Později vám řeknu, jak si tu dynamiku vytvořit jinak.
Já osobně, abych se vyhla těmto všemožným patáliím s nohami, tak mám nohy staticky zakotvené na jednom místě. Prostě mám takové pravidlo, že se z toho místa nohama nehnu, pokud tedy nemám možnost při prezentaci chodit. Pokud máte totiž něco takového dovoleno, tak vám to neskutečně usnadní tu prezentaci. Nemusíte udržovat stálý oční kontakt s publikem, vytvoříte si dynamiku a nemusíte řešit problémy typu co s rukama a nohama.
Trik č. 3: Podání je důležitější než obsah
Mám jeden takový pravděpodobně ne moc populární názor. Myslím si, že každé téma jde podat zajímavě. Prostě ho díky svým řečnickým a rétorickým schopnostem můžete udělat zajímavější, než ve skutečnosti je. Vím, že vás teď určitě napadne x témat, které jsou podle vás nudné a vždycky budou, ale opravdu jde lidi nadchnout i pro něco nudného a nezajímavého.
To hlavní na čem vždycky záleží je energie a způsob podání řečníka. Když vám totiž přijde prezentovat někdo, koho to vůbec nezajímá a je to na něm i vidět, tak vás to pochopitelně nebude zajímat také. Ale když naopak přijde někdo energicky s velkým nadšením pro téma, tak vás to donutí alespoň se zamyslet, proč to ten člověk považuje za tak zajímavé. Příště až budete mít prezentaci, tak schválně zkuste působit energicky a s nadšením pro téma (klidně to jen hrajte). Uvidíte jak vaše nadšení může nakazit i ostatní.
Co se týče monotónnosti, tak to bych řekla, že je jedna z těch pokročilejších věcí ohledně prezentování. Není totiž jedna z těch zásadních věcí, na kterých stojí úspěch vaší prezentace. Ale i tak si myslím, že se hodí to vědět. Jde o to, že hodně lidí prezentuje strašně monotónně. Sami určitě znáte třeba nějakého učitele, který vypráví tak, že byste u toho usnuli. Je to kvůli tomu, že stále udržují stejnou hladinu svého hlasu.
Když budete prezentovat, tak zkuste občas trošku pozměnit tón svého hlasu, abyste trošku svůj projev oživili. Můžete třeba při důležitých informacích trošičku zpomalit a říct je hlasitěji. Ale jak už jsem říkala na začátku, to není až tak důležité a pokud nejste před tabulí moc sebevědomí, tak si s tímhle vážně nemusíte dělat hlavu.
Svojí prezentaci můžete také oživit i jinak, než změnou variace hlasu. Jsou to ty typické věci jako jsou vtipy nebo zajímavosti. Mnoho lidí považuje vtipy za hloupé nebo často za nemístné. Já osobně si myslím, že je to dobrý způsob, jak oživit svou prezentaci, ale buďte s tím opatrní. Vím, proč tohle říkám, protože pokud máte specifický typ humoru, který ostatní spolužáci nebo učitel nemusí pochopit, tak můžete mít problém. Vyvarujte se takovým těm hloupým vtipům.
Trik č. 4: Pauza není špatná věc
Věc, které se hodně studentů a žáků děsí nejvíce je, když dostanou uprostřed prezentace okno. Nikdo to nemá rád, a proto se většina lidí snaží svoji prezentaci odbýt, co nejrychleji, aby to během mluvení nezapomněli. Výsledkem bohužel ale je to, že to strašně rychle odříkají a pomalu jim není rozumět, jak rychle mluví. Myslím si, že to je taky jeden z úkazů, které odlišuje profesionály od amatérů. Nebojte se, taky patřím mezi amatéry.
Z toho důvodu se většina lidí nedokáže smířit s pauzou. Takovou tou prostou a jednoduchou delší pauzou mezi větami. Jak už jsem zmiňovala, hodně lidí to prostě oddrnčí. Pauza je ale při prezentaci hodně důležitá. Pauzou totiž dáváte ostatním čas ty informace zpracovat. Všimněte si, že i třeba učitelé to dělají při výkladu. Když chtějí nějakou informaci zdůraznit, tak tu informaci řeknou a potom udělají krátkou pauzu. Pokud budete pauzy používat, tak nejen, že budete vypadat profesionálněji a sebevědoměji, ale ostatní si z toho více odnesou, protože jim dáte čas to zpracovat.
A jak a kdy pauzy používat? Nějak zbytečně to neoverthinkujte (nepřemýšlejte nad tím zbytečně). Jen se snažte nedrnčet a když zmíníte nějakou důležitou informaci, tak se na chviličku odmlčte. Uvidíte jak to zlepší váš celkový projev. Dělat pauzy před publikem je poměrně těžké, tak se hned neděste, když vám to nepůjde ze začátku.
Shrnutí
Jak lépe prezentovat? :
- nečtěte text a používejte body
- mějte ruce viditelné (případně pokrčené v loktech)
- stůjte staticky na místě
- pokud máte ale možnost při prezentaci chodit, určitě ji využijte
- nebuďte monotónní
- buďte energičtí a nadšení pro téma
- používejte vtipy a zajímavosti
- po důležitých informacích se na chvíli odmlčte
Závěr
Tohle byly mé top 4 triky, které používám pokaždé, když něco prezentují. Všechno tohle není samozřejmě pouze z mé hlavy, dozvěděla jsem se to z mnoha různých videí a také ze svých vlastních zkušeností. Myslím si, že být dobrým řečníkem je skvělá schopnost a vyplatí se jí procvičovat.
Neberte prezentování před třídou jako trest, ale jako příležitost, kde si můžete tyto dovednosti a triky vyzkoušet. Jak často se vám stane, že máte možnost mluvit před 30 lidmi?
Doufám, že tento článek byl pro vás užitečný a pokud ano a znáte někoho komu by mohl také pomoct, tak mu/jí to určitě pošlete.
Jak lépe prezentovat – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Jak zvýšit svoji motivaci k učení
- Nejlepší AI pro studenty: ChatGPT, Gamam.ai a další