Jak nastartovat mozek při únavě: 8 skvělých tipů

Každý určitě někdy zažil tu situaci, kdy nutně potřeboval pracovat, ale mozek mu takzvaně vypověděl službu. Jednou za čas se to prostě stane každému a nejde se tomu úplně vyhnout. Někdy si ale výpadek nemůžete dovolit. V tomto článku vám proto představím pár tipů, které mně osobně při výpadku pomohly rychle nastartovat mozek a vrátit se k práci. Všechny tyto tipy jsou velmi snadné a zaberou vám jenom chviličku, takže si myslím, že za zkoušku to stojí. 

Tak se pojďme podívat na to jak nastartovat mozek při únavě!

Tip č. 1: Voda zachrání vše

To úplně nejzákladnější, co můžete udělat, je se napít vody. Pokud je tělo dehydratované, tak způsobuje, že se cítíte unaveně a bez energie. Pouhou sklenicí vody můžete nastartovat svůj mozek. Sama mám většinou, když pracuji , vedle sebe sklenici nebo láhev vody, abych mohla tekutiny doplňovat průběžně. Doporučuji vám udělat to samé. 

Nechápu z jakého důvodu, ale většina lidí podceňuje sílu vody a na hydrataci vůbec nemyslí. Může se to zdát jako triviální tip, pít více vody, ale věřte mi, takhle se budete cítit více svěží a za chviličku se budete schopni lépe soustředit. Navíc je to také prevence bolesti hlavy, se kterou se v dnešní době setkává hodně lidí. Nevím, jak vy, ale já se tomu moc ráda vyhnu, takže odteď sklenice s vodou na stole při každé práci. 

Tip č. 2: Fyzická aktivita je taky možnost

Tohle je možná pořádný paradox, ale fyzická aktivita může skutečně snížit vaši únavu. Člověk by řekl, že když budete sportovat, tak se unavíte. To je celkem logická úvaha, ale může to fungovat i obráceně.  Fyzická aktivita vás totiž zbaví mentální únavy a zdravě zaměstná váš mozek.

Moje nejoblíbenější fyzická aktivita, jak nastartovat mozek,  je chůze. Přece jen to není potřeba s tou fyzickou aktivitou zase přehánět. Navíc při chůzi se můžete třeba učit. Hned vám řeknu jak. Pokud jste někdy slyšeli o přeříkávací metodě, tak přesně tu můžete během chůze praktikovat. Jestli tuto metodu neznáte, tak se můžete podívat na můj článek o této metodě zde. Ale ve zkratce jde o to, že přeříkáváte informace nahlas. Tato metoda je hodně účinná, protože se to hodně naučíte. 

Ale zpět k té fyzické aktivitě. Možnost chodit po místnosti má každý. Můžete ale samozřejmě také dělat jinou fyzickou aktivitu jako třeba pár dřepů nebo kliků. I tohle vám může pomoct se potom lépe soustředit. Jak už jsem zmiňovala, fyzická aktivita vás může probudit z úsporného režimu, zabránit vám usnout a pomoct se co nejrychleji vrátit k práci. 

Tip č. 3: Pauza nemusí být neproduktivní

Někdy můžete být prostě přepracovaní. Dlouho sedíte nad prací nebo učením a už nemůžete dál. Mnoho lidí si myslí, že musí pokračovat dál, a že takhle budou produktivní. Ve skutečnosti je mnohem efektivnější, když si dáte krátkou pauzu a až potom budete pokračovat dál. 

Uvažte to takhle. Přestávkou třeba strávíte 10 minut a po těch deseti minutách se vrátíte k práci. Jste ale odpočatí a vrhnete se do práce s novou vervou. Takhle můžete zvýšit svou produktivitu, tím, že si dáte pauzu. Opět to zní jako takový paradox, ale opět to skutečně funguje. 

A jak strávit, co nejlépe takovou přestávku? Je mi jasné, že jako první vás napadne scrollovat na sítích, ale to bych vám úplně nedoporučovala. A to z jednoho velmi pochopitelného důvodu. Když totiž budete na sítích, tak se k té práci nebo učení nikdy nevrátíte a pokud ano, tak budete neschopní se soustředit. Zkuste raději dělat něco jiného.

Byla bych celkem hloupá, kdybych vám tvrdila, že si máte číst nebo něco podobného, protože je vážně nízká šance, že byste to udělali. Za mě optimální řešení je procházka po bytě. Jednoduše si dojděte na záchod, do kuchyně pro něco k snědku nebo si popovídat s někým z rodiny. Na chvíli odvedete myšlenky na práci a ještě k tomu splníte tu fyzickou aktivitu. 

Pokud jste v práci nebo ve škole, tak máte bohužel smůlu a přestávky máte naplánované. I tak bych vám doporučovala je využít jinak, než scrollováním.

Tip č. 4: Cukr

Ne nadarmo sportovci před svým fyzickým výkonem většinou jědí nějaké ovoce nebo něco sladkého. Je to kvůli tomu, že cukr je krátkodobým zdrojem energie. Pokud si tedy chcete doplnit energii, abyste se mohli opět soustředit, trošička cukru může být ideální. Ale zase to s tím cukrem nepřehánějte, chcete zůstat zdraví. 

Tip č. 5: Ořechy 

Když už jsem u jídla, tak u něj chvíli zůstanu. Je obecně známo, že ořechy zvyšují mozkovou aktivitu. Navíc jsem si všimla, že když při učení něco žvýkám nebo jím, tak mi to pomáhá se lépe soustředit. Proto si myslím, že je fajn si k učení nebo práci vzít malou mističku s oříšky. 

Tip č. 6: I mozek potřebuje někdy pauzu

Důvodem proč vám nejde se soustředit může být to, že máte v hlavě moc věcí najednou. Je zcela pochopitelné, že když přemýšlíte nad deseti věcmi zároveň, tak se nebudete schopni soustředit pouze na matematiku. 

Řešení je poměrně jednoduché. Zkuste meditaci nebo dechová cvičení. Když se řekne meditace, tak si většina lidí vybaví nějaké mnichy v klášterech, kteří se tři hodiny ani nehnou. Takovouhle meditaci nemyslím. Chci abyste si na mobilu nastavili časovač na jednu minutu a potom zavřeli oči. Snažte se nad ničím nepřemýšlet. To vám ale nejspíš nepůjde a tak se zkuste soustředit pouze na jednu věc. Tohle vám může celkem pomoct zapudit zbytečné myšlenky. 

Další možností jsou dechová cvičení. Podle mě to funguje v podstatě na stejné bázi jako meditace akorát se soustředíte na dech. Tím úplně nejjednodušším cvičením je pouhé dýchání se zavřenýma očima. Zavřete oči, zhluboka dýcháte a soustředíte se pouze na svůj dech. Je to skutečně uklidňující, jen si dávejte pozor ať při tom neusnete.

Tip č. 7: O2

Určitě jste si všimli, že učitelé často ve třídách otevírají okna nebo i na veřejných prostorech se často větrá. Všichni tito lidé to nedělají zbytečně. Je to kvůli tomu, že okysličený mozek lépe funguje. Učitelé chtějí, aby to žákům lépe myslelo a třeba v obchodních centrech se větrá, aby tam byl čerstvý vzduch. Kyslík má zkrátka pozitivní vliv na mozek, samozřejmě v rozumné míře.

 Dalším snadným tipem je tedy otevření okna. I takto snadný krok vám může ohromně pomoct. Před učením a prací je vždy dobré si vyvětrat, nechcete přece být neproduktivní jenom proto, že máte v pokoji vydýchaný vzduch.  

Tip č. 8: Powernap

Kdo by řekl, že šlofík vám může pomoci se lépe soustředit. Ale skutečně může. Třeba takový powenap, kdy si dáte šlofíka na přesně 10 minut, je účinný. Sama jsem ho několikrát vyzkoušela a s výsledkem jsem potom byla spokojená, cítila jsem se víc svěží, než předtím. 

Jak takový powernap praktikovat? 

Jednoduše si nastavíte na mobilu časovač na 10 minut a prostě si schrupnete. Po deseti minutách se zase vrátíte k práci. O přestávce už tu byla řeč a takový powernap je taky efektivním způsobem, jak přestávku využít. 

Shrnutí

V tomto článku jsem vám představila mých 8 nejoblíbenějších způsobů, jak nastartovat mozek při únavě a jelikož toho bylo hodně, tak tady je malé shrnutí. 

Jak nastartovat mozek při únavě? 

  • Napijte se vody
  • Projděte se nebo se jinak hýbejte
  • Dejte si krátkou pauzu od práce
  • Snězte něco s obsahem cukru
  • Dejte si oříšky
  • Meditujte nebo zkuste dechová cvičení
  • Vyvětrejte si
  • Dejte si krátkého šlofíka

Mně osobně tyto tipy pomohly a věřím, že i vy teď víte jak nastartovat mozek. V případě, že se vám článek líbil, budu moc ráda, když zanecháte komentář nebo to pošlete někomu, komu by to mohlo pomoci.

Další články, které by vás mohly zajímat:

Jak nastartovat mozek při únavě – Zapamatováno.cz

Neváhejte zanechat komentář ke článku: Jak nastartovat mozek při únavě: 8 skvělých tipů

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *