
Úplně nejlepší schopnost, kterou můžete ve škole mít, je schopnost všechno ihned pochopit. Hlavně v těch techničtějších předmětech se vám tato vlastnost hodí. Když totiž zvládnete všechno rychle pochopit, tak už nikdy nebudete mít problémy s většinou předmětů. Budete okamžitě vidět všechny souvislosti a doma tomu nebudete muset věnovat tolik času na přípravu.
Ale schopnost chápání se nedá naučit, nebo ano? Bohužel tak úplně nedá, ale existuje pár triků, které vám pomohou vaši schopnost pochopení zlepšit. Díky těmto trikům jsem se ve škole hodně posunula, a to nejen známkově. Nyní je pro mě jednodušší se učit nové a složité věci a nemusím nad tím trávit tolik času. Navíc tyto triky nejsou nijak složité a zvládne je každý. Můžu vám skoro garantovat, že pokud se budete řídit těmito radami, tak se v chápání nové látky o hodně zlepšíte.
Takže, jak pochopit cokoliv ze školy?
Trik č. 1: Dávejte pozor
Tohle bude asi ta nejzákladnější rada, kterou vám můžu dát, ale je tou nejúčinnější. Dávejte ve škole pozor. Ano, až tak jednoduché to je. Může se to zdát jako banalita, ale já to opravdu musím zmínit, protože je to vážně důležité. Tento trik vás posune dál, než byste čekali.
Mnoho lidí, co znám, nedávají ve škole pozor a potom si stěžují, že ničemu nerozumí. Když se totiž plně nevěnujete novému těžkému učivu, tak nemůžete očekávat, že to rázem za posledních pět minut hodiny pochopíte. Klíčem k úspěchu je plné soustředění. Ani nevíte, kolik času vám to potom ušetří doma.
Zkuste alespoň jednu hodinu nekecat s ostatními nebo nedělat něco jiného. 100% se koncentrujte na výklad a uvidíte, že vám to bude hned o něco jasnější. Často to totiž není až tak složité, jak se zdá, pokud se plně koncentrujete. Znáte přece ten meme, kde jenom mrknete a je popsaná celá tabule. Přesně to je ta situace, kdy nedáváte pozor a pak není možné nic pochopit. Základem tedy je, dávat pozor.
Samozřejmě i tak je možné, že máte stále problém něco pochopit, takže si nezoufejte, pokud dáváte pozor a ani tak tomu nerozumíte. Tenhle trik je jenom takový základ, bez kterého by bylo mnohem těžší něco pochopit. V následujících tricích rozberu další taktiky a tipy, které můžete použít a které hodně pomohly i mě.
Trik č. 2: Bez práce to nepůjde
Abyste mohli pochopit novou látku, tak musíte mít na čem stavět. Například v matice se bez předchozího učiva nepohnete dál a obdobně je to i ve většině ostatních předmětů. Proto pokud chcete být schopni rychle pochopit něco nového, tak musíte chápat to, co bylo předtím.
Klíč ke schopnosti všechno pochopit leží v tom, že v podstatě minimalizujte počet nových věcí, které se musíte naučit. To uděláte tak, že se naučíte celou předchozí látku. Potom ji budete perfektně zvládat a až se na to bude navazovat tak se naučíte pouze to minimum nových věcí. Řekněte sami, v jakém případě je snazší pochopit něco nového:
Student A – Vůbec neví, jak pracovat s mocninami a neumí základní úpravy rovnic.
Student B – Perfektně zvládá jak práci s mocninami, tak základní úpravy rovnic.
Pro koho bude snazší se naučit novou látku – kvadratické rovnice?
- Pochopitelně pro studenta B. Jediné na co se totiž musí soustředit je pochopení, jak fungují kvadratické rovnice. Na rozdíl od studenta A, který stále nemůže pochopit, proč se někde udělala nějaká úprava a do toho ještě nějaké nové vzorce a vztahy.
O tom to vlastně je. Takhle to funguje ve velké většině předmětů. Bez tvrdé práce na začátku se prostě k optimálnímu chápání nedostanete. Musíte si prostě k danému předmětu sednout a co nejlépe se naučit všechno, co bylo před tím.
Řeknu vám, ale jednu skvělou věc, kterou spousta lidí neví a to je možná důvod, proč nejsou tak dobří, jak mohou být. Stačí se to nadrtit jednou na začátku a potom to už jde samo. Tím chci říct, že pokud se za jeden týden naučíte absolutně všechno v čem jste měli sebemenší nedostatky, tak potom pro vás bude udržování dobrých výsledků snazší.
Osobně si myslím, že nejdůležitější je ta vstupní investice. Potom to už bude jenom jednodušší. Schválně to u jednoho předmětu vyzkoušejte a uvidíte, jak všechno potom začnete chápat mnohem rychleji a jak se vaše výsledky zlepší. Sníží se potom i čas, který tomu předmětu budete muset věnovat doma a to si myslím, je velké pozitivum.
Trik č. 3: Není soustředění jako soustředění
Jako už jsem říkala na začátku, tak koncentrace při hodině je důležitá. Není ale koncentrace jako koncentrace. Nestačí na té hodině jenom sedět a doufat, že brzo skončí. Musíte se vážně soustředit na výklad. Věřte mi, já naprosto chápu jaké to je, sedět na tom jednom předmětu, kde vůbec ničemu nerozumíte a takzvaně si to tam jenom odsedět. Když si to tam ale jenom odsedíte, tak to bude absolutní ztráta času a budete se to muset naučit doma, pokud je to něco důležitého. Doporučuji vám se alespoň pokusit něco pochytit. Ušetří vám to čas odpoledne, kdy můžete dělat něco zábavnějšího. Na to si vzpomenu vždycky, když se mi vypíná mozek na nějakém předmětu.
Co se týče zápisků, tak jsou také velmi důležité. Až se to potom totiž budete snažit pochopit doma, tak kvalitní zápisky vám opravdu hodně pomohou. Osobně vám doporučuji dělat si zápisky, co nejkratší a v bodech. Z nich se dle mé vlastní zkušenosti nejlépe učí a hůř se v nich můžete ztratit. Pokud vás více zajímá, jak si psát kvalitní zápisky, tak se můžete mrknout na můj článek zde (samozřejmě, až po dočtení tohoto :).
Mnoho lidí se taky neodváží během hodiny učitele/ky zeptat na něco čemu nerozumí. Je mi jasné, že u některých vyučujících nemáte motivaci se jich ptát, ale přece jenom to vyzkoušejte. Za pokus to vždycky stojí. Já osobně se snažím vždycky maximalizovat to, co za tu hodinu pochopím. Pokud něčemu nerozumím, tak se zeptám, protože to mi potom ušetří čas doma hledáním dané informace. Navíc od učitele/ky si můžete být jistí správností té informace.
Celou dobu jsem za příklad dávala matiku a tak u ní ještě chvíli zůstanu. Zrovna u těch techničtějších předmětů jako je právě matika je hodně důležitá i samostatná práce na hodinách. Pokud dostanete nějaký dotaz nebo v případě matiky, fyziky či chemie nějaký příklad, tak vám doporučuji zkusit vymyslet řešení. Hodně lidí totiž jenom sedí a čeká, než se správnou odpovědí či výsledkem přijde někdo jiný. Čím více si zavaříte mozkové závity na hodině, tím lépe tomu porozumíte. Velice vám doporučuji aktivně v hodinách nad problémy přemýšlet. A pozor, to neznamená, že každý dotaz musíte zodpovědět vy. Stačí, když si odpovíte v hlavě nebo na papíře a potom budete vědět, jestli jste to měli správně, hlavní je tady ta snaha.
Trik č. 4: Různé způsoby pochopení učiva
Každý člověk je jiný, a proto se liší i způsoby, jakými se různí lidé učí. Každému totiž vyhovuje něco jiného a výklad, díky kterému to pochopí jeden, může být naprosto nesrozumitelný pro někoho jiného. Proto si nezoufejte pokaždé, když ze školy něco nepochopíte. Tohle se mi osobně stalo mnohokrát a vždycky jsem se to zvládla nějak doučit pomocí jiných způsobů učení.
Pokud máte problém s tím, že je pro vás těžší pochopit výklad od učitele, tak si zkuste najít nějaký jiný způsob pomocí, kterého to pochopíte snáze. Například já jsem měla jednu dobu velký problém s chemií a nebyla jsem schopná to z hodin pochopit. Pak jsem ale objevila vysvětlující videa na YouTube, které mi hodně pomohly. Různí lidé totiž přinášejí na stejné téma různé perspektivy a já jsem potom vždycky byla schopná to z alespoň jednoho videa pochopit.
Tím vám chci říct, že když to nepochopíte jednou cestou, tak můžete zkusit najít cestu jinou. Kromě YouTube můžete třeba vyzkoušet ještě různé myšlenkové mapy nebo třeba rozhovory s ChatemGPT, který mi taky hodněkrát zachránil kůži. Kdo ví? Třeba zjistíte, že je pro vás snazší látku pochopit z textu z učebnice. Za pokus nic nedáte a třeba vážně najdete svůj vlastní způsob učení, který vám pomůže všechno rychleji pochopit.
Trik č. 5: Nevzdávejte to
Všechno se vždycky zdá ze začátku těžké. Za pár let to ale pro vás bude jedna z těch snadných věcí. Třeba malá násobilka nás všechny na prvním stupni základky hodně potrápila, ale teď, kdyby vám někdo řekl, že je pro něj těžká, tak byste se mu vysmáli.
Takhle je potřeba přemýšlet nad veškerým učivem.
Moje velké doporučení pro vás na závěr v tomto poslední tipu zní, nikdy nevzdávejte snahu něco pochopit. V momentě, kdy to vzdáte, tak jste prohráli. Úspěšní lidé v životě jsou podle mě ti, kteří se nikdy nevzdávají ani když to nejde podle plánů. Když to pochopilo hodně lidí před vámi, tak proč byste nemohli vy? A teď zahoďte výmluvy jako, že vám ten předmět nejde, nebo že ostatní jsou chytřejší. Vážně, proč byste vy nemohli být nejlepší ve třídě v nějakém předmětu? Zkuste se nad tím trochu zamyslet. Takhle myšlenka mě osobně změnila pohled na to, co jsem schopná dokázat, a může ho změnit i vám.
Shrnutí
Jak pochopit cokoliv ze školy?
- Základem je dávat pozor ve škole, ušetří vám to spoustu času i nervů.
- Abyste byli schopni pochopit něco nového, tak musíte mít na čem stavět. Proto je potřeba znát perfektně základy.
- Soustředění je relativní, nestačí si to ve škole jen odsedět. Zkuste se aktivně zapojovat, klást otázky a skutečně přemýšlet nad problematikou.
- Pokud jste to nepochopili z výkladu, tak existují i jiné způsoby, jak to můžete pochopit.
- Nikdy nevzdávejte snahu něco pochopit. Vaše předsudky o tom, že vám to prostě nejde vám mohou bránit v dosahování lepších výsledků.
Závěr
Tohle byly triky, které mi pomáhají dnes a denně ve škole. Díky těmto trikům jsem se zlepšila v chápání učiva a doufám, že pomohou stejně tak i vám. Vždycky říkám, že je důležité si ze všeho vzít to, co se vám aktuálně hodí, takže si z tohohle článku vytáhněte důležité informace relevantní pro vás. Věřím, že jich bude co nejvíce.
Do tohoto článku jsem opravdu dala všechny svoje znalosti a zkušenosti týkající se tématu. Pokud se vám článek líbil opravdu ocením, pokud ho pošlete někomu komu by mohl také pomoct. V případě dotazů nebo tipů na další články mi můžete napsat do komentářů.
Jak pochopit cokoliv ze školy – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: