Jak překonat strach z prezentace před třídou a ústního zkoušení – 4 tipy

Jak se zbavit strachu z prezentace a ústního zkoušení

Prezentace před třídou a ústní zkoušení jsou jedny z těch nejstresovějších situací, se kterými se ve škole můžete setkat. Všichni na vás koukají a vy při tom musíte podat výkon, o kterém si ani nejste jistí, že zvládnete podat. Nikdo prostě není rád před tabulí, když ho všichni sledují. V tomto článku proto rozeberu, jak překonat strach z prezentace před třídou a ústního zkoušení. Díky těmto tipům se sice nenaučíte, jak se okamžitě zbavit strachu a stresu, ale naučíte se, jak se s tím vypořádat a postupně si vybudovat proti stresu a strachu odolnost. 

Tip č. 1: Dobrá příprava je základ

Většina lidí je ve stresu před tabulí přirozeně. Nikdo totiž nemá rád, když na něj civí třicet lidí. A k tomu se ještě často přidává stres z toho, že to vůbec neumíte. 

První věc, kterou vám proto poradím, je, že byste si měli udělat kvalitní přípravu. Když si totiž budete jistí svými znalostmi, tak uvidíte, že budete hned před tou tabulí mnohem klidnější. A jak si udělat kvalitní přípravu? 

Kvalitní příprava na prezentování projektu/prezentace před třídou

Na prezentaci je nejlepší to, že si můžete udělat přípravu. Nikdo vás nelimituje v tom, jak moc se můžete připravit, a to je super. I tak to ale může někoho pořádně potrápit, pokud máte třeba přísného učitele. S kvalitní přípravou by to ale mělo být o něco snazší, a proto vám doporučuji jí věnovat pozornost. 

Ani nevíte, kolik lidí si myslí, že stačí ten projekt vypracovat. Pokud ho máte i veřejně prezentovat, tak má váš projekt automaticky dvě části, na které je třeba se separátně připravit. Jde o ten samotný projekt a potom o to prezentování. Ano, existují lidé, kteří zvládnou bez přípravy předvést dokonalé prezentování, ale většina z nás ne.

Prezentování je dokonce schopnost, na které někteří lidé dřou roky a stále v ní nejsou dokonalí. To neříkám proto, abych vás vystrašila, ale chci vás namotivovat k tomu, abyste věnovali pozornost i té druhé části. Řeknu vám jedno takové malé tajemství. Skvělými prezentačními schopnostmi totiž můžete zakrýt chyby ve vašem projektu a naopak. Tím naopak myslím, že špatným prezentováním můžete tak trochu potopit ten skvělý projekt.  

Příprava na prezentování zabere čas, ne že ne. A velice dobře rozumím tomu, že některým se nevyplatí do toho investovat čas, protože ho chtějí uplatnit jinde. Je to otázka priorit každého. Ale pro ty, kteří by chtěli vědět, jak případně zvládnout i tu prezentovací část, tak vám vysvětlím, jak to dělám já a nebojte, nebudou to hodiny – stačí deset minut denně. 

Přípravu si dělám tak, že si zkouším to samotné prezentování. Nedělám nějaká složitá cvičení nebo průzkumy, prostě si sednu k počítači, zapnu prezentaci a nahlas si zkouším to prezentování. Tohle je opravdu skvělý způsob, jak se připravovat na prezentaci. Zjistíte, jak jste na tom a máte možnost se postupně zlepšovat. Stačí, když to začnete dělat týden před vaší prezentací a uvidíte, jak nakonec bude vaše prezentace o dost lepší, než obvykle. 

Pokud se takhle budete věnovat přípravě prezentace, tak vám můžu skoro garantovat, že se budete při tom prezentování cítit o dost lépe. Víte totiž, do čeho jdete, protože jste si to natrénovali. Navíc, jaký je rozdíl mezi prezentováním v prázdné místnosti a pro 30 lidí? Vždyť vy budete dělat furt to samé. Poslední dvě věty si přečtěte znovu a zkuste se nad tím na chviličku zamyslet. 

Kvalitní příprava na ústní zkoušení

Mnoho žáků a studentů si myslí, že se na ústní zkoušení nedá připravit. – Dá, ale vyžaduje to nějaké úsilí. Pokud vám na té známce hodně záleží, tak vám doporučuji učit se na každou hodinu jako kdybyste měli být zkoušeni. Vím, že se to zdá jako strašná námaha a také kolikrát úplně zbytečná, protože ve velké většině případů vy zrovna zkoušení nebudete. Ale myslím si, že je to ten nejbezpečnější způsob, jak si zajistit klid a budete vždy 100% připraveni na cokoli, třeba i na přepadový test. Navíc díky tomu, že si to budete opakovat z hodiny na hodinu, tak to nikdy nebude obrovská hromada najednou, takže nebudete mít problém s žádným testem a právě to zkoušení vás nikdy nepřekvapí. 

I když bych ráda věřila, že žijeme v utopii, tak je mi jasné, že většina z vás, kteří tento článek čtete, se pravděpodobně nebudete učit z hodiny na hodinu, abyste byli připraveni na ústní zkoušení. Tento způsob je sice nejideálnější, ale mám pro vás další a mnohem jednodušší tip, který vám může před ústním zkoušením hodně pomoct. Využijte přestávku. Ano, až tak snadné to je. 

Například já osobně vždycky přestávku před hodinou, kdy je zkoušení, trávím opakováním. Není to sice to stejné jako kdybyste tomu doma věnovali delší čas a úsilí, ale i tak je to stále hodně efektivní. Hlavně pokud dáváte v hodinách pozor, tak vám to opakování o přestávce nahodí všechny souvislosti a i za pouhých deset minut přípravy budete s velkou pravděpodobností schopni to zkoušení dobře zvládnout. Musíte se ale učit efektivně, protože pokud jste si mysleli, že takového výsledku za deset minut dosáhnete zíráním do poznámek, tak vás budu muset zklamat. Neříkám, že to není nemožné, ale osobně neznám nikoho, kdo by se učil tímto způsobem a měl dobré výsledky. 

Takže jak se tedy učit o přestávce? Každému funguje něco jiného, ale můžu se s vámi podělit o to, co nejlépe funguje u mě a je tu pravděpodobnost, že by to mohlo fungovat i u vás. Já používám takovou zrychlenou přeříkávací metodu. Pokud jste o této metodě ještě neslyšeli, tak je to pravděpodobně kvůli tomu, že jsem tenhle název pro tuto metodu vymyslela já. Nemyslete si, že jsem tuhle metodu vynalezla, určitě má nějaký super vědecký název, ale mně se líbí přeříkávací, protože to hezky sedí. (více o této metodě najdete zde). A v čem tedy spočívá taková přeříkávací metoda ve zrychlené podobě? 

  1. V rychlosti si přečtete všechny zápisky 
  2. Podíváte se jinam nebo si zakryjete sešit a pokusíte si v hlavě chronologicky přeříkat všechny informace (v klidu, napoprvé se vám to ani zdaleka nepovede). 
  3. Podíváte se do sešitu, přečtete si informace, kterými jste si nebyli jisti a které jste vynechali a pokusíte si je zapamatovat tím, že si je několikrát za sebou přečtete
  4. Opět se podívejte jinam nebo si zakryjte sešit a opakujte postup

Chápu, že na první pohled tato metoda může působit poněkud složitě. Pokud to ale jednou vyzkoušíte, tak zjistíte, že to až tak složité není. Mně osobně hodně pomáhá, protože díky ní si zvládnu do té hlavy na poslední chvíli něco nacpat. Někteří lidé si možná mohou myslet, že je to v podstatě to samé, jako kdybych celou dobu zírala do sešitu ale ne. Všimla jsem si totiž, že většinou pokud jenom zírám do sešitu, moje myšlenky mají tendenci utíkat někam jinam. A pokud zvládnu udržet pozornost na tom učivu, tak si jenom projíždím zápisky a říkám si, že bych to nějak vymyslela, což všichni víme, že to pak nikdy nikdo stejně nevymyslí. 

Samozřejmě často je vhodné tuhle metodu modifikovat. Když například víte, že nějakou část umíte a potřebujete se spíše zaměřit na jinou, tak nemá smysl opakovat si to, co už umíte. Vždycky si můžete vybrat, jestli si budete opakovat všechno nebo jenom nějakou část, kterou si nejste jisti.

Pokud použijete alespoň jeden z těchto triků (nebo dokonce oba), tak si myslím, že by vám to mělo ulevit ve stresu. Takhle si můžete být alespoň trochu jistí svými znalostmi a nebudete mít takový strach ze zkoušení.

Tip č. 2: Všechno je v hlavě 

I přesto, že dobrá příprava vám dodá na sebevědomí, stále to někdy nemusí být dost. Sama vím, jaký hrozný stres to může být stát před spoustou lidí a něco prezentovat nebo být zkoušená. Řeknu vám svůj jeden takový malý příběh, protože vám na tom chci ukázat, co jsem se při tom naučila a jak mi to pomohlo být před tabulí více v pohodě. 

Na základní škole, na konci deváté třídy, jsem byla vybrána, abych měla koncový proslov. Musela jsem stát před zhruba padesáti lidmi (nekecám, opravdu jich tam bylo zhruba tolik) a říct pár vět do mikrofonu o naší cestě základní školou. Byl to neskutečný stres a já ještě k tomu dostala v půlce okno. To okno bylo naprosto příšerné, asi deset vteřin jsem si nemohla vzpomenout. Bylo to šíleně trapné. Nakonec jsem vytáhla asi pět vět z konce mého pečlivě připraveného proslovu a raději se stáhla. 

Zpětně se na to ale dívám s úsměvem. Dalo mi to totiž spoustu cenných zkušeností a kdo tohle nezažil, ten to prostě nepochopí. 

A co jsem se teda naučila? V případě, že prezentujete nějaký projekt před ostatními, tak to nikdy nepůjde podle plánu. Nikdy. Naskriptovala slovo od slova, co řeknu, a stejně mi to vůbec nepomohlo. Myslím si, že kdybych tam přišla naprosto nepřipravená a řekla něco zpatra, dopadlo by to llépe. Proto vám doporučuji si nikdy nepřipravovat slovo od slova. Vážně je to totiž špatný nápad. 

Další věc, kterou jsem se naučila a pomůže vám i při tom ústním zkoušení je, že to, co říkáte vlastně nikoho nezajímá. Vím, že to může znít divně, ale řekněte sami: Jak moc vás zajímají prezentace nebo ústní zkoušení spolužáků? Pravděpodobně moc ne, že? A takhle to mají všichni. O tom svém proslovu jsem si myslela, že byl šíleně trapný a že se na mě všichni budou dívat jako na trapačku. Ale hádejte co? Nikoho ten můj proslov nijak extra nezajímal. A o to jde. Když si uvědomíte, že ze sebe můžete udělat přede všemi idiota a nikdo si na to za týden ani nevzpomene, tak vám to hodně dodá na sebevědomí.

Tip č. 3: Psychika je také důležitá

Všechno je ve vaší hlavě. Když se něčeho bojíte nebo jste ve stresu je to způsobeno jen a jen vaší hlavou. Svůj mozek ale můžete přeprogramovat. Stačí si přečíst tento tip až dokonce a uvidíte, že budete hned přemýšlet jinak. 

Jak už jsem zmiňovala, tak nikoho nezajímá, co před tou tabulí předvedete. Všem to bude stát maximálně za krátký smích, pokud tam budete předvádět kotrmelce. Jak říkám, za týden si na to sám od sebe nikdo nevzpomene. Tohle je hodně důležitá myšlenka a stojí velkou práci ji vážně do té hlavy napasovat. Vždycky se totiž objeví nějaké pochybnosti jako, co když se mi budou posmívat do konce roku atd. Vždy když mám takové pochybnosti, tak si řeknu, jak moc by to zajímalo mě. Jestli bych já o tom mluvila příštích dvacet let. Odpověď byla zatím vždycky ne. 

Další dobrá věc, která mi pomáhá hlavně před tím zkoušením je myšlenka: ,,To, co v té hlavě mám, tak to tam mám. “ Jde tu o to, že když jdete právě na to zkoušení nebo i prezentovat, tak už si do té hlavy nic nenarvete. To, co máte v hlavě, tak to předvedete.  To, co tam nemáte, tam prostě nemáte a už s tím nic neuděláte. Proto není důvod se stresovat. Můžete se stresovat před tím, ale potom už k tomu nemáte důvod, když už to nemůžete změnit. 

Poslední věc týkající se té psychiky, kterou chci zmínit je to, že pokud se cítíte před tabulí ve stresu, tak je to úplně v pořádku. I ti nejlepší řečníci si prošli tím, že se před třídou zakoktávali nebo dostali okno. Je v pořádku a naprosto běžné, že se před tabulí cítíte nekomfortně. Nemusíte se tak cítit, ale pokud ano, tak je důležité vědět, že to vás nemusí nějak limitovat. Naopak vás ten tlak může dohnat k lepším výkonům. Zkuste se někdy na to dívat takhle. 

Tip č. 4: Vždycky bude někdo lepší

Na závěr vám tu chci říct jednu velmi důležitou věc. Tyhle rady jsem vám dala na základě toho, co fungovalo u mě a co mi pomohlo se zlepšit. Sama stále pracuju na zlepšení a ne vždycky to moje vystupování před tabulí vypadá tak, jak bych si to představovala. Znám  sebevědomější lidi, kteří před tabulí vystupují lépe, než já. Je důležité pochopit, že vždycky budou lidé lepší než vy, ale to neznamená, že se nemůžete hodně zlepšit.

Shrnutí

I když je prezentace nebo ústní zkoušení před tabulí vždycky stresující záležitost, tak stejně se to dá pomocí těchto tipů zvládnout lépe. 

Jak překonat strach z prezentace před třídou a ústního zkoušení:

  • udělejte si pořádnou přípravu – čím více, toho budete vědět, tím více jistí si budete svými znalostmi a tím větší bude vaše sebevědomí
  • při prezentaci si nikdy neskriptujte slovo od slova
  • důležité je si uvědomit, že: 

váš projev nikoho až tak nezajímá

to, co umíte při zkoušení nebo prezentaci už nemůžete změnit – to, co v hlavě máte, tak to tam máte

je normální být ve stresu

Závěr

Doufám, že vám tyhle rady alespoň trochu pomohou se ve veřejném vystupování před tabulí zlepšit a nebýt tolik ve stresu. Tohle je běh na dlouhou trať, takže se nevzdávejte, jsem si jistá, že zrovna vlastnost dobře vystupovat před tabulí je v životě užitečná a že se jí vyplatí věnovat nějaký ten čas. Čím lepší totiž budete, tím méně budete ve stresu.

Jak překonat strach z prezentace a ústního zkoušení – Zapamatováno.cz


Další články, které by vás mohly zajímat: 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *