Jak psát nejlepší slohy –  10 tipů, které vám zachrání každý sloh

Jak psát nejlepší slohy

I když se to nezdá, tak psaní slohů může být poměrně ošidné. Je tam spousta věcí, na které je třeba dát si pozor, protože vám mohou potopit celý sloh. Párkrát se mi stalo, že jsem kvůli absolutní maličkosti dostala horší známku. Proto vám v tomto článku řeknu, jak psát nejlepší slohy a na co přesně byste si měli dát pozor. 

Umění psaní slohů je užitečné umět, protože ho použijete  jak u nějaké zkoušky, tak i v reálném životě. Takže se na to pojďme podívat. 

Tip č. 1: Slohový útvar

Slohový útvar je úplně to nejdůležitější na celém slohu. Důvodem, proč vůbec nějaký sloh máte psát je právě procvičení daného slohového útvaru. 

Myslím, že je asi jasné, že když dostanete zadanou charakteristiku, tak nesmíte napsat vyprávění. To je naprosto jasné. Věc, která ale hodně lidem uniká, je dodržení všech podmínek určitého slohového útvaru. Každý slohový útvar má totiž různé podmínky pro to, jak má ten sloh nakonec vypadat. Například u popisu musíte dodržet tyto podmínky: 

  • musí tam být úvod, stať a závěr
  • měl by obsahovat odstavce
  • vnější popis chronologicky z jedné strany na druhou
  • popsání pouze zevnějšku (vnitřní popis je totiž charakteristika)

Pokud tyto podmínky nedodržíte, tak nemůžete svůj sloh charakterizovat jako popis. To v podstatě znamená, že máte celý sloh špatně. Pokud nedostanete rovnou 5 za nedodržení zadání, tak dostanete alespoň zhoršenou známku. Doporučuji proto si vždy vygooglit nebo někde zjistit jaká je struktura daného slohového útvaru. Hlavně si na toto dávejte pozor u složitějších slohových útvarů, jako je třeba fejeton, povídka, výtah atd. 

Tip č.2: Gramatické chyby

Tak na tohle si dejte velký pozor. Mně gramatické chyby zlomily vaz nespočetněkrát. Člověk by řekl, že při psaní slohů nebudou gramatické chyby až tak důležité. Omyl. Hlavně když píšete slohy doma, tak si na tohle dejte extrémní pozor. Učitelé jsou pak na gramatické chyby opravdu přísní, protože jste si to doma přece mohli dvacetkrát zkontrolovat. Radši si to vždy zkontrolujte a dejte pozor i na čárky. 

Tip č.3: Dělejte odstavce

Odstavce jsou skvělá věc. Nejen, že zvyšují přehlednost a sloh s nimi celkově vypadá líp, ale také jsou velmi oblíbené u učitelů. Všimla jsem si, že učitelé mají odstavce velmi rádi a těm, kteří je nedělají, to někdy vyčítají. Pokud jste odstavce doteď nepoužívali, doporučuji vám to udělat.

Pro někoho může používání odstavců vypadat těžce, protože je někdy problematické určit, kde ten odstavec udělat. Není to ale žádná věda, stačí udělat odstavec kdekoli dokončíte nějakou větší myšlenku. Stačí se podívat na odstavce v tomto článku. Ve slozích ale raději dělejte odstavce trochu větší, než jsou ty mé. U slohů s délkou okolo 250 slov je zvykem 3-6 odstavců. Většinou je to úvod, stať a závěr, kde stať může mít případně více odstavců. 

Tip č. 4: Pište si nápady dolů 

Nápady jsou při psaní slohů opravdu důležité. Hlavně když máte dlouhý sloh, tak se hodí vědět, co budete psát v dalším odstavci. 

Můj takový trik, který používám i při psaní těchto článků je to, že si píšu nápady dolů. Kdykoli když během psaní dostanu nějaký nápad na další podtéma, tak si ten nápad ihned napíšu pod text. Píšu tam naprosto cokoli mě napadne, i když je to sebevětší kravina. Potom se to neskutečně hodí, když přemýšlím o čem bude další odstavec nebo tip. 

Tento trik můžete používat i na slohy a já vám velmi doporučuji to dělat. Hodně to totiž šetří čas a úsilí. 

Tip č. 5: Osnova ano nebo ne?

Osnova je taková ta věc, kterou si děláte před tím, než začnete psát sloh. Sepíšete tam témata, která potom chcete podrobněji rozepsat. 

Jestli budete používat osnovu je jen na vás. Většina lidí ji používá jenom proto, že jsou na to zvyklí nebo protože ji dělat musí. Já osobně ji nepoužívám, protože mi to přijde zbytečné. Nápady mě totiž vždycky napadají během toho, co píšu, takže mi nedává smysl hodinu přemýšlet nad osnovou. 

I přes můj subjektivní názor vám tu musím zmínit výhody osnovy, protože tu nesporně nějaké jsou. Hlavní výhodou je to, že si ujasníte myšlenky předtím, než začnete psát. Některým lidem, kteří nejsou tak chaotičtí jako já to může vyhovovat. Víte totiž přesně, jak to máte strukturovat a co bude následovat v dalším odstavci. 

Pokud osnovu dělat musíte nebo ji chcete dělat dobrovolně, tak vám dám pár tipů, jak by měla vypadat, aby byla co nejefektivnější.

Jak udělat osnovu

Když děláte osnovu, tak je dobré si jednotlivá témata rozepisovat do odstavců. Jak jsem na začátku říkala, tak pro školní slohy je typické 3-6 odstavců na 250 slov. Takže při dělání osnovy byste si měli v podstatě napsat co bude obsahem každého odstavce. Důvodem, proč vám říkám ať si to píšete do odstavců je to, že kdybyste si jen sepsali seznam nápadů, tak to není plnohodnotná osnova. Osnova se zpravidla strukturuje do jednotlivých odstavců.

Pokud to máte zadané od učitele, tak tam musíte napsat i jak se daný odstavec jmenuje. Vypadá to potom zhruba takto: 

úvod: seznámení s budovou školy, důvod proč jsem si téma vybral/a

stať: 1 odstavec – vnější popis budovy 

a tak dále

V případě, že osnovu nemáte povinnou, tak se osnova zpravidla maže, protože slouží jenom pro vaši přehlednost. Když je povinná, tak ji tam samozřejmě nechte. 

tip na závěr: Osnovu můžete udělat i zpětně. Takže pokud jste líní ji dělat předem, tak si napiště sloh a potom si nechte od ChatuGPT vygenerovat osnovu. Vždy si ji pak raději ještě zkontrolujte. 

Tip č. 6: Opakování slov

Toto je taková nepatrná chyba, které si při psaní ani nevšimnete. Když si ale přečtete sloh jako celek, tak zjistíte, že stále opakujete stejná slova. Působí to hrozně rušivě, a proto je dobré se tomu vyhnout. Někdy vám za to učitelé mohou i strhnout body. Jednou za čas si proto přečtěte, co jste to před chvíli napsali, abyste se vyhnuli opakování slov. 

Nejčastěji se opakují tvary sloves být a mít. Používejte je jen když je to nezbytné. Ve většině případů je můžete nahradit jinými slovesy. Nebojte se použít svoji širokou slovní zásobu. Nikdo totiž nechce číst slohy typu on byl, on měl. Myslím, že slovní zásoba ale není tím problémem. Většinou tato chyba vznikne spíš nedopatřením, kdy si nevšimnete, že jste použili stejné sloveso ve dvou větách za sebou. Proto se hodí dělat závěrečnou kontrolu, o které tu bude ještě řeč. 

Tip č. 7: Vyberte si co nejjednodušší téma

Pokud nedostanete přesně zadané téma, tak buď si můžete psát o čem chcete nebo dostanete na výběr. Nejčastěji máte na výběr z několika témat. Moje rada zní, vždycky si vyberte to nejjednodušší k dispozici. Možná se to zdá jako naprosto jasné, ale ne vždy to tak je. Například já jsem si několikrát vybrala nějaké těžší téma jako výzvu. Když se na to takhle zpětně koukám, tak si to vyčítám. Není totiž absolutně žádný důvod si přidělávat práci. V jednoduchosti je síla a toho se hodlám držet. 

Někdy je ale problematické určit, které téma je pro vás nejjednodušší. Jak si ho tedy máte vybrat? Já to dělám tak, že si přečtu všechna témata a v rychlosti se snažím vymyslet o čem bych tak psala. U některých témat nevymyslím skoro nic a u jiných hnedka vím. Podle toho to poznáte. 

Tip č. 8: Nepřekombinovávejte to 

Pokud jste stejně soutěživí jako já, tak ve slozích budete chtít ukázat, co všechno ve vás je. To ale může vyústit v jednu nemilou věc a to je přehlcení slohu. Do toho jednoho krátkého slohu nemusíte nutně narvat všechny myšlenky, které vás k tomu tématu napadnou. Stačí vybrat jenom ty nejlepší a nejdůležitější. 

U každého slohu je zásadní, aby zůstal co nejjednodušší. Nikdo nemá rád překombinované věci a ani učitelé to nemají rádi. Naopak učitelé mají rádi jasné a jednoduché věci, tak to dodržte u svého slohu. 

Navíc sloh není odrazem vaší celoživotní práce, stačí ho udělat takový, abyste dostali jedničku. Není žádný důvod, abyste nad ním trávili byť minutu navíc, když to není potřeba. Čím víc zkušeností ze školy mám, tím víc mi dochází, že se nemusíte snažit všechno splnit na 110%. Stačí těch 100% a někdy i těch prostých 90%. Šetřete svým časem i úsilím. 

Tip č.  9: Závěrečná kontrola a stylizace

Závěrečná kontrola je velmi často podceňovaná. Je ale opravdu velmi důležitá. Když si totiž nakonec svůj sloh přečtete, tak si můžete všimnout různých chyb, které jste předtím neviděli. Nejčastěji jde třeba o to, že nějaká věta nebo pasáž nedává moc smysl. Nebo také, že jste tam něco zapomněli dopsat. Může se jednat také o gramatické chyby. Zkrátka kontrola nakonec nikdy neuškodí. Tou úplně nejlepší kontrolou je, když sloh dáte přečíst někomu jinému. Svůj sloh totiž vnímáte subjektivně a vždy hodí se názor někoho dalšího.  

Tip č. 10: AI při slozích 

Někteří z vás možná zvažují nechat si sloh napsat pomocí ChatuGPT nebo jiné AI. Neříkám, že je to úplně špatně, protože AI může odvést poměrně dobrou práci, hlavně se slohy. V případě, že to ale uděláte, tak doporučuji si zkontrolovat, že to splňuje podmínky daného slohového útvaru a že to dává smysl. AI také dělá chyby, takže je vždy dobré věci po ní kontrolovat. 

Upřímně si nemyslím, že je nejlepší nápad nechat AI psát vaše slohy, protože například u maturity, ChatGPT mít k dispozici nebudete. Napsat si sloh doma a potom si ho nechat zkontrolovat ve škole je dobrým ověřením jestli jste potom schopni nějaký takový sloh napsat i u nějaké zkoušky. Pokud by to nebylo na poslední chvíli, tak bych takovou šanci nepromrahala. Ale to je samozřejmě na vás. 

Shrnutí

Jak tedy napsat nejlepší sloh do školy?

  1. Dodržujte strukturu daného slohového útvaru
  2. Dávejte pozor na gramatické chyby
  3. Pište v odstavcích
  4. Nápady, které vás napadnou během psaní si zapište
  5. Neopakujte slova
  6. Vyberte si nejjednodušší téma
  7. Nepřekombinovávejte sloh
  8. Vždy si sloh zkontrolujte 

Toto je 8 nejdůležitějších bodů při psaní každého slohu. 

Tyto tipy jsem sestavila na základě svých osobních zkušeností. Doufám, že vám tyto tipy alespoň trochu pomohly, a pokud ano, tak budu ráda za jakýkoliv komentář. 

Napsat dobrý sloh není až tak těžké, jak se může zdát. Hodně štěstí při psaní toho vašeho!

Jak psát nejlepší slohy – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *