Prázdniny jsou obecně vnímány jako čas odpočinku. Co když je ale využijete k učení? Jak velkou tím získáte výhodu oproti ostatním?
Využít prázdniny k učení je celkově dobrý nápad a pokud se ho chopíte dobře, můžete se toho naučit opravdu hodně a být dost napřed oproti ostatním. Neváhejte proto a využijte maximálně čas, který máte navíc, a naučte se to, co jste za normálního provozu nestihli.
Jak se efektivně učit o prázdninách? To se dozvíte v tomto článku!
Tip č.1: Odpočinek
V návalu motivace se vám může stát, že zapomenete na to nejhlavnější, co z prázdnin plyne. A to je odpočinek. Prázdniny máte od toho, abyste měli chvíli volno, zregenerovali se a byli poté znovu svěží a připraveni jít zpět do školy. Neříkám vám, že byste neměli dělat nic celou dobu, ale nějaký ten odpočinek je přece jen potřeba. Nechcete totiž potom přijít do školy nevyspalí a neschopní se soustředit.
Samozřejmě záleží na tom, jaké prázdniny zrovna máte, jestli letní, nebo třeba jenom pololetní jednodenní. Stejně byste ale měli věnovat alespoň nějakou čast odpočinku.
Tip č.2: Rozplánujte si to
Tohle je velmi důležitý krok, který vám opravdu doporučuji udělat.
Musíte si na začátku říct, co přesně byste se za tu dobu chtěli naučit a potom si to pečlivě rozplánovat. Když to totiž neuděláte, tak to učení budete odkládat a odkládat. Nebo když už si k tomu sednete, tak u toho moc dlouho nevydržíte. Teď byste to určitě popřeli, ale později v tu chvíli je mnohem těžší se k tomu učení donutit, hlavně když je tolik jiných skvělých věcí, které můžete o prázdninách dělat.
Co já tedy doporučuji je, abyste si udělali seznam věcí, které chcete udělat a které se chcete naučit. Jednotlivé položky potom roztřiďte do jednotlivých dnů. Zkuste podle svého vlastního uvážení případně kombinovat položky, které se k sobě hodí a kombinovat to vše tak, abyste neměli více velmi náročných úkolů v jeden den. Nechte si samozřejmě i některé dny volné kvůli odpočinku.
V případě delších prázdnin, třeba letních, si určitě neplánujte každý jeden den. To by vám trvalo hodně dlouho než byste sestavili takový plán. A ještě k tomu, by pravděpodobně nebyl moc účinný, protože za tak dlouhou dobu se může leccos změnit, ať už jsou to vaše mimostudijní plány nebo, jak rychle postupujete v učivu.
Položky si roztřiďte do týdnů, je to z dlouhodobého hlediska mnohem lepší. Na začátku každého týdne potom proveďte to rozdělení do jednotlivých dnů.
Možná některé z vás napadá otázka: Proč zrovna do dnů?
Dny jsou nejlepším možným časovým rozmezím na určitý úkol. Jsou dostatečně dlouhé na to, abyste měli velkou svobodu v tom se rozhodnout v jaké části dne ten úkol uděláte a dostatecně krátké na zadávání konkrétních úkolů. Jsou pro učební účely optimální, pokud není řeč o dlouhé době, jak už jsem zmiňovala.
Tip č.3: Dodržujte plán
Zrovna v období prázdnin, když vás nikdo nehlídá a nekontroluje jestli pracujete podle plánu, tak je velmi jednoduché se od něj odklonit. Vaši přátelé přece taky nic nedělají, tak proč jeden den nevynechat a jít s nimi ven?
Přesně proto jsme si udělali plán ve dnech, protože i když půjdete s přáteli na pár hodin ven a pak ještě na trénink, tak vám ve dni zbyde určitě nějaký ten čas na splnění daného úkolu. Kdybyste si dělali nějaké studijní bloky, tak v případě, že ho vynecháte, tak odesíláte mozku jasnou zprávu. Když vynechám jednou, můžu vynechat znovu. Celkově máte menší tendenci ten studijní blok někdy nahradit, protože jste ten čas už propásli. Navíc se potom hodně špatně upravuje plán, když nestíháte.
Ve dnech se zkrátka plánuje lépe, ale i v tomto případě může nastat, že vynecháte. To bych vám doporučila nedělat. Ve skutečnosti se nic nestane, o prázdninách se učíte pouze z vlastní iniciativy. Plán můžete přece vždy upravit. Problém je v tom, že pokaždé, když vynecháte, tak snižujete vážnost svého plánu. Když vynecháte jednou, jste mnohem náchylnější k tomu vynechat znovu. Jak už jsem zmiňovala, svět se nezboří, ale je dobré si dělat splnitelný plán a potom ho plnit.
Tip č.4: Disciplína
Ze začátku, když jste motivovaní, tak je jednoduché držet se plánu. Potom, co vám ta motivace ale dojde, tak už to tak jednoduché není. Většina lidí má s disciplínou problém, a proto vám chci dát pár tipů, které vám mohou případně pomoci.
Zapisujte si splněné úkoly
To je takový trik, kdy si vymyslíte způsob, jak grafický znázornit váš postup. Mně osobně se například hodně osvědčily čtverečky. Vzala jsem prostě čtverečkovaný papír a každý den, co jsem splnila úkol, jsem jeden vybarvila. Pokaždé když jsem vynechala, nechala jsem ten čtvereček volný.
Neskutečně to pomáhá, protože na tom jasně vidíte, jak jste úspěšní a máte tendenci to vylepšovat, protože tam nechcete mít žádné prázdné čtverečky.
Můžete samozřejmě vyzkoušet různá grafická znázornění, ale mně tohle přijde nejefektivnější a nejjednodušší.
Nechte někoho na vás dohlížet
Když pracujete sami a nikdo na vás nedohlíží nejste pod takovým tlakem a můžete dělat momentová rozhodnutí. To znamená, že se třeba rozhodnete, že se vykašlete na nějaký úkol, protože na to momentálně nemáte náladu. V tu chvíli se vám to zdá logické, ale později až to budete hodnotit, tak toho budete litovat. Doporučuji vám proto požádat někoho z vašich přátel nebo z rodiny, aby na vás dohlížel. Tím nemyslím, aby vám stál za zadkem, ale abyste se s tím člověkem na něčem domluvili. Například můžete požádat svého bratra, aby vám nevydal notebook do doby než splníte úkol. Tím, že máte s někým nějakou dohodu, tak dodaváte svému plánu vážnost a je pravděpodobnější, že splníte to, co máte.
Pokud si myslíte, že vám nikdo z vašeho okolí nemůže takto pomoct, tak můžete takovou dohodu uzavřít sami se sebou. Můžete si třeba říct, že do doby než uděláte denní úkol, tak se nesmíte dívat na televizi nebo být na sociálních sítích. Tento způsob sice funguje, ale když do toho zapojíte další osobu, tak je to mnohem efektivnější.
Síla vůle
Všechno co děláte a nebaví vás to je o síle vůle. Zkrátka to, že se zvládnete donutit k něčemu za vyšším cílem. Je důležité si to vždy zopakovat. Pokud se tedy bude cítit, že to chcete vzdát, tak si řekněte, že je to zkouška vaší vůle. Berte to jako výzvu a to vás někdy může dostatečně namotivovat.
Tip č. 5: Zbavte se spánkové bariéry
Spánková bariéra vám skutečně může zabránit v učení. Je to problém, se kterým se setkává obrovská spousta lidí a ani si to neuvědomuje. Já osobně s tím mám problém i o víkendech. Co to ale vlastně je?
Spánková bariéra = když v den, kdy máte volno, vstanete pozdě.
To ale nezní jako něco, co by ovlivnilo vaše učení, ne? Nebo ano? Problém je v tom, že si většinou nenastavíte budíka. Když si totiž nenastavíte budíka, může se vám stát, že třeba vstanete okolo dvanácti nebo i později. Promarníte půlku dne spaním a to je ta bariéra. Většinou máte naplánováno více věcí, které chcete udělat, než se jen učit. A jelikož učení akutně nehoří, rozhodnete se ve zbylém čase dělat raději něco jiného. Na učení pak záhadně nezbývá moc času.
Celkově to nevypadá jako nějaký obrovský problém, ale když si uvědomíte, že ztrácíte třeba takové 3-4 hodiny denně, úplně zbytečně, tak to zní mnohem vážněji. Moje doporučení pro tuto situaci je, nastavit si zkrátka budík a vstát brzy. Ráno se vám to určitě nebude zdát jako nejlepší nápad. Když se ale potom ponoříte do práce, tak zjistíte, že pocit toho, že pracujete zatímco ostatní spí, je opravdu skvělý. Navíc uděláte spoustu práce navíc, o které jste ani nevěděli, že můžete stihnout.
Tip č. 6: Opakování je matka moudrosti
Zatím to může vypadat, že tento článek radí, jak se naučit velké množství učiva během prázdnin. To je sice pravda, ale ještě k tomu dodám jednu věc. Zjistíte i jak se něco naučit za delší časové období s minimem práce. Chci vám teď představit ohromný koncept.
Vy jste schopni naučit se určité učivo s minimem práce každý den. Tento koncept funguje na základě toho, že uděláte každý den něco málo. Strávíte například učením jedné látky každý den 5 minut po dobu 7 dní. Celkově nad tím strávíte 35 minut, ale bude to mnohem efektivnější než kdybyste nad tím strávili 35 minut jednorázově. Proč? Je tomu tak, protože náš mozek je náchylnější k tomu si pamatovat to, co je mu více opakováno. Když se nad tím zamyslíte, tak to dává smysl.
Tohoto lze velmi snadno využít. Pokud se například chcete za celé prázdniny naučit pouze jednu kapitolu z literatury, tak to nejlepší co můžete udělat je toto:
První den – Přečtu si to.
Druhý den – Přečtu si to.
Třetí den – Snažím se přeříkat z hlavy, co už si pamatuji a zbytek dočtu.
Čtvrtý den – Nahlas přeříkám z hlavy, co už si pamatuji a nahlas desetkrát zopakuji to, co si nepamatuji.
Pátý den – Snažím se přeříkat celou látku z hlavy a to co, si nepamatuji desetkrát zopakuji. Zkusím to přeříkat znovu.
Šestý den – Přeříkám vše celé z hlavy. V případě, že si něco nepamatuji, tak si to přečtu a budu to zkoušet celé říct, do doby než to celé zvládnu.
Sedmý den – Přeříkám vše celé z hlavy bez chyby dvakrát za sebou.
Když si to tak vezmete, tak učit se celou kapitolu najednou by zabralo obrovské množství času. Toto vám zabere takových 15 minut denně, což není moc a celkem spolehlivě se to naučíte.
To, co vám tedy chci říct je, že je lepší si rozvrhnout práci do více dní, než všechno udělat najednou. Nejen, že to bude efektivnější, ale budete to pro vás i jednodušší.
Navíc si to budete opakovat a co je opakováno, je zapamatováno.
Tip č. 7: Neprokrastinujte
Prokrastinace je zabijákem produktivity. Kdykoli vám přímo nehoří za patami, tak vám prokrastinace hrozí. Myslím si, že je dobré zjistit jak s ní zatočit. Jelikož jsem na toto téma napsala celý članek, tak to tu nebudu celé rozepisovat. Pokud by vás zajímalo, jak se zbavit takové prokrastinace, najdete můj článek zde.
Shrnutí
Učit se o prázdninách je tedy celkově dobrý nápad. Nejen, že získáte náskok nad ostatními, ale oživíte si i minulou látku.
Nejefektivnějším způsobem učení o prázdninách je:
- Rozplánovat si to na dny
- Dodržovat plán
- Opakovat
- Odpočívat
Vypadá to velmi jednoduše, ale sami zjistíte, že to tak úplně není.
Věřím, že se vám podaří splnit všechno, co si stanovíte, a že vám mé tipy alespoň trochu pomohli. Pokud ano, tak budu moc ráda za jakýkoli relevantní komentář.
Užijte si prázdniny!