
Soustředění je velmi podstatná část učení. Možná dokonce ta nejpodstatnější, protože bez soustředění byste nebyli vůbec schopni se učit. Mnoho lidí s tím má v dnešní době problém díky krátkému obsahu, který všichni vidí všude na sociálních sítích. Proto se schopnost déle soustředit celospolečensky snižuje a je čím dál tím těžší soustředit se déle, než 10 minut. A co s tím? V tomto článku vám řeknu, jak se lépe soustředit a jak i vy můžete dlouhodobě zlepšit svoji schopnost soustředění.
Schopnost soustředění můžete zlepšit jak krátkodobě, tak i dlouhodobě. Krátkodobě ji budete chtít zlepšit, pokud se potřebujete soustředit teď hned. A dlouhodobě zase, pokud budete chtít zlepšit, jak dlouho se zvládnete soustředit na jeden úkol. V tomto článku rozebírám, jak se lépe soustředit v obou případech, tak se nebojte.
Krátkodobé zlepšení soustředění
Tip č. 1: Nenechte se rozptýlit
V podstatě to, co vám nejvíce zabraňuje se soustředit, je nějaké vyrušení. Něco ve vašem okolí vás rozptyluje, takže se nejste schopni plně soustředit na učení. Řešením tedy je zbavit se všech věcí, které by vás potencionálně mohly vyrušovat.
Předtím, než se půjdete učit, vám doporučuji, abyste vzali všechny věci, které by vás mohly nějak rozptylovat a dát je někam z očí. Jak se říká, sejde z očí, sejde z mysli. A skutečně to funguje. Pokud vás tedy nejvíce rozptyluje váš mobil, kdy si říkáte, že vám mohl někdo něco napsat, nebo, že byste chtěli scrollovat na sítích, tak ho někam zahoďte, nejlépe do jiné místnosti.
Nemusí jít ale jenom o mobil, klidně dejte pryč i třeba svou oblíbenou knihu nebo hodinky, kde vás otravuje jejich tikání. Prostě cokoli vás otravuje nebo vás nutí dělat něco jiného, než se učit. Věřte mi, tohle mi opravdu pomohlo a myslím si, že to pomůže i vám. Uvidíte, jak se vám bez takového mobilu, bude učit mnohem lépe.
Pokud vás zajímá, jak si takové prostředí optimalizovat pro soustředění ještě více, tak si po přečtení tohoto článku, můžete přečíst můj článek týkající se optimalizace prostředí, který najdete zde.
Tip č. 2: Spěte dostatečně
Spánek všichni podceňují, ale ve skutečnosti je opravdu důležitý. Hraje klíčovou roli v tom, jak moc budete následující den produktivní. Pokud se chcete dobře soustředit, tak si dopřejte předchozí noc kvalitní spánek minimálně 7 hodin. Když naspíte méně, tak pak se není čemu divit, že se nemůžete soustředit. Znám mnoho lidí, kteří spí průměrně 5 hodin denně a potom se diví, že v podstatě za ten den se nic nenaučí.
Berte to jako investici. Každý den investujete těch 7-9 hodin spánku do toho, že budete následující den plní energie a velmi produktivní. Když nespíte, tak nešetříte čas, jak si někteří myslí. Ano, sice budete mít o ty 3 hodiny vzhůru déle, ale když budete u učení klimbat, tak se toho za ten den naučíte méně, než člověk, který sice vstane o ty 3 hodiny později, ale bude svěží a připraven se plně soustředit.
V případě, že na sobě aktuálně vidíte, že byste potřebovali nějakou chvíli toho spánku, ale musíte se učit, tak můžete vyzkoušet tzv. powernap. V podstatě si dáte takový malý šlofík, abyste doplnili energii. Věřte nebo ne, ale je to opravdu efektivní. Váš mozek si na chvíli odpočine a bude zase svěží. Nezabere to také moc času, takže tím nezabijete svůj celý čas na učení. Optimální je dát si toho šlofíka na takových 10-15 minut.
Nedělejte ale prosím základní chybu, tedy to, že si nenastavíte budíka. Když jste unavení, tak se automaticky určitě nevzbudíte do půl hodiny. Prospíte tím celé odpoledne a to vy nechcete, protože se máte učit. Ani nevíte kolikrát se mi přesně tohle stalo. Takže, když si chcete dát šlofíka, tak jedině s budíkem.
Tip č. 3: Dostatečně se hydratujte
Často, když se nemůžu soustředit, tak se napiju vody. Voda je nejlepší nápoj na světě a skvěle vás osvěží. Vyostří vám smysly a rozproudí mozkové závity. Vždycky když se učím, tak mám poblíž sklenici vody.
Rozhodně nepodceňujte hydrataci a pijte pravidelně. Stejně jako potřebujete při učení čerstvý vzduch, tak potřebujete i vodu.
Tip č. 4: Musíte vědět, co děláte
Všimla jsem si na sobě, že vždy, když jsem měla ty největší problémy se soustředěním, bylo to když jsem neměla jasně definovaný úkol. Jenom jsem hleděla do poznámek nebo do učebnice a snažila se něco naučit. Přesně v tomhle stavu jste nejvíce náchylní k nějakému rozptýlení.
Zjistila jsem tedy, že si musím jasně definovat úkol, na který se potřebuju soustředit. Nestačí si říct, že se teď budu učit biologii. Musím si říct, přesně čeho chci dosáhnout a jak to udělám. Takže třeba, že si nejprve přečtu celé zápisky a potom budu praktikovat přeříkávací metodu. Nakonci to celé vyhodnotním tak, že si vezmu prázdný papír a napíšu tam všechno, co jsem si zapamatovala. Když si to takhle v hlavě ujasníte, tak bude mnohem snazší se soustředit, protože váš mozek ví přesně, na co se má soustředit.
Tip č. 5: Nemultitaskingujte
Mnoho lidí si myslí, že čím více věcí budou dělat najednou, tím víc toho stihnou. Bohužel jsou ale na omylu.
Existuje studie někdy z roku 2009, která říká, že průměrnému člověku trvá něco přes 20 minut, než přenese plnou pozornost z úkolu A na úkol B. To zjednodušeně znamená, že když děláte více úkolů najednou, tak se pořádně nesoustředíte ani na jeden z nich. Chápu, že se multitasking docela nabízí, pokud toho máte hodně, ale moc vám to nedoporučuji. Mnohokrát jsem udělala tuto chybu a nakonec jsem neudělala pořádně vůbec nic.
Úplně nejlepší je dělat jeden úkol po druhém. Seřaďte si úkoly podle priority a vrhněte se na to.
Další věc, která trochu souvisí s multitaskingem je poslouchání hudby při učení. Najednou se učíte i posloucháte hudbu. Opět si nemyslím, že je to úplně ideální. Děláte dvě věci najednou a tudíž se soustředíte na každou z nich méně. Pokud jste velký fanoušek hudby při učení, tak doporučuji alespoň poslouchat hudbu bez textu. Když totiž posloucháte svoji oblíbenou písničku, jen těžko se vyhnete tomu, abyste si jí zpívali. A asi je vám jasné, že když si zpíváte svojí oblíbenou písničku, tak se plně nesoustředíte na učení. Takže když hudbu, tak nějakou bez textu.
Dlouhodobé zlepšení soustředění
Tip č. 1: Omezte sociální sítě
Naše schopnost soustředění se v dnešní době snižuje kvůli tomu, že dnešní svět je postaven na krátkém obsahu. Abyste se něco dozvěděli, tak už nepotřebujete hodiny studovat v knihách nebo sledovat dlouhé přednášky. Stačí shlédnout 30 sekundové video.
To je na jednu stranu pozitivní, ale na tu druhou, tím ničíte svou schopnost soustředění. Sociální sítě jsou toho důkazem. Za pouhou hodinu jste schopni shlédnout stovky, možná tisíce různých videií, přičemž u jednoho strávíte tak maximálně 30 vteřin. Člověk je tvor přizpůsobivý, takže jsme si na to všichni zvykli, ale nejsme teď schopni se na jednu věc soustředit delší dobu, protože jsme právě zvyklí na to, že něčemu věnujeme pozornost v řádech minut.
V případě učení je to ale velký problém, protože na učení je potřeba hodně času věnovat jedné věci. A jak jsem zmínila, je to kvůli sociálním sítím čím dál tím těžší. A co s tím teda dělat? Z dlouhodobého hlediska je nejlepší omezit sociální sítě. Neříkám, ať na nich nejste vůbec, každý je rád na sociálních sítích. Je ale dobré vědět, že čím déle na nich stávíte, tím hůře se vám bude potom soustředit.
Tip č. 2: Zlepšete se dlouhodobě
Stejně jako všechno, tak i schopnost soustředit se, se dá naučit. Téměř cokoli se dá naučit. Takže pokud chcete, tak se můžete postupem času naučit, jak se soustředit lépe, než ostatní a potom vám učení nebude trvat tak dlouho.
Uděláte to poměrně jednoduše. Stačí, když jednou za čas budete dělat něco jiného, než scrollování na sítích. Zkuste si najít jakoukoliv aktivitu, kdy se musíte na tu věc soustředit poměrně dlouhou dobu. Třeba čtení je ideální. Takovou nenásilnou formou vás nutí soustředit se po dlouhé časové úseky. Lidé, kteří rádi čtou, mají obecně lepší schopnost soustředění. Nemusí jít ale jenom o čtení, může to být například kreslení nebo třeba i sport. Prostě cokoli, kde musíte dlouho držet pozornost na jedné věci. Pomocí těchto aktivit se naučíte držet pozornost a potom až se budete učit, tak to pro vás už nebude tak těžké.
Sice se to nezdá, ale tohle vám opravdu z dlouhodobého hlediska pomůže. Schopnost soustředění se dá naučit a vylepšovat a já si myslím, že stojí za to umět se soustředit lépe, než ostatní. V životě se vám to bude opravdu hodit.
Shrnutí
Jak se lépe soustředit?
krátkodobě:
- odstraňte ze svého učebního prostředí všechno, co by vás mohlo jakkoli rozptýlit
- nepodceňujte spánek a spěte 7-9 hodin denně
- zůstaňte hydratovaní
- nedělejte více věcí najednou
- jasně si definujte úkol, na který se chcete soustředit
dlouhodobě:
- omezte sociální sítě
- procvičujte aktivity, na které se potřebujete déle soustředit
Toto byly mé top rady, které mně osobně pomohly zlepšit mojí schopnost soustředění. Vím, že se toho teď může zdát hodně, ale nebojte časem zjistíte, že to až tak těžké není. Je důležité vědět, že schopnost dobrého soustředění vám neskutečně pomůže a to nejen v učení, ale i v pracovním životě.
Doufám, že to pro vás bylo alespoň trošku užitečné, a pokud ano, tak to můžete poslat někomu, o kom víte, že má problémy se soustředěním. Můžete mi taky dolů napsat komentář, kde třeba zmíníte nějaké téma, které by vás zajímalo a chtěli byste, abych ho zpracovala. Jelikož nedostávám tisíce komentářů den, tak je poměrně vysoká šance, že když budu o tom tématu něco vědět, tak napíšu takový článek.
Jak se lépe soustředit? – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat:
Klikněte na ikonu zapamatováno a uvidíte více článků, než jak se lépe soustředit.