S matikou se setkáte na téměř každé škole. Celosvětově se na ni klade velký důraz, a to je vidět i na školách. Dotace matiky je poměrně vysoká a za rok se tam probere opravdu hodně učiva. Ze svého okolí vím, že moc lidí matiku v lásce nemá a že většinou známky z matiky nejsou nijak oslnivé. Proto vám v tomto článku prozradím, jak se učit matiku efektivně a pár tipů, jak se v ní zlepšit. Tak pojďme na to.
Tip č. 1: Opakování je matka moudrosti
Matika je hodně složitá v tom, že se musíte naučit pochopit celý systém různých kroků. Když jste se třeba učili, jak se písemně násobí, tak jste se museli naučit přesné kroky. A tak to funguje u všeho. Jenže jelikož se učíte každou chvíli něco dalšího, tak se musíte těch systémů naučit desítky, možná stovky.
Tím úplně nejlepším způsobem, jak si to všechno zapamatovat, je opakování. Jednoduše musíte počítat dokola a dokola. Tímhle jediným způsobem si totiž ten systém takzvaně zažijete a budete to potom schopni zopakovat v testu. A nestačí spočítat pouze tři příklady před testem. Pokud nejste spokojeni se svým výkonem v matematice, tak budete muset procvičovat více.
Tip č. 2 : Pravidelnost
Z vlastní zkušenosti vím, že 3×20 min je mnohem produktivnější než 1×60 min. Když máte více krátkých časových úseků, tak se toho naučíte více, než když máte jeden dlouhý. Je to způsobeno tím, že čím častěji to vidíte, tím více si to zapamatujete. Proto je hodně důležité počítat často.
Znám hodně lidí, kteří praktikují to, že se na to podívají den před testem, učí se na to hodiny, ale stejně dostanou špatnou známku. Já vám doporučuji to dělat jinak. Pokud víte, že vám matika nejde, nebo že bude test, tak se učte na matiku každý den. Je mi jasné, že teď někteří říkají: No jasně, ale kde na to mám vzít čas!? Neříkám ať se učíte hodiny, i deset minut denně stačí. Ano, deset minut. Pokud to totiž skutečně dodržíte, tak nejen, že budete mít dohromady 70 minut učení matiky týdně, ale zopakujte si to vícekrát, takže to bude efektivnější. Schválně to někdy vyzkoušejte, protože tohle vám může úplně změnit známky z matiky.
Tip č. 3: Pochopit lze vše
Jedna věc je procvičování a druhá věc, jestli dané látce vůbec rozumíte. Protože když jí nerozumíte, tak vám procvičování bude k ničemu. Matika je hodně složitá a není nic divného na tom, že se někdy prostě ztratíte. Důležité je, se nevzdávat a hned se to doučit. To nejhorší, co se vám totiž může stát, je že vám ujede vlak. Zrovna matika je typickým příkladem nástavbového učiva. To znamená, že všechno na sebe navazuje, takže když chvilku zaspíte, tak další učivo už nepochopíte. Proto vám doporučuji, kdykoliv se vám zdá, že něco neumíte, doučit se to co nejrychleji.
A co teda dělat, když matiku nechápete? Tak zaprvé, neexistuje člověk, který by se narodil s tím, že je na matiku absolutně levý. Naučit se můžete skoro cokoli, když chcete. Možná do toho budete muset dát více úsilí, než ostatní, ale matiku se rozhodně může naučit každý.
Zadruhé existuje spousta snadných způsobů, jak se matiku naučit nebo doučit. Jde to:
- svépomocí
- díky ostatním
- s pomocí YouTubu
Učení matiky svépomocí
Mnoho lidí si myslí, že je nemožné se naučit matiku bez pomoci, to ale není pravda. Pokud máte učebnici, tak se jí v pohodě naučíte sami. Dokonce je to i ten nejlepší způsob, protože si na to přijdete sami.
A jak se teda učit svépomocí? Otevřete si učebnici a podívejte se na modelový vypočítaný příklad, který by tam měl být. Většinou bývá i ve sbírkách úloh. Snažte se pochopit, co za kroky, tam někdo provedl. Příklad si přepište vedle na papír a proveďte to samé. Potom to zkuste na úplně jiném příkladě. Když vám to nevyjde, tak se podívejte na výsledek a snažte se k němu nějak dojít.
Tenhle způsob učení matiky je celkem složitý a asi není pro každého, ale podporuje logické myšlení a třeba za 15 minut zjistíte, že si na to jste schopni přijít úplně sami.
Učení s ostatními
Když víte, že vám matika nejde a znáte někoho komu jde, tak můžete toho člověka požádat o pomoc. Často je dobrý nápad požádat třeba svého spolužáka, když jste to nepochopili od učitele. Někdy vám to vám bližší spolužák může vysvětlit dokonce i lépe. Je to kvůli tomu, že některým učitelům po tom co matiku učí už desítky let, to připadá strašně jednoduché a nevysvětlují to už tak pomalu a podrobně. Zato spolužák co se to sotva naučil vám to vysvětlí přesně tak, jak to potřebujete slyšet, abyste to pochopili.
S matikou vám ale může pomoct i někdo jiný, třeba sourozenec nebo rodiče. Pokud máte staršího sourozence, tak máte velkou výhodu v tom, že už v tím prošel a může vám to vysvětlit. Někteří rodiče také zvládnou oprášit své znalosti a vysvětlit vám to. Důležité je, se jich na to zeptat. I když máte otravného sourozence nebo rodiče, kteří si to pravděpodobně nebudou pamatovat, se vyplatí to zkusit. Protože člověk, který vám to zvládne vysvětlit tak, abyste to pochopili je opravdu poklad. Může vám ušetřit strašné množství času.
YouTube
YouTube je skvělá věc. V dnešní době tam najdete návod na téměř cokoli a to i jak počítat matiku. Pokud tedy nemáte někoho, kdo by vám to mohl vysvětlit, můžete se obrátit i na YouTube. Co se týče matiky, tak tam najdete poměrně dost kvalitního obsahu.
Tip č. 4: Největší chyba při učení matiky
Podle mě jednou z největších chyb při učení matiky je, že když vám nějaký příklad nevyjde, tak se jen podíváte na výsledek a jdete dál. Hodně lidí tohle praktikuje, ale já si myslím, že takovéhle počítání vám nijak nepomůže.
Pokud vám něco nevyjde tak ano, podívejte se na výsledek, ale nejděte rovnou počítat další příklad. Pokuste se k tomu výsledku nějak dokopat. Vypočítejte to znova a můžete zkusit i jiné způsoby, abyste zjistili, kde jste měli chybu. Tohle opravdu dělá rozdíly, protože musíte být schopni vypočítat všechny typy příkladů, ale když se v podstatě vykašlete na všechny příklady, které vám nevyšly, tak až dostanete nějaký takový v testu, tak vám taky pochopitelně nevyjde. Je lepší vypočítat jeden příklad desetkrát, aby vám nakonec vyšel, než deset různých příkladů, kdy vám nevyjde ani jeden.
Tip č. 5: Ve škole prostě počítejte a ne jenom opisujte
Další chyba, které jsem si všimla, že hodně studentů dělá je to, že ve škole vůbec nepočítají. Prostě sedí na hodině a jen opisují to, co je na tabuli. Přijde mi to jako strašná škoda, protože ten čas by šel využít lépe. Celou tu hodinu totiž můžete procvičovat a počítat, abyste doma nemuseli.
Kdykoli napíše učitel na tabuli příklad, tak vám doporučuji to vyzkoušet sami spočítat. Za pokus nic nedáte a navíc se toho takhle naučíte mnohem více. Když vám to nevyjde, tak můžete přece vždycky opsat řešení. Když se na řešení jenom koukáte a opisujete ho, tak to vždycky vypadá jednoduše, ale když to sami zkusíte, tak uvidíte, že to tak snadné být nemusí.
Chci vám také říct, abyste se nebáli škrtanců a neupravného sešitu. Když budete sami počítat, tak se holt přepisování a škrtání nevyhnete. Pro některé organizované osoby to může znít jako pohroma, ale ve skutečnosti to až tak hrozné není. Všimněte si, že osoby s nejvíce škrtnaci v sešitě matematiky toho hodně umí, protože se učí z vlastních chyb. Plnou pozornost úpravě a zřetelnosti postupu byste podle mě měli věnovat pouze prvním dvoum až třem příkladům, abyste věděli, jak má vypadat postup.
Tohle celkově může znít jako poměrně kontroverzní rada, ale myslím, že to dává smysl. Schválně to párkrát na hodině zkuste a uvidíte o kolik víc jste si z hodiny odnesli.
Tip č. 6: Troška pozornosti neuškodí
Testy z matematiky jsou nevyhnutelné. Nikdy nelze předvídat co v nich bude, nebo ano?
Sama jsem si všimla, že někteří učitelé jsou předvídatelní a často používají v testech stejné nebo podobné příklady těm, co se brali na hodině. Samozřejmě to nedělají všichni učitelé, ale je možné, že i váš učitel nebo učitelka používá stejné příklady a vy jste si toho jen nevšimli. Pokud budete dávat pozor po celou dobu probírání dané látky, budete dávat extrémní pozor při opakovací hodině a zapisovat si každý příklad, tak je možné, že se některý z těch příkladů objeví i v testu. Před testem by vám tedy teoreticky mělo stačit projít si všechny příklady ze sešitu. Doporučovala bych vám si spočítat i další příklady, ale ty ze sešitu bych určitě nevynechala, protože třeba se tam některý vážně objeví.
Shrnutí
Matematika je těžký předmět, se kterým má hodně lidí problém. Věřím, že matiku se zvládne naučit každý, a proto jsem vám představila 6 největších tipů týkající se tajemství úspěchu v matematice.
Jak se učit matiku:
- počítejte pravidelně doma
- když ve škole nechápete látku, tak se jí doučte, co nejdřív
- nebojte se požádat o vysvětlení někoho dalšího
- používejte videa z YouTube
- když vám nevyjde příklad, snažte se vymyslet, jak dojít k výsledku
- ve škole sami počítejte a ne jenom opisujte
- před testem si vždy projděte příklady ze sešitu
Tyto tipy mně osobně hodně pomohly být lepší v matice. Díky nim mi matika jde.
Doufám, že to bylo užitečné i pro vás. Jestli znáte někoho komu by tento článek mohl pomoct, tak mu ho pošlete a zlepšete se v matice společně.
V případě jakýchkoliv dotazů pište do komentářů a pro více tipů můžete sledovat ig zapamatovano.
Další články, které by vás mohly zajímat: