
Je jedno, jak dobří jste v hodinách. To, na čem závisí úplně nejvíce, jsou vaše výsledky v testech. Pokud chcete být ve škole úspěšní, tak jinak, než přes testy to prostě nepůjde.
Ale jak ty testy zvládat? A existují vůbec nějaké triky, jak je zvládnout lépe? Ano, existují a nemusíte přitom podvádět.
V tomto článku se dozvíte, jak se učit a připravovat na testy efektivněji, než ostatní a nějaké mé osobní tipy a triky, které mi někdy pomohly zlepšit moje výsledky v testech. Tak se na to rovnou můžeme podívat.
Trik č. 1: Podvádění
Je mi hned jasné, jak se někteří z vás zaradovali, když si přečetli nadpis tohoto triku. Bohužel vás ale budu muset zklamat. Tady totiž nenajdete nějaké nejlepší tipy, jak podvádět a to z jednoho prostého důvodu. Podvádění se vám může vymstít. Neříkám, že vždy. Znám mnoho lidí, kteří podvádějí na denní bázi a chytí je třeba jenom jednou za měsíc a to jestli vůbec. Jde tu o to, že se vám to může vymstít. Ta možnost, že se vám to může stát je na mě moc vysoká. Vím, že někteří se mnou možná nebudete souhlasit, ale já raději tohle riziko snížím na nulu tím, že se na ten test skutečně naučím.
Podvádění má i spoustu dalších nevýhod. Například, když vás jednou chytí, tak nejen, že tím naštvete daného učitele, ale ještě k tomu si znemožníte podvádět někdy jindy. Když totiž naštvete nějakého učitele (vážně vám nedoporučuji tohle dělat), tak ten si to bude nadosmrti pamatovat a při každém dalším testu vás bude sledovat jako ostříž. Podvádění tedy není dlouhodobým řešením.
Věc, na kterou pak můžete zapomenout, je zlepšení známky na konci roku. Abyste měli alespoň šanci, tak nesmíte ty učitele naštvat. S učiteli je důležité si udržovat dobré vztahy, protože nikdy nevíte, kdy je půjdete prosit o lepší známku. Nepřipravte se o tuto možnost jenom kvůli podvádění v jednom malém testíku.
Nechci tu dělat ze sebe něco co nejsem, a proto vám na rovinu řeknu, že jsem sama mnohokrát při testech podváděla. Říkám vám to, abyste si nemysleli, že tohle je nějaký tajný blog učitelky, která chce odlákat studenty od podvádění.
Podvádění je prostě někdy vyloženě nutné. Každý dělá chyby a když jednou za sto let něco opíšete, tak mi věřte, že se svět nezboří. V některých předmětech pomalu ani nemůžete jinak, protože ten, kdo si nenapíše tahák ,nemá šanci projít.
Někteří učitelé si totiž myslí, že jejich předmět je tím nejdůležitějším předmětem na světě.
Například u mě, v době psaní tohoto článku jsem na střední odborné škole, ale máme tam samozřejmě i jiné předměty nesouvisející přímo s naším zaměřením. U těchto předmětů (a to nemluvím o matice a češtině, které jsou důležité pro maturitu) by si člověk myslel, že nás nebudou až tak drtit. Omyl.
V jednom z těchto předmětů nám to není ani pořádně vysvětleno (A to nemluvím ze subjektivního pohledu, prostě začneme nové téma a druhý den z něj píšeme. Jen pro informaci, aby se to člověk naučil, tak musí prostudovat desítky stránek a udělat si desítky praktických příkladů). Všichni ve třídě podvádějí a já, která jsem se to pokusila alespoň trochu naučit, mám dostat nejhorší známku ze třídy, protože jsem nepodváděla? Ani náhodou.
Je důležité to podvádění brát ze dvou pohledů. Ale i přesto, co jsem zmínila v těch pár předchozích odstavcích, vás stejně chci od toho podvádění odradit. Co jsem totiž nezmínila je to, že jsem mnohokrát byla svědkem kolosálních přistižení a velkých následků. Sami jste to určitě někdy viděli, jak byl někdo přistižen a byl z toho pak velký problém.
Mnohokrát je na ty testy jednodušší se naučit, než vymýšlet nějaké táhaky a jak se posadit tak, abyste si všichni mohli poradit. I za pouhých deset minut se můžete na test naučit nebo alespoň tak, abyste to neměli za pět. A já vám v tomhle článku řeknu jak, stačí číst dál.
Trik č. 2: 10 minut je víc, než se zdá
anebo co dělat, když zapomenete na test
Z vlastní zkušenosti vím, že je možné se za 10 minut přestávky naučit na kompletní test. Párkrát se mi podařilo získat i vážně dobrý počet bodů i když jsem na ten test zapomněla. Vážně je to možné, ale musíte tomu věřit a chtít se o to alespoň pokusit. Viděla jsem mnoho lidí, kteří když se dozvěděli o testu přestávku předem a ani se za tu přestávku nesnažili něco naučit, protože to prostě rovnou vzdali. A nevím jak vy, ale já nemám v povaze se vzdávat. Takže první, co musíte udělat je to, že se o to pokusíte. Už jenom takhle budete napřed před 40% lidí.
Samozřejmě to celé není až tak jednoduché. Abyste byli schopni se za velmi krátký časový úsek připravit na test, je tu pár pravidel, které musíte dodržovat.
Žádný časový úsek není nikdy dost krátký
Jak už jsem zmiňovala, nikdy se dopředu nevzdávejte. I ta jedna jediná věta, která vám utkvěla v paměti, když jste pět vteřin před začátkem hodiny otevřeli sešit, může být rozdíl mezi čtyřkou a pětkou anebo dokonce lepšími známkami.
Když zapomenete na test, tak prostě nepanikařte a začněte se raději hned učit. Mně se to stalo mnohokrát a vždy jsem to nějak zvládla.
Předcházejte učení na poslední chvíli
Abyste předešli takovýmhle stresům, tak se můžete jednoduše každé ráno pobavit s ostatními a zjistit, jaké jsou dnešní testy. Když takhle přijdete na test, o kterém jste nevěděli, tak je vysoká pravděpodobnost, že budete mít více přestávek, kdy se budete moct učit. Už jenom za 3 přestávky máte skoro půlhodinu a za tu dobu se toho dá doučit poměrně dost.
Učte se průběžně
Tohle je asi největší gamechanger, který vám neskutečně pomůže v tomto případě. Hodně lidí o tomhle nechce ani slyšet, ale je to opravdu účinné a já vám to prostě říct musím. Když se budete učit průběžně, tak budete s malým opakováním na 3 minuty před testem schopni test zandat na jedničku. Vážně.
Většina lidí si myslí, že takovéhle průběžné učení je něco hrozného a strašného. Myslí si, že lidé, co se učí průběžně, sedí každý den minimálně hodinu nad každým předmětem a že je to zbytečnost, na kterou stejně nikdo nemá čas. Omyl.
Třeba u matiky je tohle krásně vidět. Stačí nad tou matikou sedět deset minut denně a skoro vám můžu garantovat, že budete mezi nejlepšími ve třídě. Zní to neuvěřitelně, ale je to skutečně tak. Každý den se přidá nové učivo, které ještě začerstva vyzkoušíte na vlastní kůži a ve dnech, kdy matiku nemáte, tak si procvičujete to, co už umíte. Dohromady máte hodinu a deset minut učení matiky týdně, ale každý den se učíte jenom deset minut. Takhle budete schopni testy psát bez nějaké extra přípravy, protože to všechno budete mít napočítáno. Je to větší game changer, než se zdá, že? A takhle to funguje u každého předmětu.
Jestli tedy máte problém i s nečekanými testy, o kterých si většina lidí myslí, že se na ně nedá připravit, tak přesně takhle se na ně připravuje.
Trik č. 3: Jak se učit na testy
Teď se ale už konečně dostáváme k tomu, jak se efektivně učit na test. Když si vezmete všechno, co jsem zatím zmínila:
Jak se učit na testy:
- průběžné učení
- opakování o přestávkách
- vykašlání se na podváděcí taktiky a psaní taháků
Tak tam ještě něco chybí. A to je ta efektivita toho učení. Co přesně byste měli dělat, když si sednete doma a řeknete si, že se budete učit na zítřejší velký test z biologie. Moje doporučení je, abyste použili přeříkávací metodu. Tato metoda mi neskutečně pomohla a od doby, co jsem se o ní dozvěděla, nepoužívám žádnou jinou. Nemusíte se bát, není na ní nic složitého. A jak funguje?:
- Shrnete si na jedno místo, co se potřebujete naučit (pokud máte zápisky nebo poznámky, tak máte vyřešeno)
- Pokusíte se naučit nějakou krátkou část (třeba jednu větu nebo jedno jméno) a potom se jí pokusíte přeříkat nahlas bez sešitu
- Zkontrolujete to, co jste řekli a pokusíte si zapamatovat to, co jste nezmínili
- Znovu to zopakujete nahlas dokud nebudete schopni přeříkat všechno bez sešitu
- Potom přidáte další část a opakujete proces (opakujete nahlas i všechny předchozí části)
A to je všechno. Je to až takhle jednoduché. Může se sice zdát, že je tam hodně kroků, ale já jsem se to snažila jenom rozepsat, aby to bylo jasné a názorné. Když to budete praktikovat, tak to všechno jasné a snadné.
Takhle metoda vám vážně zajistí, že to budete umět a co je nejlepší, nepřekvapí vás žádný typ testu. Bude vám jedno jestli bude zaškrtávací anebo dostanete prázdný papír a bude vám řečeno, abyste tam napsali všechno, co víte. Díky téhle metodě si můžete být vážně jistí, že to umíte.
Jenom ještě zmíním jeden důležitý poznatek týkající se kroku 1. To shrnutí nebo vaše zápisky by měly být co nejkratší. Mělo by to opravdu být hodně okleštěné s pouze důležitými informacemi, bez té omáčky okolo. Pokud nevíte, jak si takové zápisky ze školy dělat, tak se můžete podívat na můj článek, kde je to vysvětelné zde. (Samozřejmě si to případně přečtěte až po dočtení tohoto článku)
Zjistila jsem, že tuto metodu sice nemůžete aplikovat na každý test, ale na ty teoretické předměty to je ideální. Co se týče třeba té matiky, tak to se musíte podívat na nějaké výukové video a potom počítat desítky příkladů, než budete schopni spočítat kolem 10-15 příkladů bez chyby za sebou.
Trik č. 4: Naučte se bránit stresu
Stres je strašná věc. Úplně nesnáším, když jsem ve stresu, protože potom vždycky podávám špatné výkony. Způsobem, jak se můžete efektivně připravovat na testy je to, že se toho stresu ze psaní testů zbavíte.
Ohledně tohoto tématu jsou vždycky dva tábory. Jeden z nich se třese nad každým testem a ten druhý nechápe, proč se první tak stresuje. Takže jestli patříte k tomu druhému, tak můžete s klidem tento trik vynechat, i když vás asi nezabije, když si to přečtete. Já osobně chápu tyto oba tábory, protože jsem dříve patřila k táboru č.1 a nyní naštěstí už patřím k táboru č.2.
Takže jak se zbavit stresu ze psaní testů. Důležité je si uvědomit, že to není nic extrémního. Musíte ten stres takzvaně zbanalizovat, jak já tomu říkám. Jednoduše dokážete svému mozku, že ten test nemá dostatečnou váhu, aby vás stresoval. Už vidím vaše některé ironické obličeje s otázkou: ,,No, jasně, ale co když ten test je opravdu důležitý?” Žádný test není opravdu důležitý. Tím, že se budete nad nějakým testem stresovat, tak vám to nijak nepomůže. Jsou lidé, kteří nemají co jíst, a vy tady pomalu brečíte kvůli testu z matiky, to jako vážně? A přesně tohle si musíte říct. Může to znít divně, ale opravdu to pomáhá.
Další věc, která mi extrémně pomohla je to, že jsem si vzpomněla na něco, co mě stresovalo desetkrát více. Vzpomeňte si na nějakou mnohem těžší situaci ve vašem životě, než ve které jste teď. To srovnání, které potom ve vašem mozku proběhne mezi současnou situací a tou situací v minulosti vám hodně pomůže. Za pokus nic nedáte, proto vám doporučuji tohle vyzkoušet. Na každého sice funguje něco jiného, ale když to fungovalo na mně, tak je pravděpodobnost, že to bude fungovat i na vás.
Pokud vás tohle téma stresu zajímá více, protože jste takový vystrašený králík (jako já dřív), tak se můžete podívat na můj článek na toto téma zde.
Shrnutí
Jak se tedy učit na testy efektivněji, než ostatní? (a připravovat) :
- průběžné učení
- opakování o přestávkách
- vykašlání se na podváděcí taktiky a psaní taháků
- používání přeříkávací metody
- mentální blok proti stresu
Tohle je alespoň to, co dělám já, když se na testy připravuju. Jak vždycky říkám, ze všeho je vždycky důležité si vzít to, co se mi aktuálně hodí. Takže já doufám, že se vám toho hodilo, co nejvíce.
Někdy je život nefér a dostanete prostě test, který jste nečekali nebo hůř, druhé oddělení bude mít lepší otázky. Není to něco, z čeho byste se měli hroutit, někdy prostě budete mít štěstí a jindy zase smůlu. Testy navíc nejsou něco, co je pro vás životně důležité. Dneska se o tom všude mluví, že se význam školy snižuje. Přece jen má ale stále dostatečnou váhu na to, abyste jí věnovali pozornost a naučili se, jak ve škole úspět. Osobně by mě hodně zajímalo, co si o tomhle tématu myslíte vy. Napište mi to do komentářů, každý smysluplný názor má váhu.
Jak se učit na testy efektivně – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat:
– Článek pro vystrašené králiky (jak se bránit stresu)
– Zápisky jako od profesionálů – zapisujte si jenom to, co je skutečně důležité