
Myslím, že se všichni shodneme na tom, že technické předměty jsou náročné. Ano, existují lidé, kterým to nedělá vůbec problém, ale to je spíš menšina. Nám ostatním to až tak hladce nejde a musíme si pořádně máknout, pokud chceme dostat dobrou známku. Například mě osobně ty techničtější předměty, jako je fyzika a chemie nikdy moc nebavily. Vždycky nad tím musím trávit více času a do hlavy mi to leze mnohem hůř. Objevila jsem ale pár tipů, které mi pomohly se v těchto předmětech zlepšit a lépe se je učit. V tomto článku vám je představím, takže zjistíte jak se učit technické předměty tak, abyste se s nimi museli otravovat co nejméně času.
Ještě předtím, než ale začnu, tak vám chci říct jednu věc. Pokud vás zajímají takovéto tipy týkající se výhradně matiky, tak na pouze matiku už jsem napsala celý článek. Takže se na ten článek můžete rovnou mrknout, najdete ho zde. A jestli vás víc zajímá, jak se učit technické předměty fyziku a chemii, tak čtěte dál.
Tip č. 1: Dávejte pozor
Vím, že se tato rada bude zdát jako klišé a očividná věc, ale i tak to musím zmínit. Zkuste v hodinách dávat skutečně pozor. Dost dlouhou dobu jsem nedávala pozor v hodinách fyziky a chemie a potom mi travalo hodiny, než jsem se zvládla naučit na jeden test. Já vím, že je to strašná nuda poslouchat 45 minut v kuse informace, které vás vůbec nezajímají nebo je nikdy v životě nepoužijete. Ale když už tam musíte sedět na té hodině, tak si ušetřete čas doma a skutečně poslouchejte o co tam na té hodině jde.
Tip č. 2: Chemie je názvosloví + teorie + rovnice
Když se nad tím zamyslíte, tak chemie je v podstatě o názvosloví, rovnicích a o teorii. Ta teoretická část je teorie jako u všech ostatních předmětů. Z mého pozorování tohle není kámen úrazu. Většina lidí se totiž zvládne nadrtit definice nějakých pojmů nazpaměť nebo k čemu je trinitrotoluen (schválně, víte k čemu to je?). Občas je to sice náročné a obsahuje to spoustu složitých pojmů, ale stejně to jde. V této části jednoduše praktikujete úplně stejné techniky učení jako u všech ostatních předmětů. Prostě typické naučím se to zpaměti.
Větší problém už bývá v tom názvosloví a rovnicích. V tom se právě skrývá ta techničárna. Podle mě je to složité hlavně z toho důvodu, že to na sebe hodně navazuje a musíte toho umět hodně najednou. Navíc tam existuje milion výjimek a všechno se snadno plete. Pokud vám nejde právě názvosloví a rovnice, není se za co stydět, protože je to vážně těžké.
Kdykoli se učím nějaké rovnice nebo názvosloví, tak si nejdřív ujasním, co vlastně potřebuju k tomu, abych se tohle naučila. Většina věcí z chemie se totiž skladá z více věcí, které musíte použít najednou. Nejjednodušší tedy podle mě je rozdělit si to a nejdřív se naučit každou věc zvlášť a nakonec to spojit. Když tohle totiž uděláte, tak to pro vás bude i snazší se začít učit, protože máte jasnou strukturu, toho co máte dělat a nemusíte jenom tupě koukat na nějaký velmi složitý příklad. Tady máte příklady:
Chemické rovnice –
1. pochopím zákon zachování hmotnosti
2. naučím se vyčíslovaní
3. spojím vše dohromady
Redoxní reakce –
1. zjistím, co je oxidace a reakce
2. zjistím, jak se určují oxidační čísla
3. naučím se, jak se sestavují redoxní rovnice
4. vše spojím dohromady a budu počítat rovnice s redoxními reakcemi
Názvosloví oxidů –
1. zjistím, jak zjistit oxidační číslo jednotlivých prvků
2. pochopím pořadí prvků v oxidech
3. naučím se koncovky pro jednotlivá oxidační čísla
4. vše spojím
A tohle v podstatě můžete udělat u téměř čehokoliv, klidně i u složitějších věcí, akorát tam budete mít více položek. Pokud byste měli někdy problém sestavit si takový seznam, tak můžete požádat ChatGPT, aby vám sestaví seznam věcí, které se musíte postupně naučit, abyste zvládli dané téma.
Chemické rovnice a názvosloví jsou v podstatě takový algoritmus, který, když pochopíte, tak to pro vás už nebude tak složité. Ten algoritmus jde ale pochopit pouze jedním způsobem a to procvičováním. Čím více příkladů uděláte, tím víc vám to půjde.
Tip č. 3: fyzika jsou vzorečky + teorie
Stejně jako chemi lze rozdělit, tak to samé můžeme udělat i u fyziky. Fyzika je v podstatě teorie a vzorečky. Oproti chemii se ale obojí můžete naučit nazpaměť. A když tohle zvládnete, tak pětku ani čtyřku určitě nedostanete.
Vzorečky
Osobně bych řekla, že naučit se vzorečky je sice občas otravné, ale i tak to jde. To, na co ale většina lidí zapomíná je práce s těmi vzorečky. Hodně lidí totiž potom vůbec nevědí, co mají dělat, když se po nich chce spočítat třeba nějaká veličina uprostřed toho vzorce. Já vám doporučuji abyste si vždycky zkusili vyjádřit všechny možné veličiny. V testu s tím pak nebudete mít problém.
Určit si jednotky ve kterých se každá jednotlivá veličina počítá taky není od věci a je to možná dokonce důležitější, než to vyjadřování. Je pravda, že u vzorců typu v=s/t to úplně není potřeba, ale u těch složitějších uvidíte, jak se vám bude hodit, že si pamatujete jednotky. Hodí se to i třeba v případech, kdy zapomente jednu jednotku nějaké veličiny, protože si budete na základě těch ostatních v tom vzorci odvodit, jaká to měla být.
Teorie
Teorie ve fyzice je hodně relativní (Chápete ten vtip, že jo? Einstein by se určitě smál.). Hodně věcí závisí na tom, v jakém oboru nad tou věcí uvažujete. Například v termodynamice c označuje měrnou tepelnou kapacitu a v optice je to zase rychlost světla ve vakuu. Vždycky je dobré si ujasnit, kde teda jste a co zkoumáte, abyste při počítání výměny tepla nepoužívali rychlost světla. Já osobně jsem zrovna tuhle hloupost vyslovila ve třídě nahlas, takže to zmiňuju. abyste se tomu raději vyhli.
Spousta informací ve fyzice je těžko pochpitelných. Například já doteď nechápu co je to entropie a spousta dalších věcí. A to je v pořádku. Pokud se nějak vypořádám s definicí a příklady, tak to ani nepotřebuju chápat. Nemusíte se snažit pochopit všechno. Nepotřebujete něco chápat, abyste to uměli používat. Ve fyzice tohle platí dvojnásob.
Tip č. 4: YouTubeři vždy zachrání situaci
Nevím jak vy, ale já vždycky když nevím jak se něco dělá, tak to hledám na YouTubu. YouTube je neskutečně mocná platforma, která mi nespočetněkrát zachránila život právě v oblasti technických předmětů. To největší doporučení, které vám můžu dát je, abyste se podívali právě tam. Najdete tam spoustu skvělých YouTuberů, kteří vám to vysvětlí během půl hodiny a potom to budete schopni napsat v testu.
YouTube zkrátka musí být součástí návodu jak se učit technické předměty. Protože, když to prakticky nevidíte, tak je velmi těžké se to naučit.
Seznam YouTube kanálu vysvětlujících chemii (moje doporučení)
- Isibalo
- Chemická nalejvárna
- Nezkreslená věda (oficiální název kanálu Otevřená věda)
- Petr Curko (pro základní školu)
- Ollinium
- KhanAcademy
Seznam YouTube kanálu vysvětlujících fyziku (moje doporučení)
- Isibalo
- KhanAcademy
- Tomáš Chabada
- příležitostné kanály – Zrovna u fyziky často najdu vždycky nějaké náhodné video, které mi pomůže, ale od toho kanálu už žádné další video, které by mi pomohlo není.
Tip č. 5: Procvičování je základ
Jsem si jistá, že jste pravděpodobně YouTube už někdy vyzkoušeli a že to pro vás není nic nového. Novinka ale je to, že se nestačí podívat jenom na video. Mnohokrát jsem shlédla nějaké video a říkala si, jak bych přesně tohle udělala a jak je mi to naprosto jasné. Potom přišel test a já nenapsala pomalu ani čárku. Doporučuji vám nedělat tuhle chybu a vždycky si ověřit, že to vážně chápete. Úplně nejlepší způsob, jak tohle udělat je, vyzkoušet si pár příkladů na procvičení nebo v případě teorie vyzkoušet techniku prázdného papíru.
Příklady na procvičení
Já osobně, když si chci procvičit nějaké příklady, tak začnu s tím, co mám v sešitě. Je totiž nejpravděpodobnější, že něco podobného bude v testu, takže začnu s tím. A je jedno jestli je to názvosloví nebo slovní úloha na zákon lomu, důležité je si to vyzkoušet. Na internetu taky najdete spoustu příkladů. Nebo pokud youtuber, který vám tam vysvětluje látku má více příkladů a vy už si myslíte, že to chápete, tak si můžete video stopnout a zkusit to spočítat sami bez něj a potom si podle jeho postupu zkontrolovat. To je dokonce ideální scénář, protože rovnou i víte, jak má vypadat postup, pokud jste to udělali špatně.
Věc, kterou moc nedoporučuji je pomoc při vytváření příkladů na procvičení od ChatuGPT. ChatGPT je můj nejoblíbenější AI nástroj, ale co se týče úloh z chemie a fyziky, tak nemám nejlepší zkušenosti. Jak už je to totiž krapet složitější, tak může ChatGPT někde udělat chybu a vy si ji nevšimnete. Výsledky vám budou vycházet jinak a dohadovat se s ním o výsledku může být frustrující. Někdy se mi totiž zdá, že pokud jenom trošičku zpochybním něco co mi napíše, tak okamžitě změní názor a potom je těžké poznat, který výsledek nebo údaje je tedy ten správný. Nic proti ChatuGPT, ale zkuste hledat příklady jinde.
Technika prázdného papíru při ověřování znalostí teorie
Technika prázdného papíru spočívá v tom, že si vezmete prázdný papír a napíšete tam všechno, co o daném tématu víte. Tato technika je naprosto skvělá, protože si takhle můžete být opravdu jistí, že to umíte. Navíc nebudete mít problém s žádným typem otázek, protože jste schopni říct všechno o tématu i bez těch otázek.
Shrnutí
Jak se učit technické předměty?
Na otázku, jak se učit technické předměty jako je fyzika a chemie existuje odpovědi, které jsem vám představila v tomto článku. Tady jsou:
- Dávejte pozor při hodinách – ušetří vám to spoustu času doma
- Dívejte se na Youtube videa – pomohou vám to lépe pochopit
- Vypracujte hodně typových příkladů – díky tomu se to opravdu naučíte
- Teorii se tu lze naučit standardním způsobem “nadtrtím se to nazpaměť” – pokud s tím máte problém, tak pomoc najdete zde
- Rovnice a názvosloví si rozložte do menších částí, naučte se každou zvlášť a potom to spojte
- U vzorečků si vyjádřete všemožné veličiny a určete si jednotky
Všechny tyto rady a tipy, jak se učit technické předměty byly koncipovány na základě mých vlastních zkušeností, takže to neznamená, že na vás bude všechno fungovat stejně jako na mě. Je tu ale pravděpodobnost, že tomu tak bude a taky si myslím, že všechno co jsem v tomto článku řekla dává smysl. A jak se učit technické předměty podle vás? Jaké triky používáte na fyziku a chemii? Dejte vědět v komentářích.
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Matika – další technický předmět, který si zaslouží samostatnou kapitolu
- Technika rychločtení – ohromte všechny okolo
- Strach z prezentování nebo ze zkoušení před třídou? – Už nikdy více