Téma školního projektu – 7 tipů, jak si rychle a chytře vybrat

Když ze školy dostanete zadané téma, tak to sice může být otrava, ale alespoň víte, o čem máte psát. 

O případech, kdy si máte téma školního projektu vybrat sami, nikdo nemluví. Zkrátka všichni očekávají, že přijdete s nějakým úžasným tématem a ještě lepším projektem. Je tu ale pár menších problémů při výběru tématu. Nechcete totiž vypadat trapně před učitelem a spolužáky, když si vyberete nějaké hloupé téma nebo si kolikrát nejste jisti, jestli můžete toto téma použít. Sama si myslím, že vybírání tématu je celkem složitou záležitostí, a proto se v tomto článku zaměřím na to, jak si dobře vybrat téma školního projektu, prezentace či slohu. 

Tip č. 1: Rychlost také hraje roli

Zamyslet se nad výběrem tématu je sice dobrá věc, ale existují lidé, kteří by nad tím strávili víc jak hodinu. Při výběru tématu byste se měli zaměřit na to, abyste si vybrali co nejjednodušší téma pro vás, co nejrychleji. Čím dřív si totiž vyberete téma školního projektu, tím dřív začnete s projektem a tím dřív ho dokončíte. I když je tedy volba tématu důležitá, netravte nad tím zbytečně moc času. Celkově si pak ubíráte čas, který jste mohli věnovat tomu projektu  a ani nejlepší téma na světě nezachrání špatně zpracovaný projekt. 

Tip č. 2: Výběr z možností není Sophiina volba

Většinou při školních projektech na volné téma máte vícero možností. Jedná se hlavně o slohy. V případě, že máte možnosti, tak bych doporučovala rozhodnout se pro nějaké téma co nejrychleji. Není tu totiž co dlouho rozmýšlet. Já osobně to u slohů s možnostmi témat dělám tak, že si každé přečtu a chvíli přemýšlím o čem bych psala. U některých témat mě okamžitě něco napadne a u jiných vůbec nic. Pochopitelně si pak vyberu téma, u kterého jsem měla nejvíc nápadů. 

Může u vás nastat i případ, kdy učitel/ka vám nasdílí tabulku témat a vy se máte k jednotlivým tématům zapsat. V tomhle případě je rychlost opravdu zásadní. Přečtěte si všechna témata a vyberte si nějaké, o kterém třeba už něco víte nebo vypadá jednoduše. Nerozmýšlejte se nijak dlouho, protože pak vám dobrá témata vyberou ostatní. A určitě nechcete dostat to nejhorší téma jenom protože jste se nebyli schopni rozhodnout mezi třemi nejlepšími. 

Tip č. 3: Faktory, které vám mohou usnadnit výběr

Život je holt nefér a to vy můžete využít ve svůj prospěch. Když totiž dostanete možnost si vybrat absolutně jakékoli téma, tak si můžete vybrat téma, o kterém něco víte a máte to hotové za chviličku. Pokud se o nějaké téma hodně zajímáte nebo o něčem víte hodně, tak proč to nezužitkovat. 

Většinou, když máte volné téma školního projektu, tak to dané téma musí být stále v nějakém tematickém okruhu. Například, že projekt musí být o nějakém spisovateli. I přes tohle omezení si ale můžete najít cestu, jak si to zjednodušit. Pokud třeba rádi čtete, tak vyberete svého oblíbeného spisovatele, o kterém víte spoustu informací a máte vystaráno. V téměř jakémkoli tematickém okruhu můžete najít něco, o čem víte víc. 

Problém, který tu bývá ale je v tom, že se hodně lidí stydí prezentovat svoji oblíbenou věc nebo věc, o kterou se zajímají. Říkají si totiž, co si o nich ostatní budou myslet. Raději si potom vyberou něco obecně známého na čem stráví spoustu času a nikoho to stejně nezajímá.

Doporučuji vám, abyste se vykašlali na to, co si myslí ostatní. Pokud vám tohle téma ušetří čas, protože o tom hodně víte, tak vám může být absolutně jedno, co na to ostatní řeknou. A upřímně, kdo věnuje takovou pozornost projektům ostatních? Mě až tak projekty ostatních nezajímají a je mi celkem jedno o čem ten projekt mají. Tipla bych si, že takhle na to nahlíží většina lidí, takže není třeba si s tímhle dělat starosti. 

Tip č. 4: Pracujte chytřeji, ne náročněji

Vždy je způsob, jak si usnadnit práci a tohle vám tu práci může usnadnit opravdu hodně. 

Můžete si vybrat téma, které jste už někdy zpracovávali. Pochopitelně ne u daného učitele, to by bylo opravdu hloupé.

Může to být prezentace nebo projekt z jiného předmětu, který jenom trošku upravíte. Některé předměty jsou si trochu podobné a je možné, že se vám naskytne příležitost použít to stejné téma. Často se jedná o dějepis a literaturu, kde je pár stejných témat, ale je to možné i u jiných předmětů.  Nebojte se si proto najít cestu, jak použít něco, co už máte hotové. Ušetří vám to spoustu času a je nepravděpodobné, že by se to učitelé dozvěděli. A i kdyby ano, tak vás nemůžou nařknout, že jste nesplnili zadaní. Nikdo neřekl, že nemůžete použít upravenou prezentaci, kterou máte hotovou z dřívějška. 

Tip č. 5: Nebojte se změnit- ale včas

Jako lidi děláme spoustu chyb a ani vy se jim pravděpodobně nevyhnete. Chybu můžete udělat i při výběru tématu. Jednoduše jste si mysleli, že to bude snadné a nakonec se z toho vyklube pořádně zapeklité téma. 

Řešením je téma změnit. Pokud je to možné, tak to udělejte. V případě, že jste témata nahlašovali učiteli, tak je můžete požádat o změnu tématu. Jestli jste to ale psali do nějaké tabulky a všechna témata jsou už vybraná, tak máte bohužel smůlu a budete se s tím muset nějak popasovat. 

Mnoho lidí se bojí udělat změnu, ale pokud jste si jistí, že vám téma nevyhovuje, tak téma prostě změňte. Mnohokrát se mi stalo, že jsem začala psát nějaký sloh a potom mi došly nápady a tak jsem začala odznova s jiným tématem. Změna není špatná věc, ale musí být provedena včas. Tím myslím, že není úplně optimální den před odevzdáním změnit téma a dělat to celé odznova.  

Tip č. 6: Nebuďte overthinker 

Jak už jsem zmiňovala na začátku, tak dlouho přemýšlet nad tématem slohu není ideální. Pokud čtete tento článek, tak buď vám jen přišel zajímavý nebo si myslíte, že téma je skutečně zásadní. Ano, téma školního projektu je důležité, ale ne až tolik. Je to jenom škola proboha, takže si vezměte nějaké téma a hlavně to nějak zpracujte. Cílem tohoto bodu je říct vám, že zbytečné přemýšlení vám stejně nepomůže, takže si můžete dovolit ho vynechat. 

Tip č. 7: Když nevíte, tak nevíte

Pokud vás ani po všech těchto tipech nenapadá žádné téma, tak mám pro vás tip nakonec. Toto je naprosto ultimátní návod pro ty, kteří jsou nerozhodní. 

Jednoduše jděte do ChatuGPT a zadejte tam kritéria pro to téma, které máte ze školy. Požádejte ho, aby vám náhodně vygeneroval pouze jeden nápad. A ten prostě zpracujte. Vyřešeno. 

Tohle je taky možnost a pokud si chcete ušetřit čas a energii, tak to pro vás může být vhodné. 

Shrnutí

V tomto článku jsem vám představila mé tipy na to, jak si podle mě vybrat, co nejlepší téma. Bylo toho celkem dost, proto je to tu hezky shrnuté.

Jak si vybrat téma školního projektu? 

  • Hlavně vybírejte rychle.
  • Při výběru z možností, uvažujte chvíli nad každou možností a až potom se rozhodněte.
  • Použijte své silné stránky. 
  • Můžete použít nějakým způsobem použít svůj starý projekt. 
  • Když vám téma nevyhovuje, tak ho prostě změňte. 
  • Nepřemýšlejte nad tématem příliš. 

Takhle jsem ze sebe vyždímala vše co o výběru tématu vím z vlastních zkušeností. Doufám, že vám to alespoň nějakým způsobem pomohlo, a že pro vás čtení tohoto článku nebylo ztráta času. Pokud je tu něco, o co se chcete se mnou podělit, ať už je to komentář k tomuto článku nebo doporučení na další téma, tak budu ráda, když zanecháte komentář. 

Hodně štěstí při vašem dalším školním projektu!

Téma školního projektu – Zapamatováno.cz

Další články, které by se vám mohly líbit:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *