Usínat nebo dokonce usnout ve škole je kolikrát velmi snadné. Hlavně na prvních hodinách je velké riziko, že se vám to stane. Ale na to, abyste mohli při učení usnout, nemusíte být ve škole, může se vám to stát i doma.
Budu ale hádat, že nechcete, aby se vám ani jedna z těchto věcí stávala. Proto se v tomto článku dozvíte mé tipy a rady, jak ve škole a při učení neusnout – doslova.
Tip č. 1: Spánek je základ
Tenhle tip asi nikoho nepřekvapí, ale je opravdu důležitý. Není totiž radno spánek podceňovat. Průměrný člověk by měl spát zhruba 8 hodin denně, ale málokdo tolik spánku má. Je to z různých důvodů, ale hlavním důvodem je podle mě to, že lidé pokládají jiné aktivity za důležitější. Co ale může být důležitější než spánek? Scrollování na sítích určitě ne. Jistě znáte spoustu lidí stejně jako já, kteří přesně kvůli tomuhle nespí. Když si to vezmete, tak si kvůli pár hodinám na sítích ničí zdraví a zabíjejí v podstatě celý další den. Se 3 hodinami spánku totiž úplně nebudou maximálně produktivní. Jestli je to i váš případ, tak zvažte, jestli ten spánek není přece jen důležitější.
Ve většině případů je nedostatek spánku zcela zbytečný. Někteří mohou namítat, že nemají jinou možnost, když píšou další den důležitý test nebo mají nějaký projekt. A já to úplně chápu, nemůžu ani spočítat kolikrát jsem ponocovala přesně z těchto důvodů. Myslím si, že ponocuje jednou za čas každý, a že s tím nejde tak úplně nic dělat. Existují ale určité triky, které vám mohou pomoci minimalizovat šanci, že kvůli škole ponocujete.
Udělejte si rozumný plán
Jestliže víte o nějakém testu nebo projektu dopředu, tak je dobré si říct, kdy se budete učit nebo projekt uděláte. Dělat to totiž den předem v noci není úplně řešení. Hlavně ty dlouhodobé projekty, na které máte obvykle dlouhou dobu se velmi těžko vypracovávají na poslední chvíli. Co vám tedy doporučuji? Nedělejte věci na poslední chvíli pokud nemusíte. Naplánujte si, kdy se budete učit nebo dělat projekt.
Také je možné, že na něco zapomenete a potom to musíte po nocích dodělávat. Každému se to jednou za čas stane a ochránit se před tím úplně nejde. To, co dělám já, abych nezapomínala je to, že si všechny úkoly, testy a projekty zapisuju. Nemusíte se bát, že s sebou musíte tahat nějaký těžký diář nebo nedejbože kalendář. Já si to zapisuji normálně do Google kalendáře, kde to nastavím jako celodenní událost. Potom mám všechny nutné úkoly a testy na které se musím učit na jednom místě. Je to ohromně užitečné a všem to doporučuji. Od té doby, co jsem to začala Google kalendář používat, málokdy se mi stalo, že bych na něco úplně zapomněla.
Další věc, které jsem si všimla u lidí, kteří něco dodělávají pozdě večer je to, že mají ve skutečnosti přes den času dost. Jednoduše třeba 4 hodiny prokrastinují a potom pod tlakem dodělávají úkoly. Zní to opravdu divně a možná si říkáte, že to přece nedává smysl. Ve skutečnosti to ale děláme v podstatě skoro všichni. Místo toho, abychom úkol dokončili, co nejdříve potom, co přijdeme domů a potom měli klid i dostatek spánku, tak radši scrollujeme na sociálních sítích. Ze všech sil se proto snažím donutit se udělat to, co potřebuji hned jak přijdu domů. Tímto způsobem totiž můžete úplně změnit váš den. Zbavíte se stresu a budete mít dostatek spánku.
Mnoho lidí má s tou prokrastinací problém, a proto se nezvládnou donutit udělat důležité úkoly hned. Pokud vás zajímá, jak se takové prokrastinace zbavit, najdete můj článek na toto téma zde.
Zvažte, jestli za to nedostatek spánku stojí
Nejednou se mi stalo, že jsem se učila na úkor spánku a další den jsem zjistila, že to bylo úplně zbytečné. Mnohokrát za nevyspalost daná věc prostě nestojí. Ukážu vám to na příkladu, který to podle mě jasně vystihuje.
Představte si, že máte další den první hodinu opravdu důležitý závěrečný test, na kterém závisí vaše známka. Nejste si jistí tím, že to úplně umíte a proto se učíte celou noc. Ale protože jste unavení, tak se toho moc nenaučíte. Celkově naspíte tak 4,5 hodiny. Další den jdete nevyspalí psát test nad kterým vám padají oči. Energeticky jste skoro úplně na dně a nejste schopni se pořádně soustředit. A výsledek? Myslím, že je naprosto jasné, jak ten test mohl dopadnout.
Tohle je typický příklad, kdy vám vynechání spánku uškodí více, než kdybyste se neučili. Většinou s tímto mají problém spíše ti, kteří si nikdy dostatečně nevěří, že to umějí. Musí se dlouho učit a stejně si nikdy nejsou jistí svými znalostmi. Může se to ale stát každému.
Ne vždy stojí za to vynechat spánek. Jak už jsem zmínila, spánek je hodně důležitý. V 1 ráno se toho stejně moc nenaučíte, protože budete nad učivem klimbat. Tak proč místo toho nespat a nedoplňovat energii?
Tip č. 2: Kofein?
Běžně vídám spoustu lidí doplňovat energii z kávy nebo energetických nápojů. Někteří lidé jsou schopni vypít i několikero energeťáků nebo kafí za den. Splní to svůj účel, tak v čem je problém?
Problém s kofeinem celkově je to, že neřeší váš problém s nevyspalostí. Krátkodobě vás to nakopne, ale za jakou cenu. Nepochopte mě špatně, myslím si, že káva může občas pomoct, když se potřebujete soustředit. Ale nalévat se kofeinem zbytečně několikrát denně je hloupost.
Nedoporučuji vám tohle dlouhodobě praktikovat, protože to bude mít pravděpodobně následky na vaše zdraví. Pokud chcete být dlouhodobě produktivní, tak si zkrátka najděte čas na spánek. Jestliže na něj prostě nemáte čas, tak bych přehodnotila své priority. Nevím co vám totiž může stát za to, abyste si ničili zdraví tím, že spánek nahrazujete kofeinem.
Káva samotná není až takové zlo. Znám mnoho lidí, kteří pijí jednu kávu denně a nijak je to neovlivňuje. Hlavním problémem jsou energetické nápoje. Schválně si zkuste někdy si přečíst, co je jejich obsahem. Jsou to samé chemikálie, které vám opravdu ničí zdraví. Jestli vás skutečně zajímá, jak moc vás to může ohrozit, podívejte se na třeba na YouTube, kde najdete milion videí na toto téma. Já osobně jsem třeba v životě neměla energeťák a vůbec mi to nevadí. Nevidím totiž důvod proč směs plnou chemikálií vůbec pít. Navíc jsem slyšela, že po chuťové stránce to taky není nic moc. Jestliže energeťáky pijete tak se vždycky můžete rozhodnout přestat je pít. Je to jenom na vás.
Tip č. 3: Co tedy ráno dělat, když klimbám?
Pokud se dostanete do situace, kdy sedíte ve škole a opravdu začínáte usínat, tak je problematické se donutit nespat a natož dávat pozor. To samé platí když sedíte doma. Z této situace je těžké se dostat, ale není to nemožné. Musíte se zkrátka nějak zaměstnat. Nejlepší je, najít si nějakou aktivitu, kterou můžete dělat. Může to být třeba točení s propiskou nebo poklepávání nohou o podlahu. Prostě se hýbejte, trochu to rozproudí krev ve vašem těle a bude těžší usnout. Úplně nejlepší je se projít, ale to ve škole není možné.
Další věc, kterou můžete udělat je se napít, nejlépe vody. Voda vás totiž osvěží a trochu nastartuje váš mozek.
Bohužel nemůžete udělat víc proto, abyste neusnuli.
Tip č. 4: Co dělat, když jsem unavený/á i když spím dostatečně
S tímhle si rozhodně nedělejte hlavu, protože to se stává každému. Je určitě možné, že se vám to stane při opačném extrému, kdy spíte hodně. Je to zajímavý paradox, ale můžete být unavení i po dlouhém spánku.
Ráno je zcela běžné, že jste rozespalí a proto si myslím, že není třeba se tím nějak zatěžovat. V případě, že byste měli nějaké vážnější problémy s tím, že jste unavení po spánku, tak bych doporučila zjistit si něco o kvalitě spánku. Je totiž možné, že máte z nějakého důvodu nekvalitní spánek.
Shrnutí
Celkově pro produktivitu je spánek důležitý. Nejlepší co můžete udělat, je spát pravidelně zhruba 8 hodin. Samozřejmě ne vždy je to možné a jednou za čas se to prostě naspíte málo.
Doporučuji věnovat pozornost plánování úkolů a nenechávat nic na poslední chvíli. Optimální scénář je, když uděláte úkoly a budete se učit hned potom co přijdete domů. Může vás to ušetřit od stresu a zajistit vám klidný a dlouhý spánek.
Kofein je pro náš organismus ve velké míře škodlivý a proto ho nedoporučuji konzumovat ve velkém. Hlavně energetické nápoje vám mohou uškodit a ovlivnit vaše soustředění v dlouhodobém měřítku.
Když se dostanete do situace, když usínáte ve škole nebo nad učením, tak je nejlepší pohyb. Tím, že se zaměstnáte snížíte riziko usnutí. Napít se vody je také dobrý nápad.
Co z toho celého tedy vyplývá? Spánek je pro učení a produktivitu důležitý. Takže pokud čtete tento článek pozdě večer, tak určitě jďete brzo spát.
Tyto tipy mi pomohly méně ponocovat a lépe se vypořádat s problémem usínání při hodinách. Doufám, že to pomůže i vám a budu ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu k tomuto článku.
Jak ve škole a při učení neusnout (doslova) – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: