Jazyky jsou celkově velmi těžké na učení. Nejen, že tam máte tisíce gramatických pravidel a výjimek, ale ještě k tomu se musíte učit spoustu slovíček. Trávíte roky učením se jazyka tímto způsobem a potom zjistíte, že naživo nejste schopni říct skoro nic. Pokud je toto i váš případ, tak čtete správný článek. V tomto článku se totiž dozvíte jak vylepšit svoji angličtinu nebo jiný jazyk, jak ve škole, tak i v reálné konverzaci.
Řeknu vám své tipy a triky, které mi pomohly se enormně zlepšit v angličtině za pouhý jeden rok. Tak pojďme na to.
Tip č.1: Nebojte se mluvit
Setkala jsem se s velkým počtem lidí, kteří se báli nebo styděli mluvit v cizím jazyce. Sama jsem s tím chvíli měla taky problém, ale naštěstí jsem to překonala.
Hlavním důvodem je podle mě to, že se nikdo nechce veřejně ztrapnit tím, že udělá nějakou hloupou chybu. Nikdo nechce dělat chyby, ale chyby jsou důležité. Z chyb se totiž učíme a pokud si něco opravdu pamatujeme, tak jsou to chyby, které jsme v životě udělali. Z tohoto důvodu je samotné mluvení v cizím jazyce úplně to nejdůležitější. Jestli se tedy nezbavíte strachu z mluvení, tak si myslím, že moc úspěšní v jazycích nebudete.
Jak se tedy zbavit strachu z mluvení?
Je to hlavně v hlavě. Musíte prostě jít a nahlas mluvit i když je vám to nepříjemné. Čím častěji to uděláte, tím jednodušší to bude.
Na tohle bohužel není žádný jiný ultimátní trik, který vás toho jednoduše zbaví. Budete to muset opakovat tolikrát, dokud vám to nebude působit žádné potíže.
Je dobré si taky uvědomit, že každý děláme chyby, a že to není něco za co byste se měli extrémně stydět. Ostatní také dělají také chyby a tím, že řeknete nějakou hloupost se svět nezboří. Musíte to brát jako cenu za to, že se v jazyce zlepšíte.
Takže v jakémkoli jazyce prostě mluvte. Je jedno o čem, klidně vyprávějte o první hlouposti, která vás napadne, ale mluvte. Můžete také mluvit i sami ze sebou před zrcadlem. Vážně vás to mluvení neskutečně posune – vždyť o tom jazyk vlastně je.
Tip č. 2: Nejste překladač
Další věc, se kterou jsem měla hodně dlouho v angličtině problém je to, že jsem vždy všechno překládala doslovně. Tupě jsem vždy všechno překládala jako překladač. Takže když jsem chtěla něco v angličtině říct, tak jsem si zformulovala v hlavě jak bych to řekla česky a potom se to snažila přeložit. Tohle je ale jedna z největších chyb, které můžete při učení jazyka dělat. Jsou hned dva důvody, které to potvrzují:
Je to neskutečně pomalé
Pokud chcete být extrémně pomalí než odpovíte na každou otázku, tak používejte přesně tento způsob. Myslím, že není nic pomalejšího než si v hlavě překládat každé slovo. Na základní otázky možná odpovíte včas, ale při složitější konverzaci už budete zaostávat.
Slovní zásoba vám nikdy nebude stačit
To, že je to opravdu pomalý způsob, není ten hlavní problém. Hlavním problémem je nedostačující slovní zásoba. Když si totiž všechno překládáte slovo od slova, tak se vám velmi často stane, že nebudete nějaké slovíčko vědět. A to je dost velký problém, protože v takovém případě se většina lidí zadrhne a potom už neví co dál.
Díky tomu si budete stále připadat, že nemáte dostatečně velkou slovní zásobu a nikdy s její velikostí nebudete spokojeni. Většinou to vyústí v to, že se budete učit dokola a dokola nová složitá slovíčka dokud se nenaučíte pomalu celý slovník. To ale bude trvat hodně, hodně dlouho. Celkově to prostě není optimální řešení, protože skoro nikdy nebude vaše slovní zásoba stejná jako ta v češtině.
Řešení?
Řešení je poměrně jednoduché. Prostě nebuďte překladač.
Dobře, tohle nezní úplně jako dobrá rada. Jednoduše vám doporučuji tohle nepraktikovat a místo toho vyzkoušet jiný způsob, který se mi osvědčil. Když překládáte slovo od slova potřebujete slovní zásobu tisíce slovíček. Zatímco když použijete způsob, který vám teď představím stačí vám zásoba pouze pár stovek slovíček. Jak tento můj legendární způsob funguje se dozvíte v dalším tipu.
Tip č. 3: Přemýšlejte v angličtině (nebo v jiném jazyce)
Jak už říká samotný název tohoto tipu, tak způsobem, jak zlepšit svou schopnost mluvit v angličtině nebo jiném jazyce je přemýšlení v daném jazyce. Zní to poněkud divně, ale dává to smysl. Když totiž budete přemýšlet v angličtině, tak se vyhnete problémům s doslovným překladem, jak už jsem zmínila v předchozím tipu.
Dobře, ale jak přemýšlet v angličtině?
Přemýšlení v angličtině v podstatě funguje stejně jako přemýšlení v češtině. Jediný rozdíl je, že se pokusíte sdělovat své myšlenky v jiném jazyce. Schválně si to zkuste. Nahlas sdělujte svoje myšlenky v angličtině. Může to být cokoli co vás napadne, můžete třeba popisovat svoje okolí. Cílem tohoto cvičení je zlepšit vaši improvizaci. Velmi to pomáhá tím, že vás to odnaučí překládat vše doslovně, protože to formulujete už v angličtině, takže nemáte co překládat.
Jestli je to pro vás ze začátku moc těžké, tak nezoufejte a zkoušejte to dál. Těžké je to ze začátku pro všechny. V rámci tohoto cvičení se opravdu snažte vyhnout tomu, že budete překládat, prostě zkuste mluvit rovnou v tom jazyce. Čím častěji to budete zkoušet, tím snazší to bude.
Tip č. 4: Knihy a filmy
O tomhle se celkově hodně mluví a otázkou je, jestli to skutečně funguje. Já si myslím, že je to efektivní způsob učení nějakého jazyka, ale musíte vědět jak na to.
Knihy
Knihy jsou obrovsky účinné. Díky nim si zafixujete určitá slovní spojení a zjistíte jak vypadá skutečná angličtina. Reálně si zažijete i gramatická pravidla, která potom budete podvědomě dodržovat. Anglické knihy (nebo knihy v jazyce, který se učíte) bych doporučila snad každému.
Chybu, kterou ale všichni dělají je to, že čtou knihy, které jim někdo doporučí. Ve skutečnosti je tak kniha nezajímá, a protože ještě k tomu je těžké číst knihu v cizím jazyce, tak se na to po chvíli vykašlou. Měli byste si proto vybrat knihu, kterou byste četli i v češtině. Nejlépe nějakou, kterou jste ještě nečetli. Je to kvůli tomu, že byste potom věděli o čem to je a neměli iniciativu porozumět cizímu jazyku. Já osobně čtu knihy, které si chci přečíst v angličtině abych se zlepšila v jazyce. Později také zjistíte, že kolikrát jsou knihy v originále lepší než ty překládané, takže aspoň máte nějakou motivaci takové knihy číst.
V případě, že máte pochybnosti o tom, zda něco takového zvládnete, tak se opravdu nemusíte bát. Vždy se vyplatí to zkusit, přinejhorším knihu nedočtete. Existují i knihy, které nejsou z hlediska jazyka moc těžké. Například u anglického nakladatelství Penguin Readers jsou odlišené úrovně náročnosti od levelu 1 do levelu 8. Knihy od tohoto nakladatelství poznáte podle jejich typického znaku tučnáka v oválu na oranžovém pozadí. Tyto knihy můžete snadno sehnat i tady v České republice.
Pokud vás to zajímá, tak se můžete podívat na jejich stránku a vyhledat si různé knihy, které si pak můžete zakoupit v knihkupectví nebo půjčit v knihovně. Odkaz najdete zde (toto není placená propagace ani affiliate link, pouze osobní doporučení). Toto doporučení je bohužel pouze pro knihy v angličtině. Ale celkově tipy týkající se knih platí pro všechny jazyky.
Až budete tedy číst nějakou knihu v cizím jazyce, tak ne vždy budete rozumět všemu. Proto vám doporučuji vyhledat si co to znamená nebo si kontext domyslet. Tímhle si neskutečně rozšiřujete slovní zásobu.
Filmy a videa
Tohle je můj oblíbený způsob procvičování angličtiny. Nepůsobí to totiž jako učení. Jen si v klidu zapnete nějaký film či seriál a prostě se díváte. Ale i tady je pár doporučení, které bych vám ráda sdělila.
Doporučení č. 1: Sledujte filmy nebo videa, která vás zajímají
Stejně jako u knih je podle mě lepší, abyste sledovali věci, které vás zajímají i normálně. Nesledujte nějaké filmy v angličtině pouze kvůli tomu, že je to v angličtině. Po chvíli by vás to jinak začalo nudit a vypli byste to. Je spousta úžasných filmů v angličtině, které vás mohou skutečně bavit, dokonce je jich určitě víc než v češtině. Většina filmů na které koukáte jsou totiž dabované, tedy přeložené s cizího jazyka, nejčastěji angličtiny.
Co se týče titulků, tak je to hodně na vás. Samozřejmě pokud umíte pouze základy, tak si je určitě zapněte. Naopak pokud máte pocit, že je vaše angličtina pokročilá, tak to můžete zkusit bez těch titulků. Stejně si je můžete vždy zapnout nebo vypnout.
Doporučení č. 2: Sledujte videa na YouTube
Pokud nemáte k dispozici filmy v cizím jazyce, tak se podívejte na YouTube, tam najdete miliony videí v jakémkoli jazyce potřebujete. Navíc si můžete procvičovat jazyk častěji, protože tam jsou videa kratší. Velmi se vám to nakonec může hodit až budete potřebovat vědět jak se něco dělá. Na YouTubu je totiž velká většina videí v angličtině.
Pokud se chcete v jazyce zlepšovat na denní bázi, tak tu mám pro vás zajímavé cvičení, které občas dělám abych se zlepšila. Jde o improvizaci. Cvičení spočívá v tom, že si náhodně vyberete nějaký předmět a začnete o něm v jazyce, který se učíte, mluvit. Nemusí to být vnější popis, ale celkově cokoli se týká daného předmětu. Toto cvičení je poměrně náročné, tak se nedivte, když vám hned ze začátku nepůjde. Je to také dobré dělat i v češtině, protože vám pomůže neskutečně zlepšit vaše vyjadřování a improvizaci. Abyste viděli, jak to funguje, tak jsem si připravila příklad:
Cvičení:
předmět: tužka
Dnes jsem se rozhodla mluvit o této tužce. Tato tužka má spoustu nečekaných výhod, které byste možná nečekali. Řeknu vám něco o tom, jak a z čeho se vyrábí a proč si koupit zrovna tuto tužku. Jak můžeme vidět tady na rohu, tak tato tužka je od společnosti Kohinor. Tato společnost vyrábí stejně jako jiné společnosti tužky ze dřeva…
Může se vám to zdát poměrně divné něco takové zkoušet doma, ale podle mě to hodně zlepšuje vaší schopnost improvizovat a to jak v češtině tak i v cizím jazyce. Vyjadřovací schopnosti jsou totiž důležité v jakémkoli jazyce.
Vše co jsem řekla v tomto článku až na výjimky platí pro všechny jazyky. Nenechte se zmást, když jsem pro přehlednost používala pouze angličtinu.
Tyto tipy mi pomohly se v angličtině rapidně zlepšit, a proto jsem se rozhodla je sdílet i s vámi. Některé na vás mohou fungovat a třeba vám pomůžou a jiné třeba ne. Vždy je nejdůležitější vzít si z jakéhokoli článku to, co se vám hodí. Doufám, že vám to alespoň trochu pomohlo a pokud ano, tak budu ráda za komentář. Článek také můžete sdílet s kamarády, kterým se třeba může nějaký tip ohledně jazyků hodit.
Věřím, že už víte jak vylepšit svoji angličtinu nebo jiný jazyk!
Jak vylepšit svoji angličtinu nebo jiný jazyk – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: