Každý z nás je jiný a to ovlivňuje i čas, kdy se vám učí nejlépe. Někomu vyhovuje učit se hned zrána a jiný člověk se bude raději učit do půlnoci. Myslím si, že je důležité vědět, kdy se vám soustředí nejlépe, abyste to mohli maximálně využít. Pokud totiž víte, kdy se vám soustředí nejlépe, můžete si podle toho přizpůsobit váš denní program. V tomto článku se proto dozvíte, kdy se učit, aby to pro vás bylo co nejefektivnější.
Tip č. 1: Jste ranní ptáče nebo noční sova?
Standardní všeobecně známé dělení je na ranní ptáče a noční sovu. Ranní ptáče je osoba, která raději vstane brzo ráno, udělá potřebnou práci a potom má zbytek dne volno. Oproti tomu noční sova je osoba, která si ráda přispí a pracuje raději později večer.
Zjistit jestli jste ranní ptáče nebo noční sova není až tak těžké. Stačí si uvědomit, která z těch dvou definic na vás sedí více. Určitě jste někdy byli v obou situacích, že jste se učili brzo ráno nebo pozdě večer. Co pro vás bylo efektivnější? Kdy jste se soustředili lépe? Pokud na tyto otázky nedokážete odpovědět, tak to jednoduše vyzkoušejte. Můžete to vyzkoušet například o víkendu, jeden den se učte brzo ráno a druhý až večer. Sami uvidíte, co vám bude vyhovovat více a podle toho se řiďte.
Tip č. 2: Není to až tak jednoduché
Svět není černobílý, a proto se ne vždy lze zaškatulkovat do pozice ranního ptáčete nebo noční sovy. Tohle dělení je všeobecně známé a mnoho lidí se tím řídí. Může vám to pomoct zjistit v jaké části dne jste produktivnější, ale je důležité si uvědomit, že se můžete pohybovat někde mezi těmito dvěma extrémy. U většiny lidí ani nelze přesně říct, zdali jsou ranní ptáčata nebo noční sovy. Je to stejné jako kdybyste měli určit jestli jste cholerik, sangvinik, flegmatik nebo melancholik. Jen u velmi malého počtu lidí můžete s jistotou ukázat pouze na jedno.
A co teda dělat, když se na to základní rozdělení nelze tak úplně spolehnout? Musíte pomocí experimentování zjistit co vám vyhovuje. Já vám doporučuji, abyste během jednoho týdne jednoduše vyzkoušeli, v jaké fázi dne se vám učí nejlépe. Jeden den například vyzkoušejte učení hned potom, co přijdete do školy, další den po 30 minutové pauze, následující až 8 večer atd. Jedině pomocí tohohle opravdu zjistíte co vyhovuje vám. Mohla bych vám tu tvrdit co vyhovuje mně a pokusit se vám to vnutit, ale to vám nepomůže. Pouze když si to zkusíte, tak sami zjistíte, kdy se vám učí nejlépe.
Tip č. 3: Motivace a nálada hraje větší roli, než se zdá
Potom co zjistíte, kdy se vám učí nejlépe, tak chvíli všechno vypadá zalité sluncem. Jenže pak se stane něco nečekaného. Jednoho dne se v ten nejlepší čas nemůžete soustředit. Jak je to možné? Vždyť jste pomocí experimentování zjistili, že je to ten nejlepší čas na učení, tak v čem je problém? Je to kvůli tomu, že i vaše nálada a aktuální rozpoložení hraje roli.
Mnohokrát se mi stalo, že jsem se šla učit jako vždy, ale prostě ať jsem se snažila, jak jsem chtěla, nezvládla jsem se plně soustředit. Samozřejmě bych to nebyla já, abych to nelámala přes koleno a netrápila se tím dál. Jednou za čas se vám prostě může stát, že máte špatnou náladu anebo, že vám prostě nefunguje mozek. Je důležité se tím netrápit a pokud to jde, učení přesunout na jindy.
Jenom proto, že se v jeden čas normálně učíte, neznamená, že to musíte striktně dodržovat. Pokud je to možné, tak učení odložte na jindy a neseďte nad tím učením i když víte, že se nic nenaučíte, tím si totiž můžete odrovnat mozek ještě víc. Dejte si pauzu nebo si dopřejte kvalitní spánek, abyste byli schopni se do toho jindy pořádně pustit. Vždycky doporučuji abyste se učili dostatečně dopředu, abyste si právě mohli dovolit to učení někdy přesunout.
K tomuhle mám ještě jednu malou poznámku. Odložit učení jednou totiž můžete, ale existují lidé, kteří by to odkládali do nekonečna. Potom se taky můžete dostat do bodu, kdy už to odložit nejde. V takovém případě se na to nesmíte vykašlat jenom kvůli náladě. Optimální je učení přesunout, ale když to nejde, tak se prostě musíte kousnout a nějak to zvládnout.
Tip č. 4: Kdy se učit a co framework
Celou dobu tu zdůrazňuju, že všechno je individuální a že se nemáte spoléhat na nějaké obecné společenské normy. Ale existuje pár tipů, které fungují na většinu lidí a mohly by vám pomoci si rozdělit práci ve dni. Všechny jsem sama vyzkoušela a přijde mi, že to není úplně výmysl. Ukážu vám tedy takový framework, který ukazuje co se učit v jaké části dne.
Ráno
Tohle se vás bude týkat pouze o víkendech a o prázdninách, ale i tak si myslím se hodí vědět, co se učit ráno. Ráno byste se podle několika odborníků neměli učit nic složitého. Stejně jako první jídlo dne, tedy snídaně, tak první učivo dne může ovlivnit celý ten zbylý den. Když začnete něčím ošklivým a nudným, tak už vás vidím, jak se budete učit nadšeně celý zbytek dne. Doporučuji začít s něčím jednoduchým, zábavným a také kreativním. Ráno jsou všichni obecně nejvíce kreativní, takže pokud máte třeba vytvořit prezentaci nebo napsat slohovku, tak je to ideální náplň rána.
Dopoledne
Opět se vás tohle bude týkat pouze o víkendech a prázdninách, ale zase je dobré to vědět. Dopoledne je podle mě jedno z nejvíce produktivních období dne, takže byste toho měli využít. Po odlehčeném ránu začněte se složitými věcmi a koncepty dokud na to máte ještě spoustu energie. Doporučuji si o víkendech plánovat na dopoledne právě to nejtěžší učivo.
Oběd
Znám lidi, kteří jsou buď šíleně workoholičtí nebo naopak šíleně liní. Když jsou potom v té své fázi workoholismu, tak si myslí, že něco jako přestávka je absolutně k ničemu. Ve skutečnosti je opravdu důležitá. Po náročném dopoledni si vždycky zasloužíte přestávku a proto si přes oběd dejte chvilku pauzu a dělejte něco, co vás baví. Nechte svůj mozek chvíli odpočinout a uvidíte, že odpoledne se budete schopni znovu soustředit.
Odpoledne
Mnoho žáků a studentů se odpoledne vůbec neučí, protože potom co přijdou ze školy, tak jsou hrozně unavení. Já osobně pro odpoledne vidím dva efektivní scénáře, jak ho využít. První z nich, nepříliš populární, je okamžitě pokračovat v učení. Udělat věci, kterou jsou potřeba ihned a potom mít po zbytek dne volno. Sama tohle často praktikuju, protože je pro mě těžší se k učení donutit později.
Druhým scénářem je dát si chvilku pauzu mezi 30 minutami až hodinou a půl a až potom se jít učit. Jak už jsem zmiňovala, tak pauza je důležitá, takže po skončení školy chvíli odpočívat je dobrý nápad. U tady toho bych vám jen dala menší radu, abyste byli striktní o délce pauzy. Když si totiž řeknete, že za hodinu půjdete učit a potom to budete odkládat, tak se k tomu učení nakonec nedohrabete nikdy nebo až za spoustu hodin.
Co se týče toho, co byste se měli odpoledne učit, tak z víkendového hlediska už nic moc nového, jenom zopakovat to, co jste se naučili nebo dodělat to, co jste nestihli za dopoledne. Z hlediska školního dne, tak nemáte moc na výběr. Musíte se jednoduše naučit všechno, co je na zítra potřeba.
Večer
Já osobně mívám radši večer volný, protože jsem se učila o víkendu celý den nebo ve školní den odpoledne. Pokud se ale držíte druhého odpoledního scénáře, na kterém není nic špatného, pokud vám vyhovuje, tak večer strávíte učením. Stejně jako u odpoledne nemáte ve školním dni moc na výběr, co se učit. Jednoduše se musíte naučit to, co je potřeba a na pořadí nijak zvlášť nezáleží.
Noc
Někdy se učení v noci nevyhnete, ale moc bych vám to nedoporučovala. Spánek je vážně důležitý a mnohokrát jsem se přesvědčila, že bych ho neměla podceňovat. Jednou z mých výhod oproti mým spolužákům bylo to, že jsem vždycky byla schopná se lépe soustředit na výklad, protože jsem měla dostatečné množství kvalitního spánku na rozdíl od nich.
Nebudu vám tu tvrdit, že jsem se nikdy neučila do půlnoci, chci vám jen doporučit, abyste snížili pravděpodobnost toho, že se vám to stane. Prostě se snažte neučit se v noci, stejně to není moc efektivní a kvalitní spánek je mnohdy důležitější. Pokud vás zajímá více o tomhle tématu spánku, jak neusínat ve škole a jaké všechny výhody kvalitní spánek má, tak si můžete přečíst můj článek na toto téma.
Shrnutí
Co z toho všeho tedy vyplývá je to, že když se vašemu kamarádovi učí nejlépe v šest hodin, tak to neznamená, že se bude učit dobře i vám. Otázka, kdy se učit je pro každého individuální a každému se učí nejlépe v jinou dobu. Díky experimentování zjistíte, kdy se nejlépe učí právě vám.
Lpět na jednom času, ale také nedává moc smysl. Někdy se vám prostě může stát, že budete mít špatnou náladu nebo nízkou motivaci a nepůjde vám se učit ve stejný čas jako jindy. V tomhle případě je důležité nevěšet hlavu a učení odložit na jindy pokud, je to možné.
V každou denní dobu je obecně nejlepší učit se něco jiného. Ráno je například úplně nejlepší na kreativní práci, zatímco dopoledne a odpoledne je nejlepší na ty nejsložitější koncepty. Učení v noci, ale není vůbec dobrý nápad.
V tomto článku jsem shrnula všechny svoje znalosti a zkušenosti týkající se času, kdy se učit. Často jsem o tomhle tématu přemýšlela a snažila se zjistit, jestli neexistuje nějaký přesný čas, kdy se budu skvěle soustředit. Bohužel jsem zjistila, že na času až tolik nezáleží. Ano, existují nějaké tipy a triky, které jsem vám zmínila, které vám mohou pomoci najít pro vás ten nejideálnější čas, ale čas v učení nemá až takovou váhu, jak se může zdát.
Nemyslete si, že tohle vám říkám až nakonec a že jste tenhle článek četli zbytečně. Tak to není, teď budete mít nějaké znalosti navíc, které vám mohou pomoci najít pro vás nejideálnější čas na učení. Chci vám jenom zdůraznit, že všechno je hlavně na vaší hlavě. Jak produktivní v učení budete, ovlivníte nejvíce tím, že se rozhodnete být produktivní.
Doufám, že tenhle článek měl pro vás nějakou hodnotu a že vám pomohl. Pokud ano, tak budu ráda, když tento článek pošlete někomu dalšímu, komu by to mohlo taky pomoct. Jestli víte o nějakém tématu, které by vás ohledně produktivity učení zajímalo a chtěli byste, abych ho zpracovala, určitě mi dejte vědět do komentářů. Pokud o tom tématu budu něco vědět, tak ho moc ráda zpracuju.
Kdy se učit – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Jak se učit o prázdninách – využijte prázdniny na maximum
- Jak se motivovat k učení – nakopněte se a zvyšte svoji motivaci
- 3 nejlepší AI – jak co nejlépe využít ChatGPT a další?