Mýty o učení – 4 hlouposti, kterým všichni věří

myty-o-uceni

O učení a vzdělávání dneska koluje spousta mýtů, které ve skutečnosti vůbec nejsou pravdivé. Mnoho lidí se jimi nevědomky řídí, protože se v jednom kuse stále omílají, až to působí naprosto logicky a přirozeně. Někdy byste se až divili, jakým bizarním hloupostem o učení někteří lidé věří. 

V tomto článku jsem si proto vyhledala ty nejzajímavější mýty týkající se učení a vyvrátila jsem je, abyste věděli co je skutečně pravda a co ne. Dozvíte se taky moje osobní zkušenosti s těmito mýty a proč některé z nich jsou opravdu hloupostmi. 

Tak se pojďme podívat na ty mýty o učení!

Mýtus č. 1: Nemůžete být dobří ve všem

Naše současná společnost pracuje s tím, že každý člověk má kladné a záporné stránky.  Někdo je dobrý ve sportu, ale zase neumí vůbec kreslit, a někomu jinému jdou jazyky, ale vůbec mu nejde matika. Obecně se prostě bere to, že vám půjdou určité věci a naproti tomu jiné zase ne. 

Lidé si všimli, že na pár lidech platí to, že když jim třeba jdou jazyky, tak jim nejde matika. Z toho pak udělali obecné pravidlo, které se zakořenilo ve společnosti. Nyní se obecně bere, že člověku, kterému jdou jazyky, nemůže jít zároveň i matika. 

Takových obecných závěrů udělali lidé více a dnes je prostě běžné, že když řeknete, že jste sportovec, tak si lidé budou myslet, že jste hloupí. A proč? Protože kdysi to fungovalo tak, že člověk, který se nezvládl živit hlavou se musel živit fyzickou prací.  

Když se nad tím zamyslíte, tak vám dojde, že je to naprostá kravina. Tyhle předsudky v současnosti vůbec nedávají smysl a soudit jedince podle toho, co platilo na jiných nebo co platí u většiny, je taky celkem hloupost. 

Tak proč tyhle předsudky jsou stále běžné? Je to kvůli tomu, že je to jednodušší. Když vidíte nějakého sportovce se skvělými výkony, kterému závidíte, tak je pro vás jednodušší si říct, že je určitě dutý jako poleno. Jako lidé jsme sobečtí a závistiví. Když vidíme někoho se skvělými výkony v jedné oblasti, už hledáme v jaké oblasti jsme oproti nim určitě lepší my. 

V učení tohle platí taky. Pokud jste nejlepší v celé třídě v matice, tak vám všichni spolužáci budou naznačovat, že v ostatních předmětech už tak dobří být nemůžete. To nejhorší na celé situaci je, že vy tomu uvěříte. Řeknete si, že každému jde něco a že tohle vám jde a tohle zase ne. Když ale ukážete prstem na jednu věc a řeknete si, že vám nejde, tak vám skutečně nepůjde. Kdykoli potom uděláte v tom daném předmětu nějakou chybu, prostě si řeknete, že v tom nejste dobří a nebudete mít motivaci se zlepšovat. 

Ukážu vám to na sobě. Já jsem tomuhle “mýtu” uvěřila a protože jsem byla dobrá v jiných věcech, angličtina mě nikdy moc nebavila a moc jsem se jí nikdy nevěnovala, tak jsem si prostě řekla, že mi angličtina nejde. Kdykoli jsem potom selhala při nějakém testu, tak jsem to odbyla tím, že mi to prostě nejde, že jsem přirozený antitalent. Jednoho dne mi ale došlo, že vlastně není žádný důvod, proč by mi angličtina neměla jít. Začala jsem se na angličtinu učit jako na jiné předměty a přemýšlela o ní bez předsudků. A co se stalo? Za pár měsíců jsem se vyhoupla mezi nejlepší lidi ve třídě. 

Na tomhle příkladě vám chci ukázat, že takové předsudky, které jsou dané společenskými konvencemi nebo tím, co platilo u jiných nemusejí platit u vás. Hodně lidí říká, že nemůžete být dobří ve všem, ale vy můžete. To, že omezenost ostatních lidí neumožňuje připouštět možnost, že byste mohli být nejlepší v každém předmětu je jejich věc. 

Moje velké doporučení pro vás je to, že byste nikdy neměli zavrhovat něco, že vám to nejde. Nikdy. Už jenom tím, že tomu předmětu nebo tématu nenasadíte nálepku “tohle mi nejde, nemá smysl se snažit”, výrazně zlepšíte své výsledky v daném předmětu. Nedělejte stejnou chybu jako já s angličitnou. 

Mýtus č. 2: Schopnost soustředění je limitovaná 

V současnosti má mnoho lidí problém se soustředěním. Je pro ně těžké se soustředit delší časové úseky kvůli tomu, že jsou v jednom kuse vystaveni krátkému obsahu ze sociálních sítí. Všude se mluví o tom, jaký je to problém a všichni nyní začínají řešit jak se soustředí. 

U sebe jsem si všimla, že když jsem tohle slyšela vícekrát, tak se moje schopnost soustředění začala zhoršovat. Bylo to kvůli tomu, že jsem si říkala, že mě to ovlivnilo taky a že už se nedokážu soustředit tak dlouho. Kdykoli jsem potom měla nízkou motivaci, tak jsem se prostě vykašlala na pokusy o efektivní práci, protože jsem si řekla, že už se nemůžu soustředit. 

Ano, je pravda, že někdy potřebujete pauzu a že se nemůžete soustředit 24/7. Soustředit se ale můžete na povel. Skutečně když si sednete ke stolu, odstraníte všechny věci, které by vás mohly vyrušovat, tak byste měli být schopni se soustředit na váš úkol. Vaše soustředění není nijak limitované. Záleží pouze na síle vaší vůle. Když si prostě řeknete ,,Teď se půjdu soustředit.”, tak byste měli být schopni se prostě soustředit. 

Schválně si někdy vyzkoušejte, až budete hrozně unavení, sednout si k nějaké věci a přesvědčit svůj mozek, aby se soustředil. Zjistíte, že sice s velkým úsilím, ale že to jde. 

Kecy tohoto typu ,,Já vážně chci jít pracovat, ale vůbec se nemůžu soustředit.” jsou prostě hloupost. Když se opravdu chcete soustředit, tak to jde. 

Někdy je samozřejmě dobrý nápad si udělat přestávku, protože se vám hůře soustředí. Práce při špatném soustředění nikdy není ta nejproduktivnější. Ale pokud potřebujete něco vážně udělat, tak soustředění na povel funguje.

Pokud máte problém se soustředěním po delší dobu, tak si můžete přečíst (samozřejmě až po dočtení tohoto článku) můj článek týkající se zlepšení schopnosti dlouhodobého soustředění, který najdete zde.

Mýtus č.3: Multitasking je efektivní

Vážně nevím kdo tohle vymyslel, ale je to jeden z nejhloupějších mýtů o učení, který jsem, kdy slyšela. Tento mýtus tvrdí, že můžete dělat více věcí najednou a všechny efektivně. To je ale naprostá hloupost. 

Tohle jsem osobně vyzkoušela na vlastní kůži mnohokrát a vždycky se mi to hrubě nevyplatilo. Každý by rád věřil tomu, že je lepší, než ostatní a že zvládne dělat více věcí najednou a ještě k tomu všechny efektivně. Bohužel to tak ale není. Zatím jsem takového člověka prostě nepotkala a pochybuju o tom, že takový člověk existuje. 

Kdykoli jsem se o multitasking pokusila, tak se mi to nevyplatilo. Například můj častý pokus o učení a poslouchání hudby zároveň. Prostě to nefunguje a trvalo mi dlouhou dobu, než mi to konečně došlo. Vím, že učení je nuda a že s hudbou je alespoň snesitelnější, ale ta hudba vám vážně nepomáhá se učit. Takhle nad tím učením totiž strávíte dvojnásobek času a naučíte se toho o polovinu méně, než kdybyste tu hudbu vynechali. Je mnohem lepší se co nejrychleji naučit, co potřebujete a potom v klidu a bez stresu poslouchat hudbu. Věřte mi, raději tu hudbu příště vynechte. 

Další věc, kterou jsem hodně dělala a všimla jsem si, že to dělají i ostatní, je sledování videa a dělání něčeho jiného najednou. Všichni známe to, že zítra píšete nějaký ten “malý” testík a vůbec nevíte o co jde, tak si pustíte to video na YouTubu, které vám za 15 minut shrne to, co jste ve škole  probírali přes 3 hodiny. Tyhle videa jsou extrémně naučná a myslím si, že jsou skvělá a že je to také efektivní způsob učení. Takovouto formou si toho totiž zapamatujete mnohem více, než z nějaké učebnice za stejný čas. 

Ale jde o to, že člověk má tendenci přitom začít dělat něco jiného. Máte prostě hromadu práce a nemůžete si dovolit sledovat 15 minut jedno video. Většina lidí si tak vytáhne domácí úkol z matiky a přitom poslouchá to výukové video z dějepisu. Asi je vám jasné, že z toho ten člověk nic moc mít nebude. V optimálním případě se bude plně soustředit na ten úkol a z toho videa nebude mít vůbec nic. Je prostě lepší si v klidu shlédnout to video a potom začít dělat ten úkol. Když totiž děláte dvě věci najednou, tak pravděpodobně nebudete mít z žádné nic. 

Možná multitasking funguje v jiné oblasti, ale jsem si jistá, že v učení ne. Někdy je těžké se soustředit pouze na jednu věc, když vás napadlo co dalšího byste mohli dělat. Udržte pozornost pouze na té jedné věci a uvidíte, že když budete věci dělat postupně, tak to bude nejen efektivnější, ale většinou i rychlejší, než kdybyste to zkoušeli dělat všechno najednou. 

Mýtus č. 4: Zvýrazňování zachrání svět

Myslím si, že zvýrazňování se přeceňuje. Je to jenom můj osobní názor, ale chci se s vámi podělit o důvody, proč si to myslím a třeba mi dáte za pravdu. 

Zvýrazňování může být efektivní, ale podle mě jenom v dlouhých textech. Když máte totiž ten dlouhý text, ze kterého se chcete učit, tak je dobré si utřídit, co je tam vlastně důležité. Co se ale týče zápisků, tak si nemyslím, že má smysl si tam něco zvýrazňovat. Já si teda dělám zápisky takové, kde mám pouze důležité informace, takže nevidím důvod si tam něco zvýrazňovat. Pokud vás zajímá, jak si dělám ty zápisky, aby tam byly pouze ty nejdůležitější a nejzásadnější informace, tak si můžete přečíst můj článek na toto téma zde

Zvýrazňování také zabírá čas navíc. Já raději budu dávat při té hodině pozor, než si něco zvýrazňovat, ale to je opět jenom můj názor. Chápu, že někoho to baví a je pravda, že se potom na ten sešit lépe kouká.

Shrnutí

V tomto článku jsem shrnula nejčastější mýty o učení, o kterých jsem slyšela a uvedla jsem i důvod, proč to není pravda. Jsou to: 

  • Nemůžete být dobří ve všech předmětech – můžete, je to jenom o vymazání předsudků o sobě
  • Schopnost soustředění je limitovaná – když se opravdu chcete soustředit, tak to jde
  • Multitasking je efektivní– když děláte více věcí najednou, tak neděláte pořádně ani jednu
  • Zvýrazňování zachrání svět – možná se trošičku přeceňuje

Tohle byly mýty o učení, o kterých jsem často slyšela. Určitě existují i nějaké další, které jsem nezmínila a mě zajímá jestli o nich nevíte. Mohla bych napsat další takový článek, takže bych byla ráda, kdybyste mi napsali do komentářů nějaký mýtus, o kterém jste zjistili, že není pravda.  Kdo ví, třeba se potom objeví v dalším článku. 

Doufám, že vám tenhle článek přišel užitečný a že to pro vás nebyla úplná ztráta času. Vážně jsem se snažila obsáhnout všechny svoje znalosti a zkušenosti, co se týče tohoto tématu. 

Na instagramu a facebooku sdílím podobné krátké každodenní tipy, takže kdyby vás to zajímalo, tak to můžete omrknout. 

Mýty o učení – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *