Nejefektivnější metoda učení funguje velmi snadno a každý se ji může naučit. Tuto metodu používám již roky a zatím jsem nenašla metodu, která by fungovala lépe. Pomocí této metody se bude schopni naučit perfektně téměř cokoli a vaši spolužáci se vás budou ptát, jak to děláte. V tomto článku vám tedy odhalím, jak funguje. Třeba se vám zalíbí a rozhodnete se jí používat.
Pokud čtete tento článek, tak pravděpodobně nepatříte mezi lidi, kteří věří, že když budou několik hodin bezhlavě zírat do učebnice, tak se něco naučí. Abyste se něco skutečně naučili, vyžaduje to mnohem více.
Metoda, kterou vám dnes ukážu, se mi velmi osvědčila a lze ji použít téměř na cokoli. Funguje jednoduše a pomocí ní si budete moci snadno ověřit, jak dobře učivo ovládáte.
Učebnice jako učební materiál
Důvodem, proč je zírání do učebnice metodou neefektivní, je to, že si nejste schopni poradit s různými typy otázek. Když si text v učebnici několikrát přečtete, tak budete pravděpodobně schopni relativně napsat test, kde vybíráte z různých možností. Ale v případě otevřených otázek nebo zkoušení budete úplně ztracení. A jelikož většina testů v dnešní době je koncipována na otevřené otázky, učebnici raději někam zahoďte (ne doslova).
Učebnice mají jeden zásadní problém, který vám učení komplikuje a to je příliš mnoho informací.
Je důležité, abyste vycházeli ze zdroje, kde máte pouze to nejdůležitější a tím nemyslím shrnutí v rámečku na konci kapitoly v učebnici. Myslím tím podrobné shrnutí nejdůležitějších znalostí. Takovéto shrnutí si nejlépe uděláte sami, protože máte jistotu správnosti a důležitosti. Většinou tedy vycházejte ze svých zápisků z hodin, které jsou dle mé zkušenosti, nejlepším učebním materiálem.
Jak tedy funguje přeříkávací metoda?
Abyste byli schopní se něco naučit, musíte využít informace o tom, jak si náš mozek zapamatovává informace.
Nejjednodušším způsobem, jak si mozek zapamatovává informace je opakováním. Určitě jste sami někdy na sobě zpozorovali, že si pamatujete věci se kterými se často setkáváte. Například si pamatujete v kolik jezdí autobusy z vaší zastávky aniž byste se koukali do jízdního řádu. Anebo si pamatujete jména více než 200 lidí z vašeho okolí. Jak je to ale možné? Vždyť jste si nesedli a nezačali se učit celý jízdní řád nebo jména vašich kolegů. Je to proto, že jste se s těmi informacemi setkávali často v krátké době. Tedy, že jste se celý týden dívali na jízdní řád, kdy vám jede autobus nebo, že jste se s kolegy potkávali každý den, než jste si to zapamatovali.
„Co je opakováno, to je zapamatováno.” A přesně této informace můžete využít v přeříkácající metodě.
Přeříkávací metoda funguje na bázi přeříkávání. Jde o to, že budete nahlas opakovat informace. Zní to poměrně jednoduše, ale tak snadné to není.
Prvním krokem je přečíst si celé zápisky a nahlas se zavřeným sešitem zopakovat, co jste si zapamatovali. V ideálním případě chronologicky jak to je v sešitě, protože se vám to bude lépe pamatovat. Potom otevřete sešit znovu a přečtěte si znovu zápisky a nahlas čtěte informace, které jste si nezapamatovali napoprvé. Sešit znovu zavřete a pokuste se to, co si pamatujete přeříkat vlastními slovy. Tím, že to budete říkat vlastními slovy, tak se vám to ještě lépe uloží v paměti. Tento proces opakujte dokud nebudete schopni přeříkat vlastními slovy bez sešitu celou látku. Vypadá to složitě, takže aby to bylo přehlednější, vytvořila jsem takové shrnutí, kde je to přehledněji znázorněno, které najdete na konci článku.
Tento proces se může zdát velmi zdlouhavý, ale věřte mi opravdu to funguje.
Pokud s touto metodou začínáte, tak vám to bude nějakou dobu trvat, ale později se všechno budete automaticky učit touto metodou a nebudete mít problém se něco naučit i za kratší čas.
Pokud chcete své znalosti ještě utvrdit, mám tu ještě jeden dobrý tip. Vysvětlete to někomu. Zkrátka najděte nějakého člověka, který vás bude ochoten pět minut poslouchat a vysvětlete mu danou látku. Nezáleží na tom, zda daný člověk to učivo zná nebo ne. Jde tu o ten samotný proces vysvětlování. Tím, že to vysvětlujete někomu jinému si to sami utvrzujete v mysli.
Co když se ale potřebuju naučit slovíčka nebo vzorečky? To mám taky přeříkávat?
Samozřejmě, že některé věci se touto metodou učit nelze. Jsou to právě třeba slovíčka nebo vzorečky. Existuje ale způsob velmi podobný přeříkávací metodě, který můžete použít. Je to metoda přepisovací.
Místo toho, abyste dané informace přeříkávali je budete přepisovat. Je to efektivnější než se může zdát.
Takže když se učíte například ta slovíčka, tak si všechna slovíčka i s překladem přepište na papír. Potom si na další papír pod sebe napište slovíčka pouze česky a k nim doplňte překlady u těch, co jste si zapamatovali. Zkontrolujte si to a doplňte překlady u slovíček, které jste nevěděli.
Dalším krokem je v podstatě to samé. Vezměte si další papír, nebo ten stávající přeložte a zakryjte překlady aby byla vidět pouze česká slova. Opět se pokuste zpaměti napsat překlady těch co jste si zapamatovali, mělo by jich být více než minule. Doplňte to co jste nevěděli a proces opakujte než se dostanete k tomu, že přepíšete vše třikrát za sebou.
Toto je zaručená metoda při které si můžete být na 99% jistí, že ta slovíčka umíte.
V případě vzorečků v podstatě stačí udělat to samé. Přepisujte je tak dlouho, dokud to nezvládnete přepsat několikrát za sebou bez sešitu.
Shrnutí
Nejefektivnější metoda učení obnáší:
- přečtěte si své zápisky a snažte se zapamatovat co nejvíce
- nahlas se zavřeným sešitem zopakujte co jste si zapamatovali
- znovu si vše přečtěte a znovu zopakujte co jste si zapamatovali
- opakujte proces než budete schopni přeříkat vše třikrát za sebou
Přeříkávací a přepisovací metody mně osobně strašně pomohly a používám je téměř denně. Zjistila jsem, že jsou velmi efektivní i když někdy zaberou hodně času. Pokud se chcete něco opravdu naučit a být si jistí tím, že to opravdu umíte, tak doporučuji používat tyto dvě metody.
Cvičení:
Pokud si chcete vyzkoušet zda jste pochopili jak přeříkávací metoda funguje, tak zkuste přeříkat vlastními slovy obsah tohoto článku. Pokud se vám to povedlo, tak gratuluji, povedlo se vám si úspěšně zapamatovat jak funguje tato metoda!
Nyní už znáte způsob, jak se efektivně učit. Co když se, ale při tom nezvládnete soustředit a děláte něco jiného? Máte problém s prokrastinací? Mám článek i na toto téma, který najdete zde.
Zajímá vás dále jak tuto metodu pořádně zúročit? Pokud ji dlouhodobě budete používat v kombinaci se studijním plánem, tak můžete dosáhnout poměrně dobrých výsledků. Pokud vás zajímá kdy a jak si vytvořit takový studijní plán, tak můj článek na toto téma najdete zde.
Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když ho budete sdílet s ostatními nebo napíšete komentář.