Nejlepší AI nástroje pro studenty: 3 AI, které vám usnadní život

Nejlepší AI nástroje pro studenty, školní projekty a učení

V dnešní době plné AI by byla škoda umělou inteligenci nevyužít i pro školní projekty a při učení. Existuje mnoho různých AI nástrojů, které vám opravdu zjednoduší život. V tomto článku vám proto řeknu jaké jsou nejlepší z nich a jak je využít chytře tak, aby to nikdy nikdo nepoznal. 

Pozor na jejich použití

AI nástroje vám sice mohou opravdu zjednodušit život, ale je důležité si dávat pozor na to jak je používáte. Pokud si pomocí nich jen hledáte některé informace nebo je necháváte pro vás vytvořit pouze určité části projektu, je to úplně v pořádku. Není totiž nic horšího než projekt celý vypracovaný pomocí ChatuGPT, kde pomalu netušíte, jaké bylo téma. V takovýchto případech je pro učitele často velmi snadné odhalit zdali jste to vypracovali sami nebo ne. Pokud ale budete projekt vypracovávat sami s pomocí ChatuGPT, tak to může být opravdu  povedený projekt, který vám zabere velmi málo času. Je důležité si pamatovat, že AI je dobrý pomocník, ale špatný pán. 

Někteří lidé jsou skeptičtí ohledně toho jestli se dílo vytvořené AI dá poznat. Možná si i vy říkáte: Ale jak by asi učitelé poznali, že používám AI? Proto vám teď chci ukázat jak jednoduché to je.

Schválně si nechte od ChatuGPT napsat slohovku na jakékoli téma. Potom ten chat smažte a vytvořte nový, kam pošlete zkopírovanou slohovku a zeptáte se Chatu jestli ji napsal. Mnohdy se bohužel dozvíte, že ano. Přesně takhle zjišťují někteří učitelé jestli jste ChatGPT použili, když mají podezření. Existují i různé AI detektory, které zkoumají strukturu textů a podle toho poznají, zda to psal člověk. Jen si zkuste také vyhledat AI detektor a hodit tam tu slohovku. Proto vám doporučuji abyste si případně dali větší práci s tím, aby to nebylo poznat a tedy to jen nehodili do ChatuGPT. Měli byste zvážit zkopríování jen některých částí, přepsání informací vlastními slovy nebo zvážit i jiné nástroje, které nejsou tak známé. 

AI nástroj č. 1: ChatGPT

Tohle je bezesporu aktuálně nejznámější umělá inteligence a pokud ho neznáte, tak je dobré ho poznat, protože nic vám neušetří práci, tak jako ChatGPT. 

ChatGPT je nástroj od společnosti OpenAI, který umí skvěle pracovat s daty a informacemi, a proto nám může opravdu ulehčit život. Díky němu už je konec nekonečnému hledání jedné informace na deseti stránkách na Googlu. ChatGPT vám tu pravděpodobně nejsprávnější odpověď dá hned. 

Jak se k ChatuGPT dostat? 

Pro vás, kteří nevíte, kde ho najít, tak stačí vyhledat chatgpt a kliknout na jeden z horních odkazů nesoucí tento název. Stačí se přihlásit pomocí e-mailu a to je vše, co musíte udělat. ChatGPT je aktuálně zdarma a platí se pouze jeho lepší verze, takže nemusíte nic platit. Nevylekjte se proto, když vám oznámí, že jste vyčerpali limit chatugpt4o, což je právě ta lepší placená verze. Každý den vás nechají si zkusit pár odpovědí pomocí této lepší veze, aby vás nalákali ke koupi. Verze zdarma je ale více než dostatečná a pro školní a další účely bohatě postačí. 

odkaz: ChatGPT

Jak s Chatem pracovat pro školní účely? 

Dříve, když tento hype (rozruch)  kolem umělé inteligence začínal, tak to bylo mnohem jednodušší. Skoro žádný učitel o tom nevěděl a všichni si vesele pomocí ChatuGPT psali diplomky. Doba se bohužel změnila a dnes o tom ví téměř každý a při větších pracích je možná lepší neriskovat diskvalifikaci. Jak už jsem zmiňovala, umělá inteligence je dobrý pomocník, ale špatný pán. Tento článek proto není návodem na to, jak nejlépe zamaskovat, že je to AI, ale jak s AI pracovat tak aby vám to ulehčilo práci a nikdo to nepoznal. 

ChatGPT má spoustu úžasných schopností včetně psaní slohovek, o kterých jste možná nevěděli, že může udělat za vás. Proto si je pojďme ukázat. 

Nejlepší funkce ChatuGPT pro školní účely:

  • rychlé hledání informací
  • generování nápadů na témata projektů, prezentací…
  • kontrola gramatiky a pravopisu
  • psaní slohových prací
  • tvorba osnov a struktury textů
  • vysvětlování složitých pojmů a konceptů
  • překlady textů
  • výklad a analýza literárních děl
  • vytváření studijních kartiček, otázek a kvízů

Všechny tyto funkce opravdu používám dennodenně. Hlavně rychlé hledání informací je skutečně užitečné. Pokud totiž máte nějakou konkrétní otázku, na kterou doslovně nikdo na internetu neodpověděl, může být celkem problematické získat odpověď. ChatGPT ale nepracuje jako běžný vyhledávač a je schopen nad otázkou přemýšlet, přeformulovat si ji a díky několika jiným zdrojům na internetu získat odpověď. 

Další jeho úžasnou funkcí je to, že je schopen pracovat jako člověk. Pokud tedy máte nějakou nudnou práci, kterou potřebujete udělat během chviličky jako třeba opravit gramatické chyby ve vašem dokumentu, tak to za vás může udělat. Nemusíte na tom trávit desítky minut, máte to za chviličku.

Jak přesně tedy postupovat při tvorbě projektu/prezentace pomocí ChatuGPT? 

První co bych udělala je to, že bych si nechala vygenerovat osnovu nebo strukturu. To je totiž kolikrát to úplně nejtěžší co musíte udělat, vymyslet o čem budou jednotlivé části/slidy vašeho projektu/prezentace.

Jakmile už máte tu strukturu, které se můžete držet, tak už to bývá dál snadné. I s tím ale  může Chat pomoci. Doslova mu můžete napsat aby vám vygeneroval obsah u všech bodů –  a kolikrát to není od věci. Je mi jasné, že teď by si někteří rípli, že jsem před chvíli říkala, že přesně to dělat nemáte a taky ne. Většina lidí by totiž rovnou zkopírovala a měli hotovo. To ale není ideální.

Měli byste si správně přečíst každou odpověď, zhodnotit jestli je tam vůbec potřeba nebo jestli je potřeba ji nějak upravit. Ona je totiž úprava kolikrát vážně nutná. ChatGPT totiž není nějaký jasnovidec, který ví přesně jak si váš učitel představuje prezentaci, pouze odpovídá podle svého nejlepšího svědomí. To úplně nejlepší je si i ty jednotlivé informace ověřit u složitějších konceptů, ale u některých projektů to není potřeba. 

Jak ale napsat zdroje, když jsem to celé vypracoval/a pomocí ChatuGPT? 

Napsat i Wikipedii jako zdroj je lepší než ChatGPT. Oficiálně totiž nelze uznat ChatGPT jako legitimní zdroj. Je to nepochopitelné, ale je to prostě tak, takže se raději vyhněte jeho uvádění ve zdrojích. Učitelé to celkově prostě nemají rádi, takže to nedělejte.

Místo toho si nechte od ChatuGPT vygenerovat zdroje ze, kterých hlavně čerpal a poté si zkontrolujte, že odkazy fungují (mnohokrát se mi stalo, že nefungovaly). Pokud se vám ty zdroje budou zdát moc odborné, tak si vyhledejte dané téma normálně na Googlu a rozklikněte pár odkazů. U stránek, kde se vám bude zdát, že máte v projektu hodně podobných informací můžete uvést místo ChatuGPT. Pravděpobně zdroje učitelé kontrolovat nebudou, ale záleží na tom jací jsou. Samozřejmě tato rada se vztahuje pouze na menší projekty, diplomku takhle bohužel napsat nemůžete, tu musíte udělat celou po staru i s uvedením přesných zdrojů. 

ChatGPT při učení

ChatGPT lze použít i jako pomocníka při učení. Může vám totiž vysvětlit různá témata a dohledat případně další informace. 

Když se učím nějakou opravdu těžkou látku, tak si to někdy nechám vysvětlit od ChatuGPT. Používám při tom jeden skvělý trik, který skvěle funguje. Ukážu vám ho na příkladu. Potřebovala jsem pochopit a zjistit jak funguje fiskální politika, a tak jsem chatu napsala, vysvětli mi jak funguje fiskální politika jako desetiletému dítěti. Může se to zdát trošku bláznivé, ale skutečně to funguje. ChatGPT totiž tu látku neskutečně zjednoduší, tak že je každý schopný to pochopit. Z velmi těžkého tématu udělá snadno pochopitelnou věc, což se opravdu někdy hodí, kdyż máte nad hlavu odborných výrazů a složitých konceptů. 

ChatGPT je celkově úžasný nástroj, který doporučuji používat každému bez rozdílu věku. Mnoho lidí si myslí, že je to pouze doména současné mladé generace, do které patřím, ale není tomu tak. Nedávno jsem naučila používat ChatGPT svoji mamku a ta od té doby nepoužívá nic jiného. 

Rozhodně doporučuji se naučit s ChatemGPT pracovat, protože nikdy nevíte kdy vám to může skutečně zachránit život před testem z chemie, fyziky nebo z jiného těžkého předmětu. 

Celkové hodnocení AI: 9/10

  • velmi kvalitní umělá inteligence
  • má spoustu užitečných funkcí
  • odpovídá rychle
  • porovnává více zdrojů
  • dává velmi srozumitelné odpovědi
  • občas má tendenci dávat odpovědi, které chceme slyšet

AI nástroj č. 2: Deepl překladač

Pokud na překládání svých textů používáte stále Google překladač, tak tahle AI je pro vás. Tento překladač je totiž mnohem lepší. Jedná se o Deepl překladač.

Částečně totiž využívá AI pro zabrání text v širším kontextu a proto u něj nenastanou chyby jako u jiných překladačů. Všichni totiž známe občasnou nepřesnost Google překladače, který je nejčastěji využívaný. Na přeložení jedné fráze je dobrý, ale v případě, že chcete psát nějakou složitější slohovku, tak není vždy ideální. Proto doporučuji používat překladač Deepl. 

Kde ho najít? 

Buď si můžete prostě vyhledat Deepl překladač a je to první odkaz, nebo jenom překladač a je to odkaz hned pod Google překladačem. 

odkaz: Deepl překladač

Google překladač vs Deepl 

Oba tyto překladače jsou velmi oblíbené a proto vám chci ukázat jaké jsou mezi nimi rozdíly, abyste se mohli sami rozhodnout, který je lepší. Začněme s výhodami: 

Google překladač

  • rychlý
  • podporuje přes 100 jazyků
  • flexibilní
  • používá ho mnoho aplikací

Deepl

  • přirozený
  • gramaticky přesný
  • podporuje kolem 30 jazyků
  • možnost upravovat konkrétní výrazy při překladu
  • vyniká u odborných textů

Jak můžete vidět, tak oba překladače mají spoustu výhod. 

Google překladač sice podporuje více jazyků, ale občas při překladu překládá příliš doslovně a to někdy může způsobit určité chyby nebo nedorozumění v daném kontextu.

Deepl zase nepodporuje tolik jazyků, což podle mě až tolik nevadí, protože většinou jazyk, který potřebujete, najdete. Oproti Googolu ale nepřekládá doslovně ale podle kontextu, což se zvláště u slohovek a odbornějších prací hodí. 

U Deeplu máte i tu možnost, že pokud se vám nelíbí nějaký konkrétní výraz, tak tím, že na něj kliknete, tak se vám zobrazí jiná možná synonyma, které lze použít v daném kontextu, aby to stále dávalo smysl. Skvělé je také to, že můžete psát i rovnou do překladu, takže to nemusíte otáčet jako u jiných překladačů. 

Pokud budete opravdu v nouzi, můžete si od Deeplu nechat přeložit slohovku do nějakého předmětu, kterou napíšete ve svém jazyce. Budete to totiž celé vypadat přirozeněji a vyhnete se možným gramatickým chybám. Když si ji totiž necháte napsat od Google překladače, tak to učitele možná poznají. 

Celkově myslím, že Deepl překladač je určitě užitečný a mně osobně ušetřil spoustu práce při psaní slohovek v cizím jazyce. Doporučuji vám ho vyzkoušet, a třeba zjistíte, že už nechcete používat žádný jiný.

Celkové hodnocení AI: 8/10

  • kvalitní překlady na základě kontextu
  • podpora přes více než třiceti jazyků
  • gramatická správnost
  • možnost psát do překladu
  • možnost zaměnit slova za synonyma
  • limit počtu přeložených znaků
  • nemožno použít skvělé funkce jako formální a neformální text, nebo překlad z pdf ve verzi zdarma

AI nástroj č. 3: Gamma.app

Tohle je opravdu skutečný game changer (něco co úplně mění podmínky). Tato webová stránka vám totiž umožní vytvořit prezentaci na jakékoliv téma během ani ne minuty. 

odkaz: Gamma.app

Před psaním této části jsem si to sama zkoušela a byla jsem sama překvapená jak skutečně skvělé to je. Ta prezentace totiž byla nejen graficky pěkná ale i obsahově vyvážená. 

Samozřejmě je mnohem lepší, když si tu prezentaci vytvoříte sami, protože když ji děláte, tak se to zároveň učíte a jste si na 100% jistí tím, co jste tam napsali. Když máte tu prezentaci potom taky odprezentovat, tak je prostě lepší si ji udělat. V případě, že jste ale v nouzi a potřebujete mít prezentaci hned, tak je tento nástroj úžasný. Gamma.app vám vytovří dobrou prezentaci během chvíle, takže až zjistíte ve škole, že jste měli na dnešek mít prezentaci, tak se vám může hodit. 

V nastavení si můžete i prezentaci různě nastavit, ať už jde o formát, obsáhlost nebo kolik slidů by měla prezentace mít. Můžete dokonce udělat prezentaci i v jiném jazyce. Všechno pak můžete klidně upravit, když se vám to nebude líbit, takže žádný strach. 

Jediná škoda je, že je tato umělá inteligence limitovaná. Na každého nově zaregistrovaného uživatele vychází 400 kreditů, což je na 10 prezentací. Tyhle kredity jdou obnovit buď za peníze nebo doporučením přátel. Takže ikdyž budete s kredity šetřit a doporučovat přátele, jednou vám dojdou. 

Celkové hodnocení AI: 9/10

  • kvalitní prezentace
  • možnost jiného jazyka
  • možnost zvolení počtu slidů, obsáhlosti
  • rychlost
  • nádherná grafická úprava
  • možnost všechno ručně změnit
  • omezený počet kreditů

Závěr

Tohle jsou zatím všechny AI, které jsem vám chtěla představit. Až narazím na nějakou další umělou inteligenci, která se vám při učení nebo do školy může hodit, určitě napíšu další článek, takže nezapomeňte můj web Zapamatovano.cz pravidelně sledovat. 

Doufám, že vám mé tipy alespoň trochu pomohly, a že budete využít umělou inteligenci efektivně a s rozumem. 

Jestli k tomu máte nějaké komentáře, které mi chcete sdělit, tak je určitě pošlete.  

Nejlepší AI nástroje pro studenty – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *