Nejlepší aplikace na učení – těchto 6 aplikací zdarma musíte mít

Nejlepší aplikace na učení jsou častým tématem, protože některé z nich vám mohou při učení opravdu pomoci. Které z těchto aplikací  jsou ale opravdu užitečné a které jsou k ničemu? To se dozvíte v tomto článku. Zjistíte, jaké jsou mé osobní zkušenosti s těmito aplikacemi a komu se dle mého názoru vyplatí tyto aplikace používat.  

Proč vůbec nějaké aplikace používat? 

Dlouhou dobu jsem si myslela, že takové aplikace jsou k ničemu, a že je zbytečné nad nimi trávit čas. Pak jsem se ale setkala s opravdu úžasnými aplikacemi, které mi hodně usnadnily život. Chci se s vámi proto podělit o tyto aplikace a moje osobní zkušenosti s nimi. 

Výhodou těchto aplikací je, že vám kolikrát ani nepřijde, že se učíte. Některé z nich jsou vzdělávací a některé z nich vám pomohou udržovat učební návyky. 

Aplikace č. 1: Forest

Tuto aplikaci jsem si nainstalovala asi před rokem a je skutečně účinná. Funguje v podstatě jako takový časovač. Jediný háček je v tom, že ho nemůžete tak snadno vypnout jako ten běžný. 

V podstatě si tam nastavíte čas, po který se chcete nerušeně soustředit a potom se vám začne čas odpočítávat. Během odpočtu vám tam roste takový fiktivní strom, který doroste své plné výšky na konci časového limitu. Pokud se pokusíte odejít z aplikace, tak se vám časovač vypne a váš strom zemře. Během toho limitu tedy nemůžete opustit aplikaci, abyste dělali něco jiného. Váš čas soustředění se tam zaznamenává takže můžete sledovat, jak jste úspěšní. 

Hodně se o Forestu mluví, protože spolupracuje s organizací Trees for the Future, která vysazuje stromy. Za určitý počet mincí, které získáte za úspěšně dokončené časy na soustředění, totiž můžete koupit strom, který tato organizace zasadí. Jediný problém je v tom, že tato funkce je dostupná pouze v placené verzi aplikace, což je škoda. Nápad je to ale celkově dobrý. 

Tato aplikace celkově pomáhá udržet koncentraci po určitý časový limit aniž byste sáhli na telefon. A pokud mám říct pravdu, tak opravdu funguje. Když vám tam totiž běží čas, tak je mnohem náročnější to celé stornovat a začít dělat něco jiného. Pokud tedy máte problém s prokrastinací na telefonu během učení, tak tato aplikace vám může pomoci. 

Na Androidu tuto aplikaci můžete získat bezplatně, ale na IOSu je placená. Upřímně nevím proč to tak je. Na IOSu pravděpodobně dostanete rovnou tu prémiovou verzi. 

Hodnocení aplikace: 5/10

  • pomáhá se soustředěním
  • zabraňuje používání mobilu během učení
  • na IOSu není bezplatná verze
  • není možnost sázet stromy v bezplatné verzi
  • jsou to v podstatě vylepšené stopky

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Aplikace č. 2: Photomath

Tak tuhle aplikaci zná asi každý. Pokud ji neznáte, tak vám silně doporučuji si ji nainstalovat. Je to aplikace od společnosti Google, která se  zaměřuje na řešení matematických problémů. 

Sami jste určitě někdy narazili na nějakou úlohy z matiky, kterou nevíte, jak vypočíst a kalkulačka vám na to nestačí. V aplikaci Photomath stačí danou úlohu vyfotit a během chviličky se vám zobrazí výsledek. A nejen výsledek, můžete se tam podívat i na přesný postup, jak se k výsledku dobrat. Takže se kromě výsledku naučíte i, jak takovou úlohu skutečně spočítat sami. 

Photomath funguje pouze na početní příklady, takže slovní úlohy ani nezkoušejte. Z početních úloh ale umí asi všechno, na co si dokážete vzpomenout. 

Jedinou nevýhodou této aplikace je to, že je navržena pro americké studenty, takže se tam vyskytují mírné odchylky v matematických termínech, které platí u nás. Hlavně jsem si toho všimla u zápisu intervalů. Kulatá závorka z Photomathu totiž není kulatou závorkou i u nás. Na to si proto vždycky dávejte pozor. Tímhle způsobem učitelé zjišťují jestli jste Photomath použili místo toho abyste to spočítali sami. 

I přes to, že jsou tam určité odchylky v matematických termínech, tak musím této aplikaci dát 10/10, protože cokoli jiného by bylo urážkou. Mně osobně totiž neskutečně pomáhá a myslím si, že využití pro ni najde každý. 

Hodnocení aplikace: 10/10

  • řeší složité matematické problémy
  • ukazuje výsledek i postup
  • odchylky v zápisu

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Aplikace č. 3: Quizlet

Quizlet je skvělá aplikace na procvičování a učení nového učiva. Často ji používám, protože má spoustu úžasných funkcí a protože se pomocí ní snadno procvičuje. Hlavní přínos Quizletu je při učení slovíček a pojmů. 

Zadáte si tam nějaká slovíčka a jejich překlady nebo různé pojmy a definice. Mojí oblíbenou funkcí jsou kartičky neboli flashcards v angličtině. Na jedné straně kartičky máte pojem a na druhé straně definici. Když se učíte, tak si ty kartičky projíždíte, v hlavě si říkáte definice a potom si kartičku otočíte, abyste zjistili správnou odpověď. 

Hlavní výhodou podle mě je to, že procvičování máte vždy po ruce. Můžete procvičovat klidně třeba v metru. 

Jsou tam i další funkce a hry, které jsou celkem užitečné. Doporučuji si to prostě vyzkoušet a uvidíte. Můžete klidně hned, protože Quizlet je dostupný i jako webová verze, kterou najdete zde. https://quizlet.com/ . Je zdarma, jediné co potřebujete k přihlášení je email. 

Jedinou nevýhodu, kterou u této aplikace vidím je to, že trvá opravdu dlouho, než všechny ty pojmy a slovíčka přepíšete. Pokud máte třeba přes 100 slovíček, tak vám to může trvat i čtvrt hodiny. 

Hodnocení aplikace: 8/10

  • procvičování po ruce
  • snadné používání
  • trvá dlouho než tam pojmy nebo slovíčka zadáte

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Aplikace č. 4: Duolingo

Duolingo je jedna z těch úplně nejlepších aplikací na naučení jazyka. Ve školním prostředí vám s určitou látkou sice nepomůže, ale dlouhodobě vás může opravdu nějaký jazyk naučit. Navíc jazyk učí velmi zábavnou formou. Působí to spíš jako hra. Jazyk se učíte prostřednictvím jednotlivých lekcí, kde jsou různé zábavné úkoly. 

Duolingo také používá systém různých odměn za splněné lekce, takže máte větší motivaci s učením jazyka vydržet. Také tam vidíte svůj postup v porovnání s ostatními uživateli. 

Další pozitivní věcí je to, že na Duolingu nemusíte trávit hodiny denně, abyste se něco naučili. Stačí 15 minut denně a už velmi brzy uvidíte svůj progress. 

Současně pro mluvčí češtiny nabízí možnost dvou jazyků, angličtiny a španělštiny. Pokud ale umíte dobře anglicky, tak se můžete z angličtiny naučit až 40 jazyků. Pokud tedy máte nějaký jazyk, který jste se chtěli dlouhou dobu naučit, ale nechtěli jste se otravovat složitými gramatickými pravidly, tak vám Duolingo se svou herní formou může přijít vhod. Můžete s Duolingem začít i když už něco z toho jazyka znáte. Duolingo totiž umožňuje, abyste začali zprostředka. 

Hodnocení aplikace: 9/10

  • naučí jazyk
  • vypadá to jako hra
  • velký výběr jazyků
  • z češtiny se lze učit pouze angličtinu a španělštinu

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Aplikace č. 5: Notion

Tuto aplikaci doporučuje na internetu hodně lidí. Sama jsem ji vyzkoušela a mám ohledně ní smíšené pocity. Hned vám řeknu, proč. 

Notion je aplikace pro správu úkolů, organizaci práce a poznámek. Může být opravdu užitečný, když ho umíte používat. Je ale poměrně složitý a v tom vidím problém. Musíte si tam totiž všechno v podstatě postavit celé od začátku a ještě to funguje jinak na mobilu a jinak na počítači. 

Neříkám, že není užitečný, to je. Notion je hodně všestranný a lze si tam nastavit spoustu úžasných věcí, jako je například habit tracker (sledovač návyků), poznámky v oddělených kategoriích či seznam denních úkolů.

Osobně doporučuji, pokud chcete Notion používat, najít si někde návod, jak s ním pracovat nebo si stáhnout nějakou už předpřipravenou šablonu. 

Pokud ale nepotřebujete žádné organizované virtuální prostředí, vystačíte si s poznámkovým blokem. Naopak jestli to zní jako něco, co by vám pomohlo organizovat věci do školy, Notion určitě vyzkoušejte. 

Hodnocení aplikace: 3/10

  • dobře věci organizuje
  • je opravdu hodně složitá
  • trvá dlouho, než si ji osvojíte, jak funguje

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Aplikace č. 6: Deepl 

Tohle sice není aplikace, která vám se školou přímo pomůže, ale i tak vám může dobře posloužit. 

Od doby, co jsem začala Deepl používat, už nepoužívám žádný jiný překladač. Deepl je překladač na bázi AI,  který je podle mého názoru mnohem lepší než obyčejný Google překladač. Je to kvůli tomu, že Google překladač často překládá moc doslovně a nebere v úvahu širší kontext věty. Deepl překladač bere v úvahu širší kontext, a proto jsou překlady přesnější. Navíc nabízí tu výhodu, že v průběhu psaní můžete zasahovat do už přeložené části a nahrazovat některá slova synonymy. 

Celkově je to poměrně jednoduchá aplikace a jde v podstatě o vylepšený Google překladač. Myslím si ale, že se vám může opravdu hodit. Například při psaní nějaké slohovky v angličtině, když si nebudete vědět rady, jak přeložit nějakou frázi, tak může být hodně užitečný. Nebo kdybyste chtěli nedejbože podvádět, tak to bude méně zřejmé než kdybyste použili Google překladač. 

Jestli vás zajímá více AI nástrojů, které vám mohou pomoci se školou, můžete se podívat na můj článek na toto téma zde. 

Hodnocení aplikace: 10/10

  • funguje lépe než google překladač
  • nepřekládá doslovně
  • funguje na bázi AI

odkaz pro Android

odkaz pro IOS

Všechny tyto aplikace jsem vyzkoušela a řekla vám svůj osobní názor. Samozřejmě se nic nevyrovná tomu, když si to všechno vyzkoušíte sami. Doporučuji vám, abyste to udělali, protože třeba zjistíte, že některá z těchto aplikací vám může skutečně usnadnit život. 

Doufám, že se vám můj článek líbil, a pokud ano, budu ráda, když ho budete sdílet nebo zanecháte komentář. 

Nejlepší aplikace na učení – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *