Ultimátní návod na to, jak ohromit učitele nejen krásnou prezentací, ale i způsobem jak ji přednesete.
V dnešní době se asi vytváření prezentace nevyhnete. Téměř na každém předmětu po vás nějakou budou chtít a proto je dobré vědět, jak takovou prezentaci udělat, aby to bylo snadné, účelné a hlavně abyste dostali skvělou známku. Většina lidí to totiž dělá úplně špatně a nikdy tento styl prezentací nemohou potom použít v práci, protože jejich prezentace jsou vždy nudné, nezajímavé a většinou postrádají důležité informace. Dnes vám tedy ukážu, jak se podle mě dělá ta nejlepší prezentace tak, aby byla zajímavá, obsahovala vše, co by měla mít a ještě k tomu byla nezapomenutelná.
Nejlépe to pochopíte na tom, když vám ukážu ty nejčastější chyby, kterých se lidé při vytváření prezentace a následném prezentování dopouštějí. Tak jdeme na to.
Chyba č. 1: věty
Toto je asi jedna z nejhorších chyb, kterou při vytváření prezentace můžete udělat. Je to psaní ve větách. Nejen že to vypadá nepřehledně, ale ještě k tomu když to prezentujete, tak vypadáte jako kdybyste tomu věnovali nulovou přípravu. Když máte vše strukturované v bodech, tak je to přehledné, čisté a když to budete prezentovat, tak budete vypadat líp, protože daný bod popíšete vlastními slovy i když to nemáte napsané. Abyste to pochopili, ukážu na příkladu.
Dejme tomu, že máte prezentaci na zebry a máte slide čím se takové zebry živí. Máte dvě možnosti jak to napsat.
Zebry se živí hlavně trávou, někdy listy a kůrou.
- potrava: tráva, někdy listy, kůra
Jaký je mezitím rozdíl? Tak zaprvé druhá možnost zabere méně místa a vypadá upraveněji. To hlavní ale teprve přijde. Když to totiž budete prezentovat, tak budete vypadat opravdu připraveně, když použijete druhou možnost. Určitě je vám jasné, že nemůžete jednoduše přečíst, co je tam napsáno, tedy potrava: tráva, někdy listy, kůra. Automaticky to obepíšete na nějakou frázi jako: Zebry se živí trávou, někdy listy a kůrou. Toto uděláte automaticky intuitivně, takže to tam nemusíte mít napsáno v celé větě.
Když použijete tento trik, tak při prezentování vašich prezentací budete vypadat velmi profesionálně, protože jako jedni z mála anebo i jediní nebudete číst celou prezentaci od začátku do konce.
Body používejte ale i v případě, že prezentaci nebudete prezentovat i kdyby jen z estetických důvodů a kvůli tomu, že vám to zabere méně času napsat.
Chyba č. 2: kopírování
Když už chcete podvádět, tak to alespoň dělejte chytře. Není nic horšího než člověk, který neumí ani pořádně podvádět. Existuje tuna lidí, kteří jsou schopni prostě zkopírovat wikipedii, hodit to do prezentace a ještě si myslet, že to nikdo nepozná. Pozná. Když už si chcete ulehčit práci, tak to dělejte trochu chytřeji a ne, tak aby poznalo i tříleté dítě, že jste to nedělali vy.
Můj blog ale samozřejmě podporuje poctivé učení a práci, takže rady jak podvádět tu nenajdete. Řeknu vám ale, jak si v tomhle případě ulehčit práci, což není to samé jako podvádění (záleží na úhlu pohledu :)).
Při kopírování informací z jiných zdrojů v doslovném znění si dávejte pozor z jakého zdroje to berete. Většinou stačí použít jakýkoliv jiný zdroj než je Wikipedie, protože to je to první místo, kam se učitelé podívají, když mají podezření, že to někdo zkopíroval. Dobré je také vždy upravit slovosled, tak aby to stále dávalo smysl nebo to trochu pozměnit tím, že třeba přidáte nebo odeberete nějaké slovo. Třeba:
masožravci: lvi, tygři, pumy → skupina masožravci – lvi, tygři, pumy
Trik, který doteď používám při vytváření prezentací, když se chci inspirovat u ostatních (jenom trochu samozřejmě), tak napíšu do Chromu dané téma plus slovo prezentace. Potom si otevřu obrázky a tam jsou tisíce prezentací v bodech, které by se mi mohly hodit. Když se potom chci podívat na celou prezentaci, tak si otevřu odkaz obrázku. Většina těchto prezentací pochází ze SlidePlayeru, kde si v klidu přečtete celou prezentaci. Můžete zkombinovat více takových prezentací a máte vyhráno. To nejlepší na tom je, že takhle se učitelé nikdy nedozví, že jste to zkopírovali.
Dalším způsobem jak si zjednodušit práci jinak než použitím Wikipedie je díky AI. Umělá inteligence je dnes všude a proč nevyužít její schopnosti. Většina lidí používá ChatGPT a já si také myslím, že je to skvělý nástroj. Osnovu a jednotlivé body do prezentace vám vytvoří během chviličky. Tady je, ale třeba dávat si pozor na jednu věc. ChatGPT má tendenci vám dávat odpověď jakou chcete slyšet. To znamená, že v případě, že nenašel přesné informace, tak vám dá nějaké neúplné a párkrát se mi to stalo, i chybné. Proto u čeho si nejste jistí, tak si ověřte jinde.
Hlavně v prezentaci neuvádějte ChatGPT ve zdrojích, protože učitelé to nemají rádi. Zeptejte se Chatu ať vám dá zdroje, ze kterých čerpal a vždy si ověřte, že dané odkazy fungují (stalo se mi, že některé nefungovaly). Je také možné, že zdroje, ze kterých ChatGPT čerpal budou moc odborné, tak hledejte na internetu dané téma a najděte obsáhlý, důvěryhodný zdroj a ten uveďte. Zdroje nikdy nikdo nečte a neprojíždí zdali jste z nich opravdu čerpali. Párkrát se mi, ale stalo, že si učitelé ty odkazy rozklikli a posoudili důvěryhodnost stránky, takže zdroje nepodceňujte.
Chyba č. 3: zabijácká grafika
Spousta lidí si myslí, že čím hezčí prezentace, tím hezčí známka. V reálu to tak ale bohužel není. Kolikrát vám může i zbytečná grafika navíc uškodit.
Profesionální prezentace je vždy bez zbytečných barev, obrázků a animací. Tím samozřejmě nemyslím obrázky a animace k tématu, ale zbytečné memy.
Snažte se také dodržovat stejnou barvu písma po celou dobu, nejlépe černou. Černá je totiž nejlépe viditelná i ze zadních lavic, a to i v případě, že projektor není kvalitní. Pokud byste opravdu chtěli použít jinou barvu než černou, tak použijte bílou, která je taky dobře vidět. V případě, že chcete něco zdůraznit, tak to udělejte červenou, ale jiné barvy do prezentace nepatří.
Nevím z jakého důvodu, ale hodně lidí si myslí, že je pěkné, když na pozadí slidu dají obrázek. Ještě jsem neviděla, že by to vypadalo hezky. Vždy se ten obrázek takzvaně rozplizne, neboli roztáhne a kolikrát není ani poznat o jaký obrázek se jedná, protože je přes něj napsaný text. A co je ještě horší, kolikrát ať píšete jakoukoli barvou písma, tak to kvůli obrázku na některých místech nejde přečíst. Proto nikdy nedávejte obrázky na pozadí. Pokud chcete aby obrázek byl velký, tak ho dejte na samostatný slide a máte po problému.
Velice doporučuji čas který byste věnovali stylizaci využít spíše na obsáhlost prezentace.
Chyba č. 4: jiný autor
Vyhnout se dělání prezentace jde několika způsoby. Ať už přesvědčíte někoho aby to udělal za vás, nebo použijete nejnovější AI nástroje, které jsou schopné vytvořit celou prezentaci. Toto bych, ale nedoporučovala z pádného důvodu.
Tím důvodem je to, že neznáte obsah prezentace. Když už je někdo tak líný, že si nezvládne udělat prezentaci, tak si pravděpodobně nebude tu prezentaci pečlivě studovat. To znamená, že až dojde na odprezentování bude vařit z vody. A tomu se my chceme vyhnout. Když si takovou prezentaci totiž prostudujete, tak zjistíte, že by kolikrát potřebovala úpravy anebo, že se tam vyskytují odborné výrazy, kterým nerozumíte. Ani nevíte kolikrát jsem viděla prezentaci, kde se učitel zeptal na význam nějakého slova z prezentace a autor neměl ani tušení o co jde. Proto když už máte prezentaci z jiného zdroje, vždy si ji raději prostudujte.
Stejně je, ale kolikrát lepší si prezentaci radši udělat na vlastní pěst, protože opravy prezentace někoho jiného můžou zabrat delší dobu, než vytváření prezentace vlastní.
Chyba č. 5: špatné prezentování
Tomuto tématu se určitě budu někdy věnovat mnohem podrobněji, ale pro účely tohoto článku postačí základy správného prezentování.
Základem je tu prezentaci nepřečíst od začátku do konce. Pokud použijete ten trik s body v prezentaci a povede se vám třeba sem tam zmínit nějakou bonusovou informaci, tak budete zaručeně lepší než 90% lidí. Další tipy jsou už jen kosmetické úpravy vašeho projevu.
Při prezentaci si také dávejte pozor na váš postoj, protože může vaši prezentaci úplně potopit. Snad každý s tím má totiž ze začátku problém. Jde tu o to, že během prezentování jsme všichni nervózní a proto se různě kinkláme, přešlapujeme z nohy na nohu, máme ruce za zády nebo si žmouláme kus svetru. Zbavit se tohoto je občas velmi náročné, protože si to většinou neuvědomujete. Řešením tohoto problému je zjistit, co z těchto věcí děláme a dávat si na to pozor. Můžete požádat někoho blízkého aby si vás vyslechl při prezentování a potom vám sdělil, jestli a případně co děláte za chybu. Pokud si to chcete vyzkoušet sami, tak se můžete natočit na video, funguje to stejně.
Mluvte vždy dostatečně nahlas. Pokud máte skvělou prezentaci na kterou jste se připravovali, tak to nepromarněte tím, že vás nikdo neuslyší.
Umění prezentovat je celkově velmi náročné a trvá roky si to úplně osvojit, takže se neděste, že vaše prezentace vypadají zatím příšerně. Každý úspěšný člověk v tomto oboru si tím také prošel, takže se nevzdávejte a pracujte na tom.
Pokud se budete řídit těmito radami, tak se vám snad povede získat skvělou známku a ohromit učitele jako se to povedlo mně. Díky tomu, že jsem se držela těchto postupů, se mi dokonce stalo, že mi jedna učitelka řekla, že má prezentace je ta nejlepší, kterou na té škole, kdy viděla. Doufám, že se to povede i vám a budete schopni vytvořit úžasnou prezentaci jak ve školním, tak i v budoucím pracovním životě.
Snad už pro vás nejlepší prezentace do školy nebude problém!
Pokud znáte někoho, kdo má s vytvářením prezentací problém, tak mu můžete poslat tento článek.
Na mém webu můžete najít další podobné články, např. Jak si psát kvalitní zápisky.