S povinnou četbou se určitě setkal každý. Vždycky je to hrozná otrava a nikoho to nebaví. Musíte číst někdy i víc než sto let staré knihy, které vám nikdy k ničemu nebudou. Nakonec to musíte ještě zdlouhavě zpracovávat a odpovídat na otázky typu, co tím autor myslel. Tyhle rozbory jsou vždycky na strašně dlouho a je tam spousta věcí, které můžete zkazit. V tomto článku se proto zaměřím na to, jak zvládnout takovýhle rozbor co nejrychleji. (Tento článek je zaměřen hlavně na středoškolskou povinnou četbu.)
Když jsem před chviličkou zmiňovala, že vám to k ničemu nebude, tak to úplně není pravda. Povinnou četbu potřebujete proto, abyste dostali dobrou známku, a také abyste odmaturovali. Zjednodušeně, pokud chcete studovat dál než na základní škole, tak se povinné četbě nevyhnete. Myslím, že bude nejlepší, když se rovnou podíváme na ty rady.
Rada č. 1: Vážně knihu přečtěte
Hodně lidí praktikuje čtení povinné četby tak, že si najdou obsah na internetu a ten zbytek zkopírují z ChatuGPT. Tohle by vám možná stačilo na základce, ale pokud jste na střední škole a chcete někdy odmaturovat, tak bych vám doporučila svůj způsob čtení trochu změnit. Pokud jste tu knihu totiž v životě neviděli, tak si nemyslím, že byste byli schopni si něco zapamatovat a natož říct, do jaké části knihy patří nějaký úryvek. Pokud ano, tak gratuluji a ty knihy nebudete muset číst, většina z nás to ale tak nemá.
Osobně si myslím, že knihy lze rozdělit do dvou kategorií. Knihy, které byste si měli přečíst a knihy, kde vám stačí přečíst pouze kousek. Je to kvůli tomu, že některé knihy nejdou moc pochopit a ani když je přečtete, tak vám to nijak nepomůže. Převážně jde o poezii. Často je to hrozně složité, děj je mizivý a v tom přebytku uměleckých prostředků se nelze vyznat.
Proto zrovna u poezie a podobných knih si můžete dovolit nepřečíst celou knihu, ale třeba právě jenom část. U poezie je hlavně důležité pochopit styl jakým autor píše, děj si totiž stejně musíte dohledat. Například já, když jsem četla Máj, tak jsem si nevšimla pár důležitých dějových prvků a potom, když jsem si četla obsah, tak jsem byla dost překvapená.
Co z toho všeho tedy vyplývá? Já vám doporučuji ty knihy na povinnou četbu skutečně přečíst až na poezii, kdy vám část bohatě postačí.
Rada č. 2: Internet a AI
Dneska máme přístup k mnoha nástrojům, které nám mohou práci velmi zjednodušit. Internet je plný skvělých věcí, ale je důležité si dávat pozor na jejich kvalitu. Jde o to, že ne všechny informace jsou spolehlivé. Pokud tedy pracujete s jinými zdroji, než je vaše hlava a sešit z hodin literatury (což určitě pracujete), tak je důležité si ty zdroje ověřovat. Věřte mi, já vím, jaká je to otrava hledat jestli to co vyhodil ChatGPT je skutečně pravda a jestli támhle na nějaké webovce nepíšou sto let staré hlouposti. Je mi ale jasné, že kdybych tam vždycky opsala to první, co uvdiím, tak se moje práce ve škole se určitě nesetká s úspěchem.
Zrovna co se týče povinné četby a rozborů, tak ChatGPT není zrovna skvělý pomocník. Všimla jsem si, že mi často dával nekonkrétní a někdy chybné informace. ChatGPT totiž vychází ze zdrojů na internetu a jak už jsem říkala ne vždy jsou ty zdroje spolehlivé. Myslím, že lepší najít nějakou důvěryhodnou webovku. Já osobně velmi často používám rozobor-dila. cz. Dají se tam totiž najít velmi kvalitní maturitní zpracování povinné četby. Jednotlivých rozborů tam můžete najít více, takže úplně nejlepší je, je porovnat a napsat do rozboru, co se shoduje. Ale opět tyto rozbory dělají obyčejní lidé, takže důvěřujte, ale prověřujte.
Rada č. 3: Filmy jsou dobré jen někdy
Když mluvím o povinné četbě, tak určitě nemůžu vynechat filmy podle knižních předloh. Hodně knih ze seznamu povinné četby je totiž zfilmováno. A otázkou je jestli vám to zvládne nahradit dějově tu knihu. Odpověď je ale bohužel nejasná. Někdy jsou ty filmy dobře zpracované a drží se skoro přesně děje a někdy zase moc ne.
Film vám může pomoci pochopit děj, ale nemyslím si, že vám tu knihu může úplně nahradit. Jak už jsem zmiňovala na začátku, hlavní je pochopit, jak autor píše. Nepochopte to ale prosím tak, že filmy jsou k ničemu, to neříkám. Hodně vám můžou pomoct pochopit základní linii děje a takhle si to mnohem lépe pamatujete. Taky si navíc můžete dovolit nepřečíst celou knihu. Jenom chci říct, že pouze film nestačí, i když je to stále lepší než nic.
Filmový průmysl je nevyzpytatelný, a proto se vážně nemůžete spoléhat na to, že se režiséři drželi dopodrobna děje z knihy. Pokud tedy sledujete nějaký takový film, tak je dobré si potom vygooglit jaké jsou rozdíly mezi knihou a daným filmem. Nechcete přece u maturity vykládat nějaké nesmysly.
Všechno, co jsem o filmech doteď zmínila platí i pro divadlo. Člověk by řekl, že v divadle se budou držet originálu, ale není tomu tak. Hlavně v dnešní době se můžete setkat s moderními inscenacemi, které si děj vykládají po svém.
Dám vám jeden úsměvný příklad, který se mi stal. Byla jsem s rodinou ve Stavovském divadle na Shakespearově hře Mnoho povyku pro nic, kterou možná máte někteří na maturitním seznamu. Dá se říct, že si tam tu hru vyložili dost po svém. V jednu chvíli, kdy tam byl nějaký ples, tak tam přišel jeden herec v kostýmu dinosaura a druhý v kostýmu supermana. Jen pro informaci děj se odehrává někdy v 16. století. Myslím, že by teda bylo dost vtipný, kdybych u maturity začala povídat: ,,No a potom tam přišel chlap v kostýmu dinosaura…” Ta hra byla sice celkem sranda, ale ani u divadelních her si nemůžete být jistí, že odpovídají ději.
Celkově vám filmy mohou někdy pomoct lépe pochopit děj, ale celou knihu vám nenahradí. Navíc si děj musíte vždycky ověřit, protože nechcete mít v rozboru nepřesnosti.
Rada č. 4: Literárněhistorický kontext je prostě důležitý
Ze svého okolí vím, že literárněhistorický kontext je často podceňovaný a mnoho lidí kvůli němu dostalo zhoršenou známku ve škole za rozbor. Pokud nevíte co literárněhistorický kontext je, tak je to v podstatě shrnutí dané doby, ve které autor psal. V kontextu jednoduše popíšete do jakého uměleckého stylu patřil, jaké jsou znaky toho stylu atd. Často je to ale velmi zdlouhavé. Zdlouhavé je to hlavně proto, že je složité vytáhnout to, co je důležité. Proto tu mám pro vás pár rad, které se mi osvědčily při dělání rozboru a učitelé na to často upozorňují:
1. Autorův život není tak důležitý
Přímo by se nabízelo, že celý literárněhistorický kontext bude o životě autora. Bohužel to tak není. Život autora pokud nijak zvlášť neovlivňuje jeho díla je až vedlejší. Doporučuji vám se hlavně zaměřit na znaky, které používá ve svých dílech, obsah nejznámějších děl a jak jeho díla měla působit na lidi. Neříkám ale že život autora je nedůležitý, říkám, že není ideální mít literárněhistorický kontext pouze o životě autora.
2. Znaky období kopírujte
Vždycky zastávám stanovisko, že pokud si nemusím přidělávat práci, tak to nedělám. Za život budete dělat těch rozborů fůry, takže když jich pár uděláte, tak se ty období budou opakovat. A co to znamená? Když se období opakují, tak to znamená, že znaky jednotlivých období můžete kopírovat. Jednoduše zmáčknete ctrl c a pak ctrl v a půlka kontextu je hotová. Nedělejte to zbytečně znovu. Může se zdát, že je to jasné, ale někdy to můžete udělat omylem. Raději si vždy zkontrolujte jestli jste to období už nedělali.
Rada č. 5: YouTube vás může zachránit
Někdy se vám může stát, že se nevyznáte v obsahu nebo třeba v kontextu. A když máte zítra odevzdat rozbor nebo ho chcete mít hotový, tak je to celkem problematické. Naštěstí existuje něco jménem YouTube. Tam jsem mnohokrát našla spoustu užitečných videí, které nejen že mi vysvětlily obsah děje ale i něco o životě autora. Dám vám pár tipů na kanály, které zpracovávají obsah, který by se vám u rozborů mohl hodit:
Na potítku – najdete tam informace o literárněhistorickém kontextu
Literatúra 21 – sice je to slovenský kanál, ale mají tam dobře podrobně vysvětlený obsah díla
Shrnutí
Literární rozbory do školy jsou náročné proto se vynořuje otázka, jak je snadněji zvládnout. V tomto článku jsem vám představila mé rady a tipy, které mně osobně pomohly si tyto rozbory ulehčit. A jelikož toho bylo hodně, tak zde je shrnutí:
Jak zvládnout povinnou četbu?
- Raději ty knihy skutečně přečtěte, je to vždycky lepší. Jenom v případě poezie si můžete dovolit to nepřečíst celé, tam stačí zjistit jakým stylem autor píše.
- Určitě si ulehčete práci pomocí AI, ale dávejte pozor na správnost informací. I ChatGPT dělá chyby a v oblasti literatury není příliš vzdělaný.
- Filmy jsou dobré pro hlubší pochopení děje, ale často jsou tam určité rozdíly mezi knihou a filmem. Doporučuji si na to dát pozor.
- Věnujte dostatečnou pozornost literárněhistorickému kontextu, je důležitý.
- Potom co uděláte více rozborů, tak můžete některé části použít znovu při shodě literárního období.
- V případě, že máte v obsahu nebo kontextu zmatek, tak doporučuji se podívat na nějaká videa na YouTube. Mohou vám pomoci to lépe pochopit.
Doufám, že vám moje rady alespoň nějak pomohly, opravdu jsem se snažila, aby to bylo užitečné. Pokud znáte někoho komu by to mohlo pomoct, tak mu to můžete poslat.
Povinná četba – Zapamatováno.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: