Přestávky při učení: Všechno (3 informace), co o nich potřebujete vědět

přestávky při učení
přestávky při učení

Hodně lidí podceňuje přestávky při učení. Přestávky jsou ale ve skutečnosti velice důležitou součástí učení a lidé, kteří si dávají pravidelně pauzu, jsou mnohem produktivnější. 

V tomto článku rozeberu, proč jsou ty přestávky při učení vlastně tak důležité a jak byste si je měli správně plánovat. Přidám také moje osobní zkušenosti a doporučení na systém přestávek. 

Informace č. 1: Proč jsou přestávky tak důležité

V dnešní době chtějí všichni všechno rychle. Každý se za něčím žene a pokud máte něco dělat, tak jedině super produktivně. Obecně se bere, že člověk, který odpočívá nemůže být produktivní a svým časem takhle jenom plýtvá. To je ale obrovský omyl. 

Člověk, který odpočívá, může být produktivní, a to dokonce hodně. Hned vám vysvětlím proč. Je to totiž skoro stejné jako spánek. Taky si myslíte, že člověk, který spí mrhá svým časem? Pochopitelně, že ne. Tím, že spíte, nabíráte energii, abyste byli schopni další den podat nějaký výkony. U přestávek je to obdobné. Mezi jednotlivými učebními bloky taky občas potřebujete nabrat energii. Odpočinek nemusí nutně znamenat plýtvání časem. 

Přestávka při učení může být tedy produktivní, ale pouze může. Protože asi chápete, že když budete tři hodiny prokrastinovat a budete to nazývat přestávkou, tak to moc efektivní nebude. Ani 11 hodinový spánek už není tak efektivní jako ten 8 hodinový. 

Dalším důvodem kromě doplnění energie, proč jsou přestávky důležité, je zklidnění vaší mysli. A teď nemyslím nějakou meditaci nebo něco takového, ale jednoduše to, že si na chvíli odpočinete od neustálého 100% soustředění a necháte si informace uležet v hlavě. Také si můžete rozmyslet co a jak se budete učit dál. 

Já osobně beru přestávky při učení jako takovou investici. Stejně jako u spánku je to investice do budoucího lepšího soustředění. Je to podobné jako když cvičíte a investujete do svého zdraví, a stejně tak můžete investovat i do schopnosti se soustředit. Proto vám doporučuji přestávky nepodceňovat. Není to totiž mrhání časem, jak si někteří myslí. 

Informace č. 2: Jak vypadá optimální přestávka

Už jsem zmiňovala, že přestávka může pro vás být hodně produktivní a pokud jste si všimli, tak jsem kladla důraz na to, že produktivní být může. To tedy znamená, že to tak nemusí být vždy. Existuje totiž dobře strávená pauza a špatně strávená pauza. Vysvětlím vám, jaký je mezi nimi rozdíl a proč byste měli pauzu trávit právě tím správným způsobem. 

Pro lepší pochopení začnu tou špatně strávenou pauzou a to je přesně to, co dělá 95% lidí. Když mají chvíli volna, tak si sednou k sociálním sítím. Většina z vás se v tom určitě taky vidí a i já osobně taky ráda trávím čas scrollováním. Bohužel to je ale špatný způsob trávení přestávky. Ničí to totiž naše hladiny dopaminu.

Dopamin je náš hormon v těle, který uvolňuje pocit radosti (je trochu podobný serotoninu). A existují dva způsoby, jak tento dopamin zvýšit a to buď dlouhodobě nebo krátkodobě. Scrollování na sítích spadá do té druhé kategorie a to je důvod, proč nám tak škodí. Jakmile totiž ten telefon odložíte, tak vaše hladina dopaminu hluboce klesne a budete se cítit nanic. Vaše motivace a odhodlání k učení se rapidně sníží a vaše celková kvalita učení taky. Proto není ideální trávit přestávku na sociálních sítích, ale trávit jí něčím, co vám hladinu dopaminu zvýší ne krátkodobě ale dlouhodobě, aby vám to učení šlo potom lépe. 

Dobře strávená přestávka, která vám dlouhodobě zvýší hladinu dopaminu vypadá tak, že děláte nějakou z těchto věcí: 

  • fyzická aktivita (třeba procházka nebo jen nějaké protažení) 
  • hydratace (napijete se vody)
  • krátký sociální kontakt (s někým prohodíte pár slov)
  • změna prostředí (půjdete třeba do jiné místnosti)
  • doplnění energie (sváča)

Všechny tyto aktivity vám dlouhodobě zvýší dopamin a budete se cítit po skončení přestávky lépe. Pomůže vám to být produktivnější a zvýšit svoji koncentraci. Navíc jsou to věci, které vám nezaberou příliš mnoho času a může je dělat každý. Takže tu není žádná výmluva, proč byste nemohli strávit přestávku tímto způsobem. 

Informace č. 3: Jak často a jak dlouhé dělat přestávky

Tohle je hodně ošemetná otázka, která vás určitě v souvislosti s přestávkami při učení napadne. Jak často a jak dlouhé si dělat přestávky? Na tuto otázku ale existuje více odpovědí, protože existuje více způsobů, jak si přestávky plánovat. Já vám tu představím ty nejznámější a podle mě ty nejproduktivnější. Taky se dozvíte, jakou metodu používám já. 

1. Metoda Pomodoro

Tato metoda představuje velmi zajímavý koncept plánování přestávek. Je to mezi žáky a studenty hodně populární a každý, kdo se trošičku o produktivitu zajímá, tak o této metodě někdy slyšel. 

Funguje to tak, že si nejdřív řeknete, jak dlouhý chcete mít jeden svůj studijní blok a potom daný čas vydělíte pěti a dostanete čas, který potom máte odpočívat mezi studijními bloky. 

př.    Jeden studijní blok – 25 minut, Přestávka 25:5 =5 minut  → Z toho tedy vyplývá, že po 25 minutovém učebním bloku máte pět minut odpočívat. 

Výhody: 

Je to rychlá a snadno pochopitelná metoda. Ideální pro lidi, kteří si chtějí přestávky naplánovat, ale nechtějí organizací strávit příliš mnoho času. 

Nevýhody: 

Nemusí vyhovovat lidem, kteří pracují v hlubokém soustředění. Pokud totiž patříte mezi lidi, kteří jsou schopni se dostat do stavu flow (do stavu, kdy se 100% soustředíte na daný úkol), tak může pro vás být přesně naplánovaná přestávka,  vytržením ze soustředění. 

2. Přestávka po dokončení

Tohle je metoda pro plánování přestávek, kterou používám já. Mně totiž nevyhovuje si dávat přestávky podle času, protože mě to často vytrhne ze soustředění a potom je pro mě těžší se ke stejnému úkolu opět vrátit. 

Raději to dělám tak, že si vždy dám přestávku po dokončení jednoho úkolu. Takže, když se mám třeba naučit matiku, zeměpis a dějepis, tak si první přestávku dám potom, co se doučím matiku. A další přestávku zase po dokončení dějepisu.

Výhody: 

Přijde mi to jako skvělý způsob plánování přestávek, protože vás nevytrhává ze soustředění. Vždycky máte v podstatě jeden časový blok na jeden úkol a bude vás to tak motivovat úkol dodělat co nejrychleji, abyste mohli mít co nejdříve přestávku. 

Nevýhody: 

Někdy můžete být hodně dlouho bez přestávky, pokud se vám nedaří se něco naučit nebo dodělat a to může způsobit únavu a pokles koncentrace. 

Vlastní plánování

Pokud vám nevyhovuje žádná z předchozích dvou metod, tak si to můžete udělat jednoduše po svém. Vždycky je totiž nejdůležitější všechno dělat tak, jak to vyhovuje právě vám. Proto si můžete vymyslet vlastní systém plánování přestávek. Můžete pomocí experimentování zjistit, jak dlouhé vám vyhovují studijní bloky a přestávky a podle toho se zařídit. 

Vždycky si myslím, že je nejdůležitější experimentovat a zjistit, co bude pro vás to nejlepší. Doporučuji tedy vyzkoušet všechny metody a také si zkusit různé délky přestávek a studijních bloků. 

Výhody: Pomocí experimentování se dozvíte co vám vyhovuje nejvíce. 

Nevýhody: Nemáte žádné ucelené pravidlo ani návod, jak ty přestávky plánovat. 

4. Přestávka by měla být kdykoli to potřebujete, vykašlete se někdy na plánování

Plánování je sice fajn, ale občas nemůžete všechno naplánovat. Někdy si prostě budete chtít udělat přestávku i mimo naplánovaný čas a na tom není špatného. Občas můžete udělat výjimku z pravidla a dojít se napít i mimo naplánovanou přestávku. 

Řekla bych, že taková pauza, která má třeba 1 nebo 2 minuty ani není potřeba plánovat. Prostě se trošičku projdete, nebo se zajdete napít či pro něco k snědku. Nechci, aby na vás tento článek působil tak, že si musíte všechno plánovat a tak dále, jenom vám chci usnadnit plánování přestávek, pokud si je chcete plánovat. 

Někteří lidé si třeba neplánují přestávky při učení vůbec. A to je taky možnost. Můžete si  dáte přestávku prostě kdykoliv vám to přijde vhodné. Já osobně tohle nikdy nezkoušela, ale je možné, že to funguje. 

Výhody: Můžete si udělat krátkou přestávku při učení vždy. 

Nevýhody: Může se stát, že si potom budete dělat přestávky moc často, protože nedodržujete plán. 

Shrnutí: 

Co potřebujete vědět o přestávkách při učení: 

  • Přestávky jsou při učení hodně důležité. Doplníte energii a bude se vám potom lépe soustředit. 
  • Existuje dobře a špatně strávená přestávka.
  • Nescrollujte o pauze na sítích – zvyšuje to vaší hladinu dopaminu pouze krátkodobě.
  • Nejlépe strávená přestávka vypadá tak, že děláte jednu z následujících věcí: 
  1. fyzická aktivita (třeba procházka nebo jen nějaké protažení) 
  2. hydratace (napijete se vody)
  3. krátký sociální kontakt (s někým prohodíte pár slov)
  4. změna prostředí (půjdete třeba do jiné místnosti)
  5. doplnění energie (sváča)
  • Naplánovat si přestávky můžete těmito způsoby: 
  1. metoda pomodoro
  2. pauza po dokončení úkolu
  3. vlastní plánování
  4. pauza kdykoli je to potřeba

Závěr

Přestávky při učení jsou hodně důležité a je třeba nějakou tu pauzu jednou za čas udělat. Váš mozek si odpočine a naberete novou sílu do učení. 

Další důležitou věcí je také tu přestávku správně strávit. Ne všechno je totiž dobrou náplní přestávky. 

Samotné plánování přestávek můžete udělat několika způsoby, jak už bylo řečeno výše. 

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomohl a že vám vnesl světlo do tohoto tématu. Pokud máte jakékoliv dotazy k tomuhle článku, tak mi neváhejte napsat do komentářů. Budu ráda za každý názor. Taky mi můžete napsat jaké téma by vás zajímalo, protože je dost vysoká pravděpodobnost, že bych takový článek mohla napsat. Tento blog je totiž zatím malý, takže může věnovat větší pozornost každému názoru. 

Přestávky při učení – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *