Projekt v angličtině?  – díky AI a dalším 5  trikům žádný problém

Projekt v angličtině
Projekt v angličtině

Projekty můžou být někdy dost náročné a dost vás potrápit. A co teprve ty v angličtině (pokud samozřejmě není angličtina váš mateřský jazyk). Sama jsem takových projektů už pár udělala a v tomto článku vám řeknu pár tipů, které mi při vytváření takových projektů pomohly. Jsou to velice jednoduché tipy, které vám mohou usnadnit práci a zároveň zajistit lepší známku. A samozřejmě taky zmíním pár AI triků, které posunou váš projekt v angličtině na další level. 

Takže jak na takový projekt v angličtině? 

Tip č. 1: Nepřekládejte

Hodně dlouho jsem své projekty v angličtině dělala tak, že jsem si vždycky sepsala obsah projektu ve svém jazyce (češtině) a potom jsem ho překládala do angličtiny. Může se to ze začátku zdát jako celkem logické a efektivní. Ve skutečnosti to ale tak úplně není. Hned vám řeknu proč. 

Je to totiž velmi pomalý a neefektivní způsob. Než manuálně sami přeložíte každou jednu větu, tak uběhne 100 let. Navíc se setkáte s problémy, že nebudete vědět, jak vhodně přeložit tuhle větu a  jak ji správně sestavit. Nevíte tamto slovíčko a pak zase tohle. Překladače vám v tom příliš nepomůžou, protože jejich chápání souvislého textu není nic moc. 

Je sice pravda, že ten překlad můžete udělat pomocí AI a potom vám to tolik času nezabere, ale proč pak takhle neuděláte rovnou celý projekt? Jestli máte v plánu použít AI (více o tom v druhém tipu), tak vůbec nemá smysl si to psát ve svém jazyce. Takže každopádně tento způsob dělání projektů v angličtině z toho vychází jako zbytečně složitý. 

Závěr? Moc vám nedoporučuji praktikovat tohle překládání. Potom skončíte jako já a strávíte víc jak tři hodiny na jednom malém projektu, který jde zvládnout za půl hodiny. 

Tip č. 2: Můžete to celé nechat udělat  AI za vás

Nebudu vám tu říkat věci jako, že používání AI je neetické a že se přitom nic nenaučíte. To je čistě vaše věc. 

Pokud ale máte v plánu použít AI, tak vám můžu dát pár rad, abyste dostali přesně to, co potřebujete. Protože umělá inteligence vám sice může hodně usnadnit práci, ale ne vždycky vám dá okamžitě to, co chcete. 

1. AI trik – zvolte vhodnou AI

Dneska na trhu existuje přes milion různých umělých inteligencí. A vybrat z nich právě tu jednu, která bude pro váš projekt v angličtině nejlepší se může zdát těžké. Naštěstí tento krok nemusíte nijak overthinkovat. ChatGPT bohatě postačí a dokonce bych řekla, že je to jedno z těch nejlepších řešení. Samozřejmě pokud znáte třeba Claude Ai, tak to je taky dobrá volba.

2. AI trik – ujasněte úroveň angličtiny

Kdybyste na základce odevzdali učitelce projekt ohledně vašeho nejoblíbenějšího zvířete psaný vysokoškolskou angličtinou, tak by jí pravděpodobně došlo, že něco není v pořádku. Proto je vždycky důležité ChatuGPT (nebo jiné AI) ujasnit na jaké úrovni vám to má napsat. A nemusíte hledat jestli jste na úrovni A2, B1 nebo C1. Stačí když napíšete svůj věk. Takže optimální prompt by vypadal asi takhle: 

Napiš mi prosím projekt do angličtiny na téma …. Napiš to prosím tak, jako kdyby to psal x letý student.  A máte vystaráno. 

Vždycky je také dobré si potom ten text přečíst a ověřit si, jestli byste byli vzdáleně schopni něco podobného napsat. Nechcete přece celý projekt v angličtině předělávat, protože vašemu učiteli došlo, že jste to nemohli psát vy. 

3. AI trik – ujasněte všechno důležité

Čím konkrétnější bude váš požadavek, tím lepší bude výsledek. Proto když je to možné, tak tam napište všechny možné parametry, které potřebujete, aby vaše práce měla. Přibližný počet slov, klíčová slova, nebo dokonce i vaše nápady ohledně obsahové stránky jsou cenné. AI si vytvoří lepší kontext a dá vám komplexnější odpověď. 

4. AI trik – projekt si nechte přepracovat jestli se vám nelíbí

Kreativita umělé inteligence je neomezená, takže když se vám nelíbí jeden projekt v angličtině, který vám vygenerovala, můžete si říct o další. Stačí vypíchnout věci, které se vám nelíbily a dopracovat se k výsledku, se kterým budete spokojeni. 

Efektivní spolupráce

Používání AI je v dnešní době hrozně super, protože vám ušetří velké množství zbytečné práce. Hlavně, když třeba nestíháte nebo je to nějaký nedůležitý projekt, který by vám jenom zabíral čas, tak je dobré AI využít.

Na druhou stranu není občas od věci si projekty udělat postaru. A hned vám řeknu proč. Například pokud máte svůj projekt prezentovat, tak vám ušetří čas, když si ho uděláte sami. Nemusíte se totiž učit informace z něčeho, co jste v životě neviděli. Navíc si to tak budete lépe pamatovat a používáte informace, které použít chcete. Díky práci na projektech se toho taky hodně naučíte. Je to práce s informacemi a vašimi jazykovými schopnostmi. 

Nakonec je stejně vždycky poznat, kdo ty projekty poctivě dělal a kdo ne. Až budete potom třeba u maturity, nějaké velké zkoušky nebo prostého testu, kde budete muset napsat slohovku (takže v podstatě takový projekt), tak se vám budou zkušenosti z dělání minulých projektů hodit. 

Tohle vám neříkám, abych vás psychicky otrávila a zdeptala, říkám to proto, abyste si uvědomili, že cokoli v životě děláte má své následky a to jak kladné, tak i záporné. Pokud jste s riziky srozuměni a jste ochotni na sebe vzít následky používání AI, tak jen do toho. 

Já osobně vždycky volím takovou zlatou střední cestu. Používám AI pouze jako pomocníka, takže mi to sice trvá déle, ale nepřidělávám si zbytečnou práci. Je to něco mezi tím, že si to celé udělám sama a že mi to celé udělá ChatGPT. Říkám tomu Hybrid Inteligence Framework. Více o tom, se dozvíte v dalším tipu. 

(Než se někdo zeptá, tak mi trvalo dlouho, než jsem s pomocí ChatuGPT přišla na ten superhustý název. V překladu to znamená postup použití hybridní inteligence . Teď už taky víte proč jsem to použila v angličtině. )

Hybrid Intelligence Framework

Tato metoda dělání projektu v angličtině spočívá v tom, že využijete jak svou vlastní inteligenci, tak i tu umělou. Je to v podstatě já + AI = dokonalý výsledek. Vyhnete se zbytečné práci, něco se naučíte a projekt budete mít rychle hotový a kvalitní. 

Při dělání projektu v angličtině postupuju takhle: 

O tématu si nejdříve zjistím důležité informace. Pokud mám psát o svém nejoblíbenějším zvířeti, tak nic hledat nebudu, ale pokud mám psát o aktuální ekonomické situaci, tak si něco zjistit musím. Právě s tímhle může pomoct AI. 

Potom začnu psát a formulovat první nápady už rovnou v angličtině. Pamatujete, proč překládání není dobrý nápad? To mi zajistí, že nebudu mít až takový problém se slovní zásobou a nebudu to muset překládat. Když nevím nějaké slovíčko, tak se zeptám ChatuGPT, který mi to slovíčko přeloží správně v kontextu věty, kterou chci říct. Až mi dojdou nápady, tak je taky hledám v ChatuGPT. 

Po dokončení hlavní celé části to hodím do ChatuGPT, aby mi vytvořil chronologický seznam gramatických chyb s opravou a odůvodněním. Potom ty jednotlivé chyby opravím, pokud jsou to odůvodněné. To mi zajistí správnost. Dál se zeptám na názor týkající se obsahu a případné nedostatky opravím. Nebo si to taky nechám rovnou přeformulovat. 

Možná jste čekali něco extrémního, ale proč tu vymýšlet nějaké hlouposti, když něco takhle jednoduchého funguje. Jsem si jistá, že by vás něco podobného určitě napadlo. Berte to ale alespoň takový reminder, že nejlepší taktika na projekt v angličtině nemusí být složitá. 

Shrnutí

Při tvorbě projektů v angličtině se vyplatí postupovat chytře a efektivně. Místo zdlouhavého překládání textu z češtiny doporučuji začít rovnou v angličtině – ideálně s pomocí umělé inteligence. AI Vám může pomoci s obsahem, slovní zásobou i gramatikou, stačí jí dát jasné a konkrétní zadání. Klíčem k úspěchu je ale rovnováha. Nejlepší výsledky přináší kombinace vaší vlastní práce a chytré asistence AI – takzvaný „Hybrid Intelligence Framework“. Tento přístup šetří čas, rozvíjí vaše jazykové dovednosti a vede ke kvalitnějšímu projektu. 

  • Například v mém článku jsem právě na shrnutí použila AI. Celý článek jsem v podstatě napsala já, ale když jsem si nevěděla rady nebo jsem nevěděla co napsat třeba právě do shrnutí, tak mi AI pomohla. A to samé můžete udělat i pro svůj projekt v angličtině. 

Závěr

Tohle byly mé top tipy týkající se projektů v angličtině. Tyto tipy a AI mi pomohly hodně zlepšit  kvalitu projektů a já doufám, že pomůžou i vám. Samozřejmě to, že má taktika na projekty v angličtině fungovala pro mě neznamená, že musí fungovat i pro vás. Myslím si ale, že by vám pomoct mohla taky. 

Pokud je tu něco, co vám v článku chybělo a chtěli byste, abych o tom napsala další článek, tak mi dejte vědět v komentářích. Postuji články dvakrát týdně, takže témat potřebuju celkem dost a budu ráda, když mi dáte nějaký tip. 

Jinak přeju hodně štěstí při psaní projektu v angličtině! 

(- To je teda celkem cynický závěr. Už si připadám, jako kdybych psala nějaký motivační blog. A než se zeptáte – tak jo, nemám tušení co znamená slovo cynický a musela jsem si to vygooglit.)

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Projekt v angličtině – Zapamatováno.cz

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *