
Tuhle otázku si dneska pokládají skoro všichni a já jsem si řekla, že by byl dobrý nápad o tom udělat průzkum a zjistit, jak to skutečně je. Na internetu totiž existují tisíce lidí, kteří nám denně cpou, že škola nás nic nenaučí. Ale je vážně pravda, že škola je k ničemu, nebo jsou to jenom kecy milionářů, kteří nikdy ve škole úspěšní nebyli? Pojďme to v tomto článku zjistit.
Hodně jsem přemýšlela nad tím, jak tenhle článek vlastně udělám. Jde o to, že já jsem zatím jenom žákyně nebo studentka jako vy, takže to nemůžu 100% posoudit. Můžu ale udělat průzkum a sdělit vám výsledky. A to přesně hodlám udělat.
Fakt č. 1: Škola je pro některé profese nutnost
Hned ze začátku bych chtěla zmínit jednu velmi důležitou věc, která se pravděpodobně nezmění a hodně odpůrců školy na to zapomíná. Pro hodně velkou část profesí je škola nezbytná.
Pokud chcete být například doktor, tak se bez školy neobejdete. Řekněte sami, asi byste nechtěli, aby vás operoval doktor, který nemá vysokou školu. A takových profesí je více. Například právník. Je jedno, jak dobří jste v jednání s lidmi a v přesvědčování. Do soudní místnosti vás jako něčího zástupce bez právního vzdělání prostě nepustí.
Zkrátka pro hodně profesí je škola důležitá a pokud ji nemáte, tak se s vámi někde ani nebudou bavit. Netýká se to samozřejmě všech profesí, ale některých ano. Takže pokud chcete být například ten doktor, právník nebo učitel, tak nemá smysl přemýšlet o tom, jestli je škola důležitá, protože v těchto případech je naprosto nezbytná.
Fakt č. 2: Ne vždycky se na školách učí praktické informace
Hodně lidí si myslí, že škola není důležitá, protože nás učí spoustu zbytečností, které nebudeme nikdy potřebovat. A ono je to vlastně pravda. Všichni si určitě umíte vybavit během vteřiny tisíce zbytečných znalostí, které si zapamatujete na test a potom šťastně navždy zapomenete. A otázka je proč nás to vlastně učí?
Osobně si myslím, že pokud jde člověk na odbornou školu, tak by se tam měl učit věci, které mu pomohou v budoucí profesi, které se chce věnovat. Takže, když jdete třeba na průmyslovou školu, tak tam jdete proto, že chcete třeba být programátorem, takže je vám taková literatura úplně k ničemu. Ale hádejte co? Stejně se tam učí. Řekla bych, že je to vážně celkem zajímavé. Kdo by totiž vymýšlel, aby se studenti drtili něco, co ve svojí budoucí profesi nikdy nevyužijí.
Tohle je možná jedna z těch věcí, kterou jsou trošičku nedomyšlené. Řekněte sami, není to trochu ztrátou času? Učit se něco, co stejně nebudete potřebovat? Názor na to si udělejte sami.
Fakt č. 3: Škola nás učí i jiné věci
I když to na první pohled není vidět, škola nás učí spoustu věcí, které v životě budeme potřebovat. Často se tyhle věcí přehlíží, ale já si myslím, že je to možná právě to nejdůležitější.
Jednou z těchto věcí je disciplína. Škola nás totiž učí každý den vstávat a soustředit se na práci. V životě tohle určitě potřebujeme, hlavně v práci.
Další důležitou věcí je zodpovědnost a odpovědnost. Když se zamyslíte, kdy bylo poprvé, kdy jste se chovali zodpovědně? Pravděpodobně někdy na prvním stupni základní školy, kdy jste byli zodpovědní vůči škole. Škola nás naučila být zodpovědný/á a nést odpovědnost v podobě špatných známek za své činy.
Další věc, kterou třeba škola naučila mě, je schopnost zvládat neúspěch. Ve škole se totiž všichni naučíme přijmout prohru a zklamání ze sebe. A to je podle mě opravdu důležité.
A nakonec komunikace. Každý den musíme mluvit s učiteli, řešíme věci se spolužáky, domlouváme se na skupinových pracích. Musíme mluvit na veřejnosti, prezentovat projekty a někdy musíme obhájit svůj názor, ale přesně takhle se učíme něco, co jednou využijeme úplně všude – v práci, v osobním životě i při jakékoliv spolupráci s ostatními.
Fakt č. 4: To, o čem mluví ti milionáři také nemusí být lež
Ti nejbohatší lidé na světě jsou hlavně podnikatelé. Podnikatelé, kteří školu vystudovanou neměli nebo ji alespoň na své cestě za úspěchem nepoužili. Proto se nabízí otázka jestli se škola nepřeceňuje, když můžete být super úspěšný podnikatel/ka i bez školy.
Podnikání je jedna z těch nejlepších cest k bohatství a mnoho lidí, kteří podnikají říkají, že škola vás podnikat nenaučí. A to je vlastně pravda. Na druhou stranu ale, i v normální práci se budete muset se začátku stejně jako v podnikání učit novým věcem.
Co se týče toho podnikání, tak si myslím, že právě tady je ten největší zlom týkající se toho, jestli je škola k něčmu nebo ne. Většina podnikatelů říká, že škola je k ničemu a většina zaměstnanců zase říká, že škola je důležitá. Já bych to osobně vyřešila asi takto: Pokud chcete být podnikatel, tak školu pravděpodobně nepotřebujete. Pokud ale chcete dělat jakékoli jiné zaměstnaní, tak je pro vás škola nejlepší možnost. Já si teda myslím, že člověk může dělat obojí, ale to už výplod mojí pestré fantazie (Pokud si to myslíte taky, tak to určitě napište do komentářů – ať vím, že nejsem jediná).
Shrnutí
Škola nás učí spoustu věcí, které ve svém budoucím zaměstnání potřebovat určitě nebudeme. Na druhou stranu nás učí i spoustu důležitých věcí, které v životě budeme potřebovat a to nejen akademické. V některých profesích je škola nezbytná, ale pokud chcete třeba podnikat, tak ji až tak nepotřebujete.
Tohle je poměrně zajímavé téma a mě by zajímalo, jestli si myslíte, že škola je k ničemu nebo naopak. Napište mi dolů do komentářů, jaký je váš názor na důležitost školy. Třeba se z toho vyvine dost zajímavá diskuze.
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Nejlepší aplikace pro žáky a studenty do školy – Photomath, Forest a další
- Jak zvládnout povinnou četbu – rady a tipy, jak na to
- Má zvýrazňování vážně smysl? Tři důvody proč ano a tři důvody proč ne