Skupinové projekty jsou prostě součástí vzdělávání a vyhnout se jim tak úplně nejde. Někdy to může být velká zábava, ale jindy to může být naprosto zbytečná otrava. Všichni totiž známe ty nejmenované spolužáky, kteří neudělají nikdy nic, ale stejně dostanou stejnou známku. Navíc dělat projekt mimo školu zabírá spoustu času a najít termín, kdy mají všichni čas, je skoro nemožné.
V tomto článku vám proto odhalím, jak takové projekty zvládat a jak se z toho nezbláznit. Zatím jsem dělala skupinových projektů víc než dost a podělím se s vámi o své dosavadní zkušenosti.
Tip č. 1: Skupinu si vybírejte ostražitě
Tohle je alfa omega celé skupinové práce. Když se to jmenuje skupinová práce, tak pravděpodobně bude záležet na té skupině, přesněji na jejích členech. Proto vám doporučuji si vybírat lidi, se kterými budete ve skupině. Někteří lidé jsou totiž hrozně fajn, ale ve skupinové práci nic neudělají. Když máte na výběr, tak si vyberte tak, abyste to nemuseli celé oddřít sami. Zdá se to jako celkem jasná rada, ale vždycky se najde nějaký kamarád, který se bude chtít vecpat do vaší schopné skupiny, aby nemusel nic dělat.
Ne vždy si ale můžete vybrat. Skupinu můžete dostat přidělenou nebo si s vaším kolektivem nerozumíte tak, abyste měli úplně na výběr. Není to optimální řešení, ale ani nevíte kolikrát jsem skončila ve skupině, ve které jsem být nechtěla a stejně jsem to přežila. Z přidělené skupiny si nedělejte hlavu, i tak se to dá zvládnout. Stačí když se budete držet dalších tipů a měli byste to přežít (pravděpodobně).
Tip č. 2: Není téma, jako téma
Velmi často jsem se setkala s tím, že jako skupina jsme si měli vybrat vlastní téma z nějakého většího tématického celku. Nejtěžší části na tomhle je, se všichni dohodnout na tom tématu. Vždycky jsou totiž jen dva scénáře:
- Nikoho vůbec nic nenapadá
- Každý má deset různých nápadů
Věřte mi, vždy to takhle je. Situace, kdy se někdo vytasí s jedním nápadem a všichni ostatní to hned odsouhlasí, je víc než nepravděpodobná. A jak se tedy vypořádat s těmito scénáři?
Nikoho nic nenapadá
Tak tohle je poměrně problematická situace, protože u druhého případu se máte alespoň nad čím hádat. Když nikoho nic nenapadá, tak budete společně sedět, koukat na sebe a čekat, než někoho něco napadne. Často pak i když někdo dostane nápad, tak ho neřekne nahlas, aby nevypadal trapně. Je totiž mnohem těžší zmínit svůj nápad, když má být první, než mezi desítkami ostatních.
A co teda s tím? Vytáhněte mobily a pusťte se do hledání. Divte se nebo ne, ale spoustu lidí tohle vůbec nenapadne. Jsou na mobilu přilepení 24/7, ale aby se zeptali ChatuGPT na vygenerování 10 nejlepších nápadů na téma související s globálním oteplováním, to ne. Uvidíte, že takhle nouzi o nápady vážně mít nebudete. Díky ChatuGPT se spíš přesunete k druhému scénáři, kdy se nemůžete dohodnout, jaké téma zvolit. Naštěstí i tady mám pár tipů, jak to vyřešit.
Každý má deset různých nápadů
Pokud máte ve skupině více silných osobností, tak možná budete mít menší problém se shodnout. Existuje totiž spousta témat a každému vyhovuje něco jiného. Myslím si ale, že menší dohadování neuškodí, protože se alespoň dozvíte, kdo toho kolik o jakém tématu ví. Můžete to potom využít jako výhodu, když se o nějaké téma někdo zajímá nebo toho ví více.
Zkuste to dohadování udržet v rozumné míře a zmínit klady a zápory každého návrhu. K finálnímu rozhodnutí můžete dospět hlasováním, anebo pokud nejste schopni se dohodnout, díky náhodě. Myslím, že takové kámen, nůžky, papír nebo házení mincí na googlu je vždycky účinné. Hlavně při rozhodování nad tématem neztraťte moc času. Ani sebelepší téma vám tu skupinovou práci neudělá a nechcete nad tím trávit zbytečně moc času.
Pokud máte téma zadané, tak s tím bohužel nic neuděláte. Alespoň si ale ušetříte ty hádky týkající se výběru tématu.
Tip č. 3: Time management – jak se všichni shodnout na čase
Pravděpodobně tou úplně nejtěžší věcí na skupinových projektech nebo skupinových pracích je shoda týkající se času, kdy na tom budete pracovat. Každý má totiž ve svém životě spoustu jiných věcí a najít termín, kdy mají čas všichni je téměř nemožné. Čím víc lidí, tak tím hůře se takový termín hledá. Důležitá v tomhle případě je komunikace. Doporučuji vám nenechávat projekt na poslední chvíli a pokusit se ho udělat co nejdříve. Kdyby se potom něco stalo a někdo nemohl přijít, můžete to udělat jindy.
Na termínu je úplně nejlepší se dohodnout ihned, protože potom víte, jaké jsou časové možnosti. Když to necháte na později a bude vám zbývat týden do odevzdání, tak taky můžete zjistit, že se nezvládnete všichni sejít najednou. Jestli se vám tohle stane, tak si můžete práci rozdělit. Více o rozdělení práce je v dalším tipu.
Time management se ale netýká jen času, kdy se sejdete, ale celkového hospodaření s časem, který na projekt máte. Většinou jsou to poměrně dlouhé lhůty, takže vám doporučuji je využít, protože dělání projektu na poslední chvíli a ještě k tomu ve skupině je celkem stresující. Vždycky je lepší mít projekt hotový dva týdny dopředu, než to dohánět posledních pár dní. Zní to zcela očividně, ale znám velkou spoustu lidí, kteří jsou schopni tyhle projekty dodělávat den předem. Věřte mi, takhle skončit nechcete. Asi vám nemusím vysvětlovat, že takový projekt nebude mít potřebnou kvalitu.
Tip č. 4: Rozdělení práce
Rozdělení práce má velkou řadu výhod. Například to, že je vidět, kdo co udělal a nikdo se nemůže jen tak vést. Máte tak jistotu, že to celé neoddřete sami. Další výhodou je, že se nemusíte kvůli tomu scházet a každý to může udělat z pohodlí domova. Toto jsou skvělé výhody, ale samozřejmě existují i nevýhody, o kterých je dobré vědět, než si práci rozdělíte. Je jich trochu víc, takže je trošku rozepíšu.
Nevýhoda č. 1 rozdílné formátování
V podstatě tu jde o to, že když každý dělá projekt sám z domova, tak si ho také dělá po svém. Takže když máte udělat prezentaci, může se stát, že finálně bude mít 10 různých fontů a 4 různě barevná pozadí. Každého totiž zajímá pouze vlastní část úkolu a na celkový dojem se nikdo nedívá. Jak hloupě to potom vypadá se většinou skupina dozví až když to prezentuje. Radím vám, nedělejte tuto chybu a jednoduše se domluvte na základních věcech. Nebo nakonec vyberte někoho, kdo to celé zformátuje do jednoho stylu.
Nevím jestli se to stále dělá, ale pokud máte třeba vypracovat projekt na papír, což je v dnešní době poněkud nepravděpodobné, ale co já vím, tak si nejsem jistá jestli je rozdělení práce pro vás to vhodné. Formátování by tady totiž taky mohlo dopadnou špatně. Myslím, že chápete, jak to myslím. Poslepovaný projekt na papíře napsaný deseti různými druhy písma nikdy nevypadá dobře.
Nevýhoda č. 2 nenávaznost
Stejně jako u formátování se vám může stát, že ten projekt nebude navazovat. Tentokrát to ale nebude z hlediska fontů, ale obsahově. Pokud totiž máte nějaké ucelenější téma, tak je dobré, když plynule nějak navazuje. Vaším úkolem není totiž přednést x samostatných referátů, ale jeden ucelený. Abyste si nemysleli, tohle není nic extrémního. Jen vám doporučuji abyste si to potom celkově přečetli, než to budete prezentovat a zkontrolovali, že to dává smysl.
Nevýhoda č. 3 kaziči se najdou všude
U rozdělení práce je výhodou to, že je vidět kdo co udělal. Pokud se tedy vyskytne nějaký problém, tak je jasné čí je to chyba. To znamená, že nemusíte celá skupina skončit s horší známkou, ale pouze osoba odpovídající za danou část.
Tohle je ale bohužel obousečná zbraň. Některé učitele totiž nezajímá kdo, co udělal, ale pouze celkový dojem. Když tedy někdo zkazí svou část, může to ovlivnit všechny. Ano, je to nefér, ale setkala jsem se i s takovým přístupem. Myslím si, že nejlepší co můžete v tomhle případě udělat je si rozmyslet, jak váš učitel/ka hodnotí. Podle toho poznáte zdali je nutné brát ohled pouze na svoji část nebo i kontrolovat práci ostatních.
Tip č. 5: Nedržte lidi nad hladinou
Existuje x lidí, kteří jsou schopni neudělat vůbec nic a potom si připsat zásluhy. Takoví lidé jsou většinou hodně vlivní a umí vám to prodat tak, že za ně uděláte celou práci a oni shrábnou zásluhy. Vyžaduje to velké sebevědomí těmhle lidem říct ne. Oni jsou na vás totiž většinou milí anebo dělají, že je jim to úplně jedno jestli se projekt udělá nebo ne.
Moje doporučení zní, nedělejte práci za ostatní. Je to jejich boj a vy nejste někdo podřadný, abyste za ně dělali práci. Jednoduše jim řekněte, že jestli chtějí dostat dobrou známku budou pro to muset něco udělat. Když se na ně vytasíte takhle upřímně, tak se může stát, že srazí paty a pustí se do práce. To je optimální scénář, ale jak všichni víme, nikdy nejde vše podle plánu.
Někteří vám stále budou tvrdit, že nic dělat nebudou a nebo řeknou že jo, ale nakonec neudělají stejně nic. V takovémhle případě vám nezbydne nic jiného, než to nahlásit učiteli. Já vím, že se vám stejně jako mně hnusí být žalobníček, ale nenechte se nastrčit do role oběti. Nenechte si dát horší známku jenom kvůli někomu jinému.
Vím, čeho se možná někteří bojíte. Tohle vám totiž nepřidá na popularitě. Měli byste si ale uvědomit co je pro vás důležitější, jestli sebeúcta nebo oblíbenost. Já osobně raději budu nepopulární, ale nebudu tou, kterou všichni můžou jen tak využívat. Samozřejmě je to vaše rozhodnutí. Ne vždy je nutné to tak moc hrotit. Někdy můžete udělat víc práce vy a někdy zase někdo jiný. Já bych za učitelem/kou šla až ve chvíli, kdy by někdo neudělal vůbec ale vůbec nic nebo zanedbatelné množství.
Shrnutí
Skupinové práce jsou občas velmi náročné. Vyhnout se jim jen tak nejde, ale můžete to zvládnout s klidem. Zde je pár tipů, které mi pomohly zefektivnit skupinovou práci:
- Na složení skupiny záleží. Pokud si může vybrat, buďte ostražití.
- Pokud si můžete vybrat téma, pokuste se dohodnout, co nejdříve.
- Jestli nemáte nápady na témata, podívejte se na internet nebo požádejte AI.
- Čím dříve začnete, tím lépe.
- Rozdělení práce je vhodné pouze ve většině případů.
- Nedělejte v rámci skupiny práci za ostatní.
Toto byly mé top rady týkající se skupinových projektů. Vycházela jsem ze svých vlastních zkušeností, takže pro vás nemusí všechno fungovat jako pro mě. Jak vždycky říkám, nejdůležitější je si vzít ze všeho to, co se mi aktuálně hodí. Takže doufám, že se vám nějaké informace hodí a že tento článek pro vás byl užitečný.
V případě, že máte jakékoliv téma týkající se produktivity učení, které by vás zajímalo a chtěli byste, abych ho zpracovala, tak mi to můžete napsat do komentářů. Pokud budu o tématu něco vědět, tak moc ráda takový článek udělám.
Skupinové projekty – Zapamatováno.cz
Další články, které by se vám mohly líbit: