
Asi tu nemusím zmiňovat, že jsou na všechny studenty a žáky kladeny vysoké nároky. To všichni víme z vlastní zkušenosti. Ze všech stran na nás někdo tlačí, ať jsme lepší a ať máme lepší známky. Kolikrát se můžete roztrhat a stále to někomu není dost dobré.
Běžně se říká, že aby byl člověk úspěšný, musí mít dobré známky. A všichni asi víme, jaké to je, když potom nesplníte očekávání a dostanete špatnou známku nebo dokonce horší známku na vysvědčení. Nejen že se na vás rodina a učitelé dívají jako na velké zklamání, ale ještě k tomu se cítíte blbě kvůli sobě. I když se to možná nezdá, tak psychicky zvládnout tato náročná období není vždycky snadné. Proto v tomto článku rozeberu, jak zvládnout neúspěch a co pomohlo mně se z neúspěchu a špatné známky nezhroutit.
Tip č. 1: Jedna špatná známka není konec světa
Nikdo není dokonalý, a proto se vám jednou za čas může stát, že prostě dostanete špatnou známku. V tu chvíli jste ze sebe zklamaní, a pokud je to horší známka, než dostáváte obvykle, tak se vás hned všichni ptají, jaktože jste dostali takhle špatnou známku. Je to hrozný pocit a já to znám moc dobře. Úplně nejlepší je, když to začne někdo ihned komentovat. Nestačí, že už jste zklamaní sami ze sebe, někdo jiný vám to musí taky okamžitě sdělit.
V tomhle případě je důležité zůstat pozitivní. Jedna špatná známka vás přece nezabije a ani vám nezničí celou budoucí kariéru. V daném předmětu určitě ještě budete mít možnost získat nějaké další známky. Vždycky se přece můžete zatnout a dávat si na daný předmět pozor. Kdykoliv potom bude na obzoru nějaký test z toho předmětu, tak přípravě můžete věnovat maximální úsilí.
Důležité je se nevzdávat. No a co, že jste jednou dostali pětku. Z každého dalšího testu zase můžete dostat jedničku. Vím, že někteří si říkají, že je to určitě zbytečné, protože už jim ta jedna známka zkazila průměr. Teď vám ale řeknu něco, co vám na to úplně změní pohled.
Když totiž máte pouze jednu jedinou špatnou známku a průměrově vám to nevychází, je celkem vysoká pravděpodobnost, že se vám podaří učitele přesvědčit na tu lepší známku. Když totiž přijdete s argumentem, že se vám to jedinkrát nepovedlo, že jste udělali jednu jedinou chybu a to vám zkazilo celý průměr a že jste jinak po celý rok poctivě pracovali a byli perfektní, tak se na to dost těžko říká ne. Když to ale dopředu vzdáte, tak takovou možnost mít nebudete, takže se opovažte vzdát a pracujte s maximálním úsilím po zbytek pololetí.
Tip č. 2: Být soustěživý/á je na nic
Být soutěživý/á je vážně na nic. Pokud jste soutěživí jako já, tak nikdy se sebou nebudete spokojeni dokud nebudete mít nejlepší výsledek, co můžete mít. A to je vážně naprd. Každou jenom trošičku špatnou známku potom prožíváte jako absolutní zklamání a cítíte se příšerně.
Moje doporučení pro vás zní, nebuďte příliš soutěživí. Mnoho lidí si myslí, že je to třeba v učení dobrá vlastnost, protože na sobě neustále pracujete a cílíte na nejvyšší příčky. Bohužel to má ale i své nevýhody. A to je přesně to, že zklamání a neúspěch prožíváte mnohem silněji, než ostatní. Chcete být stále nejlepší, a když se vám to nepovede, tak jste ze sebe zklamaní bez ohledu na výsledek, který jste podali. A jak jsem říkala, to je vážně naprd.
Vždycky, když jsem ze sebe někdy zklamaná, tak si říkám, že vždycky může být hůř. A často špatná známka nad kterou jsem já zklamaná, někteří mívají běžně. Je důležité se vždycky dívat na věci objektivně. Kdyby k vám někdo přišel, a řekl vám, že je ze sebe šíleně zklamaný, protože dostal čtyřku z matiky, co byste mu na to řekli? Pravděpodobně byste ho uklidnili a řekli mu, že to není nic extrémního. Stačí potom to samé říkat i sobě.
Když se nad tím zamyslíte, tak v podstatě to samé platí i pro perfekcionismus. Když jste perfekcionista tak máte stejné problémy jako člověk, který je příliš soutěživý. Takže nebuďte příliš soutěživí ani velkým perfekcionistou, spíše vám to uškodí.
Tip č. 3: Neúspěch je nejlepší učitel
Říká se, že se z neúspěchu naučíte více, než z úspěchu. A to je velká pravda, která platí i v učení. Špatná známka vás naučí, jak se vypořádat se zklamáním a neúspěchem, což je v životě důležitá vlastnost. Ne vždycky totiž budete nejlepší a ne vždy se vám něco povede. Je důležité vědět, že každý člověk dělá chyby a že nikdo není perfektní.
Navíc, co se týče té věci, ze které jste dostali špatnou známku, tak si to odteď budete mnohem lépe pamatovat. Chybami se člověk učí. Takže když uděláte chybu v tom, že zapomenete vzít v úvahu mínus před závorkou, tak vás můžu ujistit, že je mnohem nižší pravděpodobnost, že tu chybu někdy zopakujete.
Tip č. 4: Kalkulujte
Kalkulace je v podstatě to první, co vždycky dělám po tom, co dostanu špatnou známku. Vždycky si propočítám svůj průměr a vezmu v úvahu známky, které ještě dostanu nebo můžu dostat. A proč to vlastně dělám? Dělám to proto, že kolikrát i zjistím, že to můj průměr nijak zvlášť neovlivní. A pak není důvod být zklamaná.
Vážně vám doporučuji takovou kalkulaci provádět. Je to úžasná věc v tom, že nebrečíte nad rozlitým mlékem, ale racionálně zvažujete své možnosti. Spousta lidí si takhle průměry vůbec nepočítá, a potom jsou smutní nad jakoukoli horší známkou. Já bych nikdy nebyla na konci pololetí příliš zklamaná z pětky ze závěrečné písemky, kdybych věděla, že můj průměr zůstane na stejné známce. Po takové kalkulaci prostě víte, jak na tom jste a jestli má smysl se vůbec nad tou známkou trápit. Mnohokrát totiž zjistíte, že to až tak velký smysl nemá.
Tuhletu kalkulaci můžete provádět i dopředu. Víte, že máte velký test příští týden, tak si propočítáte jakou nejhorší známku můžete dostat, aby váš průměr zůstal na jedničce. To vám pomůže zůstat při psaní toho testu víc v klidu.
A jak si takovou kalkulaci vlastně udělat?
To hodně záleží na tom, jaký systém vaše škole používá. Například moje škola používá systém Bakaláři, kde má každá známka jinou váhu. Ty průměry my jako žáci vidíme a ještě máme přístup k funkci nazvané předvídač, kde si ty průměry lze snadno dopočítávat. Vím ale i o školách, kde ty průměry žáci nevidí a nemají přístup ani k předvídači.
Pokud to máte jako já, tak provádět tu kalkulaci pro vás bude poměrně snadné. Pokud ale máte nějaký jiný systém nebo nemáte přístup k funkcím jako je předvídač, tak i pro vás mám řešení. Stačí si do googlu napsat něco ve smyslu “vážený průměr známek” nebo “počítání průměru” a vyjede vám spousta stránek, kde zadáte svoje známky a hned vidíte ty průměry. Nebo můžete také použít ChatGPT, sama jsem to sice nezkoušela, ale myslím, že by to mělo fungovat pokud mu dáte správné instrukce.
Tip č. 5: Nikdy se nevzdávejte
Všichni úspěšní lidé jsou úspěšní, protože se nikdy nevzdali. Pokud něco opravdu chcete, tak toho můžete dosáhnout. Já jsem třeba hodně dlouhou dobu nevěřila, že bych mohla být ve škole dobrá. Pokud něco opravdu chcete a jdete si za tím, tak toho můžete dosáhnout. A pokud jednou za čas dostanete špatnou známku, tak to není něco z čeho byste se měli hroutit. Je důležité opět vstát a ukázat co ve vás je.
Síla charakteru se vždycky ukáže, když něco nevychází podle plánu. Buď se můžete vzdát a brečet v koutě anebo popadnout sešit a doučit se to, z čeho jste dostali špatnou známku. Je to jenom na vás.
Shrnutí
Špatné známky nejsou něco kvůli čemu byste se měli hroutit. Každému se občas něco nepovede, hlavní je, to co nejrychleji vylepšit. Vždycky může být hůř a pro jiné lidi známka, ze které jste zklamaní, je známka, kterou běžně dostávají.
Z chyb se můžete poučit, takže když se učivo rychle doučíte, tak to příště může dopadnout úplně jinak. Hlavně se nikdy nevzdávejte a nebrečte kvůli tomu v koutě. Raději využijte čas efektivněji a začněte se učit.
Tohle je všechno, co vám můžu k tomuhle tématu říct. Vážně jsem se snažila, aby tento článek působil pozitivně a ukázal vám, že špatné známky nejsou konec světa. Věřím, že skoro každý může být ve škole dobrý a doufám, že tenhle článek vám pomohl být více v pohodě s horšími známkami.
Klidně mi dejte vědět do komentářů, jaké máte vlastní zkušenosti se špatnými známkami, nebo mi taky můžete napsat, jaké téma týkající se školy by vás zajímalo.
Další články, které by vás mohly zajímat: