Témata na mluvní cvičení: jak si vybrat, 10+ nejlepších témat

Témata na mluvní cvičení

Vybírání tématu je vždycky jedna z těch nejtěžších věcí, které mohou být. Dobré téma vám může zajistit skvělou známku, ale špatné vás může absolutně potopit. Takže, jak si vybrat to správné téma? 

Osobně jsem se často potýkala s problémem, že jsem nemohla přijít na vhodné téma pro můj projekt/prezentaci nebo právě pro mluvní cvičení. Vždycky jsem si to strašně dlouho promýšlela a to i když jsem měla na výběr z několika možností. Časem jsem ale vychytala pár triků, které mi pomohly výběr témat o dost urychlit a zefektivnit. V tomto článku vám je prozradím a třeba zjistíte, že by vám mohly pomoct taky. 

Dozvíte se, jak si vybrat téma, aby bylo pro vás co nejjednodušší na zpracování a zároveň vám obsahově zajistilo co nejlepší známku.  Na konci článku také najdete top témata na mluvní cvičení sepsaná v seznamu, takže pokud jste líní číst moje tipy a triky, tak si můžete přečíst rovnou ten seznam. 

Téma je základ 

Téma je bezpochyby jednou z těch nejdůležitějších věcí na mluvním cvičení. Mnoho lidí si myslí, že je právě to nejdůležitější, i když s tím já úplně nesouhlasím. Vždycky je totiž mnohem důležitější, jak to umíte prodat. Je totiž absolutně jedno o čem chcete mluvit, když to nejste schopni nějak rozumně předat ostatním. To ale stále nemění nic na faktu, že téma je opravdu důležité a díky němu si můžete známkově přilepšit, ale taky i pohoršit. Proto je to první věc, nad kterou byste se měli zamyslet. 

Výběr tématu samozřejmě závisí na tom, jestli si musíte vybrat z nějakého tématického okruhu jako jsou třeba spisovatelé nebo evropské státy. Pokud totiž ano, tak máte výběr zcela očividně omezený. Na druhou stranu pokud zase máte volné téma, tak problém nespočívá v příliš malé možnosti výběru, ale v moc velké. Je totiž spousta skvělých témat a najít to pravé, které nebude vypadat před ostatními trapně a zároveň se bude líbit i vyučujícímu, je poměrně těžké. Takže jak vidíte, úskalí se skrývá v obou možnostech. 

Každopádně rada, kterou vám dám platí pro obě možnosti, jak pro omezený výběr, tak i pro ten volný. Doporučuji vám si v každém případě vybrat hodně obecné téma, o kterém lze dohledat spoustu informací. Je to nejlepší, co můžete udělat hlavně z jednoho důvodu. Když si totiž vyberete téma, o kterém jste v životě neslyšeli a na internetu najdete jenom pár zdrojů, tak se o tom těžké mluví třeba 5 minut. Strávíte hodiny hledáním informací a nakonec budete muset použít i to, co se vám až tak nehodí. Oproti tomu u obecného tématu se spoustou informací si můžete vybírat o čem chcete mluvit a hledání informací vám zabere chviličku. 

Další věc, na kterou se vždycky dívám je to, jestli o tom tématu už něco nevím. Takhle si totiž ušetříte čas, který byste strávili dohledáváním informací. Navíc váš projev potom bude působit přirozeněji, protože mluvíte o něčem, co máte v hlavě a pamatujete si to. 

Poslední doporučení ohledně tématu, které chci zmínit, je ohledně vašich zájmů. Jestli si totiž najdete téma, které vás nadchne a chtěli byste o tom mluvit, protože se o to zajímáte nebo vám to téma jenom přijde fajn, tak si ho rozhodně vyberte. Taková mluvní cvičení jsou vždycky nejlepší. Při přípravě se nebudete až tolik nudit a budete to prezentovat s větším nadšením. A věřte mi, je vážně poznat, kdo o svém tématu mluví rád a kdo ne. 

Jestli máte volné téma a zajímají vás nějaká doporučení na témata, která jsou dobrá a která zase ne, tak se můžete podívat na konec článku. Najdete tam můj seznam i s důvody, proč jsou některá témata lepší nebo horší než ostatní. 

Seznam top témat, když si můžete vybrat: 

  • nějaký sport

Pokud děláte nějaký sport nebo nějaký sledujete v televizi, tak není nic jednoduššího, než  si ho vybrat. Potom si totiž musíte udělat pouze minimální přípravu, protože všechny potřebné informace už máte v hlavě. 

  • aktuální zajímavá událost

Všichni jsou rádi informováni a každý raději bude poslouchat něco aktuálního, než klišé referát o knize, která tu už byla čtyřikrát. Nebojte se proto vybrat si něco aktuálního. Takovou snahu učitelé vždycky ocení, protože i oni sami se něco nového dozví. Jenom si dávejte pozor, abyste nezabrouzdali do politiky nebo jiných kontroverzních témat. 

  • váš zájem

O tomhle už jsem psala výše, ale raději to zmiňuji i tady. Je vážně skvělý nápad mluvit o tom, co vás zajímá a baví. Třídu to celkově taky baví více a učitelé to mají celkem rádi. Úplně nejlepší je vybrat nějaký ne moc typický zájem jako je třeba ježdění na koni nebo investování. Navíc vám to šetří čas, protože hlavní informace znáte. 

  • osobnost (méně známá)

Osobně nejsem moc fanynka dělání mluvních cvičení nebo projektů o nějaké osobnosti, protože je to většinou hrozná nuda. Je to ale poměrně časté a celkem populární, a proto to tu zmiňuju. 

Velice doporučuji, pokud zpracováváte nějakou osobnost, vybrat si nějakou méně známou. Všechny včetně vašeho vyučujícího to bude zajímat mnohem více, než osobnost, kterou všichni znají a většinu informací by věděli i bez vašeho mluvního cvičení. 

Další doporučení se týká faktických informací. Zkuste zredukovat nudné faktické informace jako roky vydání různých knih nebo hudebních alb. Je to těžké na zapamatování a nikoho to nezajímá (promiňte ten výraz, ale jinak to říct ani nejde). Některá důležitá data jako rok narození a úmrtí zmínit musíte, ale každou druhou větu vážně nemusíte začít nějakým letopočtem. Spíše doporučuji zmínit nějaké zajímavosti, které se budou lépe pamatovat a všechny to určitě bude zajímat více. 

  • něco, o čem moc lidí neví, ale je to důležité nebo zajímavé

Taková mluvní cvičení jsou taky vždycky hodně zajímavá. Můžete třeba mluvit o tom, že sociální sítě jsou sice pro všechny fajn, ale většina lidí neví, že je to levný zdroj dopaminu nebo o něčem podobném. Zkrátka nový pohled na obecně známou věc. 

  • cokoliv souvisí s novými technologiemi

Lidé jsou rádi informováni o nových věcech a to i učitelé. Pokud se něco nového dozví, tak budou spokojení a dají vám třeba lepší známku. Důležitá věc, u tohoto je, nezabíhat do příliš technických detailů. Vaším cílem by mělo být informace předat tak, aby to pochopil i absolutní laik. 

Konkrétní témata (náhodná zajímavá témata, která mě napadly):

  • umělá inteligence
  • psychologie barev
  • vliv spánku na fungování člověka
  • investování vs trading
  • co je to minimalismus
  • skutečná pravda o sociálních sítích a jejich účincích na život
  • globální oteplování
  • nejlepší reklamní triky v historii
  • nejvtipnější aprílové vtipy v historii
  • nejextrémnější sporty na světě
  • jak fungují kvantové počítače
  • základní pravidla ve fotbale
  • co skutečně říká IQ
  • ovládne AI svět? 
  • proč není možné cestovat časem
  • nejzajímavější teorie Alberta Einsteina
  • jak fungují volby v USA

Co si raději nevybírat?

  • Témata, o kterých učitelé ví zaručeně více, než vy. 

V tomhle případě jde třeba o nějaké spisovatele, umělce nebo známá literární díla. Věřte mi, že je lepší se do tohohle dobrovolně nepouštět. Pokud máte nějaká fixní témata, tak se tomu nevyhnete, ale když máte na výběr, tak si raději vyberte něco jiného. Je to kvůli tomu, že si zbytečně přiděláváte příležitosti, kdy vás učitelé můžou nachytat na tom, že řeknete nějakou hloupost nebo nepřesnost. Když si naopak vyberete něco čemu učitelé moc nerozumějí například nějaký sport a řeknete nějakou hloupost, tak je větší šance, že si toho učitelé nevšimnou. 

  • Zbytečně složité věci. 

Nepřidělávejte si práci, když nemusíte. Proč byste si vybírali nějaké složité téma a trávili na tom hodiny času, když si můžete vybrat nějaké jednodušší? Zdá se to sice jako naprosto jasná věc, ale hodně lidí (včetně mě) se občas chce blejsknout něčím složitějším. A to je v pořádku dokud vám to za to stojí. Není na škodu si někdy vytvořit plusové body, jak u učitelů, tak i spolužáků.

Časem jsem ale zjistila, že většinou se ta práce, kterou věnujete na tom složitějším tématu vůbec nevyplatila. S dnešními zkušenostmi vám spíš radím, abyste nevynakládali větší úsilí, než je nutné na jedničku. Nikdo vám za to totiž další dobrou známku nedá a učitelé budou i tak naprosto spokojení, když to budete mít na jedničku. 

  • Cokoliv co je kontroverzní. 

Rozhodně vám nedoporučuji se pouštět do mluvního cvičení o politice nebo nějakých kontroverzních osobnostech. Zbytečně si tím přiděláte problémy. Je pravda, že mezi kamarády můžete mít nějaký společný názor, který chcete přednést, ale to neznamená, že stejný názor budou mít i učitelé. Kdybyste to třeba přednášeli jenom vašim spolužákům, tak to může být vtipné a zajímavé, ale vždycky myslete na to, že ten, kdo vám dává známku je učitel/ka. Proto se raději držte u méně rizikových témat. 

Shrnutí

Podle čeho vybírat téma: 

  • už o tom něco vím
  • hodně mě to zajímá
  • je to dostatečně obecné 

Nápady na témata na mluvní cvičení: 

  • nové technologie
  • nějaký sport
  • váš zájem
  • aktuální zajímavá situace 
  • fakt, o kterém většina lidí neví

Čemu se raději vyhnout: 

  • poltickým a kontroverzním tématům
  • zbytečně složitým věcem
  • tématům, o kterých učitelé ví zaručeně více, než vy

O každém tématu, které jsem zmínila jde mluvit určitě více, než 5 minut. Jde jenom o to, vybrat správné informace, které jsou nejlépe zapamatovatelné a zároveň ty nejzajímavější a nejdůležitější. Vždycky je lepší, pokud máte možnost si vybrat téma, které vás zajímá. Tak si to totiž budete lépe pamatovat a při té prezentaci budete vypadat energičtěji a sebevědoměji. 

Závěr

Celkově je téma mluvního cvičení hodně důležité a doporučuji jeho výběru věnovat nějakou tu pozornost. Doufám, že vám tento článek pomohl najít ideální témata na mluvní cvičení a někam vás nasměroval. Pokud vás napadá něco dalšího, s čím bych potencionálně mohla pomoci, dejte vědět do komentářů. Budu ráda za každý tip.

Témata na mluvní cvičení – Zapamatováno.cz

Další články, které by vás mohly zajímat: 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *