Snad každý má někdy problémy s tím se soustředit. Je to takový ten pocit, kdy se můžete snažit, jak chcete, strávit na tom desítky minut, ale stejně nejste schopni udělat daný úkol.
Naštěstí pro nás schopnost soustředění ovlivňuje několik věcí, které když zjistíte jaké jsou a naučíte se je využít ve svůj prospěch, takový problém už mít nebudete. V tomto článku se proto zaměřím na tu nejdůležitější z nich a to je učební prostředí. Řeknu vám jaké učební prostředí se nejlépe osvědčilo mně a pravděpodobně by se mělo osvědčit i vám. Zjistíte i jak si svoje učební prostředí doma přizpůsobit, tak aby se vám skvěle soustředilo.
Učební prostředí je velmi často podceňované i když je pro učení velmi důležité. Doporučuji vám, abyste nedělali tuto chybu. Na první pohled se ale vážně může zdát, že je prostředí nedůležité a proto vám vysvětlím proč tomu tak není. Představte si situaci, kdy se máte naučit na nějaký test a máte dvě místa, kde se můžete učit. Buď v knihovně nebo na nějakém koncertě. Je jasné, že si vyberete knihovnu, protože to samotné prostředí je pro učení lepší. Kdyby učební prostředí bylo nedůležité, tak vaše kvalita učení bude stejná v knihovně i na koncertě, což v reálu vážně nebude.
Tip č. 1: Klid je základ
V předchozím příkladě jsem zmiňovala rozdíl mezi knihovnou a koncertem. V knihovně se bude stoprocentně učit lépe, ale proč tomu tak je? Je to kvůli tomu, že máte na učení klid. Klidem nemyslím absolutní ticho, jak si někteří možná myslíte. Kdybyste totiž hledali místo, kde neuslyšíte ani hlásku, tak byste museli hledat hodně dlouho. Myslím tím prostředí, které splňuje následující podmínky, které jsou pro učení nezbytné:
- nikdo na vás nemluví a neotravuje vás
- máte dostatek prostoru na rozložení všech svých pomůcek
- nejste v nějakém extrémně hlučném prostředí
- není v okolí moc lidí
- okolí je velmi nudné
Hlavně poslední podmínka se může zdát divná. Při učení by vás ale nemělo nic rozptylovat. Když máte totiž kolem sebe jen nudné věci, které vás nijak nezajímají, tak vás to nebude nutit věnovat pozornost něčemu jinému.
Tip č. 2: Zvolte pouze jedno prostředí
Konkrétní místo, kde se učíte je velmi důležité. Mělo by to být stále stejné místo, které si můžete spojit s učením. Náš mozek si totiž spojuje určité aktivity s prostředím. Když jdete například do knihovny, máte tendenci mluvit potichu. Je tomu tak, protože prostředí knihovny máte spojené s tichým mluvením. Dalším příkladem je třeba kuchyně. Někteří lidé mají zvyk, že kdykoli přijdou do kuchyně, tak si umyjí ruce.
prostředí aktivita
knihovna → šepot
kuchyně → mytí rukou
posilovna → cvičení
Toho samého chceme dosáhnout i s učebním prostředím. Vaším cílem by mělo být si určité místo spojit se soustředěním a učením. Když si totiž zasosciujujete svůj stůl s pocitem soustředění, tak se vám potom bude pokaždé snáze soustředit, protože váš mozek si řekne: Aha, teď jsem u stolu, kde se obvykle soustředím, takže to bych asi měl dělat i teď.
Celkové shrnutí tipu č. 2 tedy je, že byste si měli zvolit jedno konkrétní prostředí, kde se budete pokaždé učit, protože když se tam budete učit pravidelně, tak vám to pomůže snáze se soustředit. Samozřejmě, ne vždy to jde, učit se na stejném místě. Neberte to nijak extrémně vážně, je to pouze doporučení, které se hodí uposlechnout, ale když to neuděláte, tak se nic nestane. Nepochybně je určitě lepší se učit jinde než vůbec.
Tip č. 3: Zoptimalizujte prostředí
Nyní se už konečně dostáváme k té nejdůležitější části. Jak si své učební prostředí přizpůsobit tak, aby se v něm učilo, co nejlépe? Záleží na vás, ale je tu pár obecných triků, které by vám měly pomoci vylepšit vaše učební prostředí tak, aby se vám v něm lépe učilo.
To první, co byste měli udělat je to, že si uklidíte z pracovní plochy vše nepotřebné. Chcete mít na stole jen to, co k tomu učení potřebujete. Je to z hlediska prostoru i rozptýlení. Čím míň distrakcí totiž budete mít ve svém okolí, tím lépe se budete soustředit, protože nebude nic, co by mohlo upoutat vaši pozornost více než samotné učení.
Když už je řeč o zdrojích rozptýlení, tak musím zmínit mobil. Ohledně mobilu musíte přijmout jeden velmi důležitý fakt. S mobilem na stole se není většina z nás schopna učit déle jak deset minut v kuse. Je to protože jsme na něm všichni tak trochu závislí (Ano týká se to i vás). Stále si myslíme, že nám každou chvíli může někdo napsat nějakou převratnou zprávu, na kterou dlouho čekáme, nebo hůř, zmeškáme nový příspěvek nějakého známého. Dá vám to sice práci, ale stejně jako mně vám dojde, že když telefon na půl hodiny úplně vypnete, tak se vůbec nic nestane. Pro některé to může znít neuvěřitelně, ale je to tak.
Když se tedy učíte, tak mobil prostě zahoďte (obrazně, neručím za vaše rozbité mobily). Zkrátka ho odložte někam z očí, nejlíp do jiné místnosti. Za chvíli zjistíte, že se vám vážně bude soustředit lépe. Jak říká rčení: Sejde z očí, sejde z mysli. Vyzkoušejte to, a možná zjistíte, že žádné jiné problémy s učením nemáte.
Další důležitou věcí je klid, o kterém jsem už mluvila. Mnoho lidí si třeba myslí, že když si zapnou sluchátka s nějakou jejich oblíbenou hudbou, že se budou schopni něco naučit. Jenže opak je pravdou. Se sluchátky jste schopni dělat nějakou kreativní práci jako třeba kreslení, ale nejste schopni se 100% soustředit na fyziku, když si prozpěvujete svoje oblíbené písničky. Hudba je sice skvělá na uklidnění a odpoutání od stresu, ale na soustředění není vždy úplně ideální.
Osobně bych doporučovala neposlouchat při učení hudbu žádnou. Pokud jste ale velký zastánce hudby při učení, tak je lepší zvolit nějakou klidnou hudbu bez textu. Nebude vás až tolik rušit od soustředění a můžete tím tlumit okolní hluk, pokud je vám nepříjemný. Na Spotify najdete spoustu playlistů z vážnou hudbou nebo s hudbou k učení, tak je můžete vyzkoušet.
Tip č. 4: Dělejte rozhodnutí pro své budoucí já – optimalizace prostředí vol.2
Pokud se potýkáte s problémem, že se nemůžete donutit k učení, tak můžete nadesignovat vaše prostředí tak, abyste podvědomě měli potřebu jít se učit. Prostředí má totiž ohromný vliv na naše chování. Pokud se tedy naučíte využít této informace, tak budete schopni se podvědomě donutit i k aktivitám, které víte, že byste měli dělat, ale neděláte je.
Moje rada zní, dělejte rozhodnutí pro své budoucí já už teď. Udělejte si zkrátka plán a toho se řiďte. Když si tedy řeknete, že se budete v osm večer učit matiku, tak si na to už hned potom, co přijdete ze školy připravte pracovní prostředí. Ukliďte si stůl, rozložte tam pomůcky, otevřete sešit a nechte to tam ležet. Kdykoli potom projdete kolem stolu, tak vás ta matika trkne do očí. Je dokonce možné, že se začnete učit ještě dříve než v osm, protože vás bude ten otevřený sešit na stole iritovat. Když ještě k tomuhle přidáte to, že si uklidíte počítač a mobil někam jinam, tak je téměř jisté, že se vám nepodaří tu matiku vynechat.
Tenhle trik je opravdu neskutečně mocný a funguje téměř na vše. Když se třeba chcete donutit více číst, tak si položte doprostřed stolu knížku a je mnohem pravděpodobnější, že ji někdy otevřete.
Pro učení je nejefektivnější rozložit si dopředu pomůcky. Většinou stačí je nechat rozložené na stole, ale pokud ani toto na vás nefunguje, tak můžete zkusit si pomůcky dát na zem, třeba na chodbu kudy často procházíte. Když o ty učebnice totiž desetkrát zakopnete, tak vás to nejspíš donutí si jich všímat a něco s tím udělat.
Rčení sejde z očí sejde z mysli, které jsem tu už zmiňovala platí i naopak. Čím častěji něco vidíte, tím více máte tendenci na to myslet a provést tu danou akci.
Tip č. 5: Učit se s kamarády nebo ne?
Toto je velmi záludná otázka na kterou by chtělo spousta lidí znát odpověď. Ono totiž záleží na situaci. Můžu vám ale dát takovou obecnou radu, kdy je to skutečně efektivní a kdy jen společně ztrácíte čas tlacháním.
Moje doporučení je to, že byste se základy měli naučit vždy sami. To vám nikdo jiný do hlavy nenacpe a ve společnosti lidí, kdy se každý učí jiným tempem a způsobem je možné, že to trochu odfláknete. Navíc na základy vždy potřebujete klid a když vedle vás furt někdo tlachá, tak to úplně nepůjde tak snadno. Proto se základy a úvody do tématu učte vždy sami. Zabere vám to dvakrát méně času a bude to kvalitnější.
Přecejen se ale s kamarády můžete taky efektivně učit a to v případě, kdy základy ovládáte. Pokud se sejdete a navzájem se budete zkoušet a učit se doplňkové informace nebo nástavbové téma, bude to velmi efektivní. Můžete si totiž navzájem pokládat otázky, na které nejste připraveni a poučit se z chyb, které všichni během té doby uděláte.
Když se tedy základy naučíte sami a potom se s kamarády navzájem vyzkoušíte, tak je to nejoptimálnější způsob přípravy na test či zkoušení.
Tip č. 6: Nebojte se změnit prostředí
Pamatujete jak jsem říkala, že se máte učit stále ve stejném prostředí? Tak to nemusíte dodržovat úplně vždy. Změna vám může mnohdy prospět. Všichni potřebujeme jednou za čas nějakou změnu, a proto, když se vydáte se učit někam do přírody nebo někam jinam než obvykle, je to naprosto v pořádku a může vám to zlepšit i kvalitu učení.
Rozhodně se nebojte změn pokud si myslíte, že vám to může pomoci.
Nezoufejte si, když nejste úspěšní. Chyba možná není ve vás, ale ve vašem prostředí. Láhev vody také stojí jinak v supermarketu, posilovně a v letadle. Její cena se odvíjí od prostředí. To stejné může být i u vás. Možná jen potřebujete jiné prostředí, aby se ukázal ten váš pravý potenciál. Proto neváhejte uplatnit tipy z toho článku. To nejhorší, co se může stát, je že na tom budete úplně stejně jako předtím, ale možná se jako láhev vody dostanete ze supermarketu do letadla.
Také vám chci říct, že ne všechny tipy mohou fungovat pro vás. Důležité je si vždy vybrat jen to co je pro vás aktuálně nejrelevantnější a co se vám hodí. Toto jsou tipy, které fungovaly u mně a možná pomohou i vám, tak je neváhejte vyzkoušet.
Další články, které by vás mohly zajímat: