
Neznám nikoho, koho by učení se do školy vyloženě bavilo. Často je to spíš obrovská nuda než zábava. Ale i učení můžete proměnit v něco snesitelnějšího a zábavnějšího. Proto vám v tomto článku řeknu, jaké jsou zábavné způsoby učení a jak si já osobně zpříjemňuji učení.
Nemůžu vám slíbit, že po dočtení tohoto článku vás bude učení bavit, a že budete vědět, jak z toho udělat největší zábavu pod sluncem. Můžu vám ale slíbit, že vám předám pár způsobů, jak to učení udělat o malinko zábavnější.
Způsob č. 1: YouTube
YouTube zná asi každý. Je to platforma, kde jsou miliardy všemožných videí, a to i vzdělávacích.
Kdykoli mě normální způsoby učení začnou nudit, tak si pustím YouTube a najdu si video k tématu. Nejenže je zábavnější koukat na videa než do učebnice, ale taky vám to může opravdu pomoct. Některá YouTube videa jsou totiž opravdu skvělá a skutečně vás toho naučí za deset minut víc než učebnice a zápisky dohromady za hodinu.
Můžu vám dát pár tipů na různé YouTube kanály, které mají opravdu skvělý obsah a mohou vám pomoci s některými předměty ve škole:
- přírodní vědy (matika, fyzika, chemie): Isibalo
- dějepis: slavné dny, dějiny českého udatného národa
- literatura na maturitu: na potítku
- chemie teorie: nezkreslená věda
- chemie názvosloví: chemická nalejvárna
- matika: Marek Valášek
- angličtina: Broňa Sobotka
Všechny tyto kanály jsou v češtině, ale samozřejmě si můžete najít i různá videa třeba v angličtině. Někdy to ale bohužel nejde, protože dané téma je pouze u nás v Česku. Jde například o národní obrození nebo třeba o vysvětlení gramatiky jiného jazyka.
(Sama uvažuji o tom, že bych si založila takový Youtube kanál, kde budu vysvětlovat matiku. Dejte mi vědět v komentářích co si o tom myslíte.)
Způsob č.2: Používejte zábavné aplikace
Pokud si chcete učení trochu zpestřit, tak můžete použít některé aplikace, které vám z učení udělají takovou hru.
V tomhle hodně vyniká Quizlet. Quizlet je aplikace (je i webová verze), která vám umožní například ze slovíček nebo definic vytvořit kartičky. Tyto kartičky mají na jedné straně slovíčko a na druhé překlad. Vy si jednotlivé kartičky projíždíte a když nevíte, tak si kartičku otočíte. V mobilní verzi jednotlivé kartičky potom posouváte do sekce vím nebo nevím. Nakonci dostanete možnost si zobrazit pouze kartičky nevím a jedete to celé odzačátku. Je mi jasné, že tohle vám z učení neudělá největší zábavu vašeho života, ale je to mnohem snesitelnější než jen zírat do seznamu slovíček nebo definic. Navíc se to takhle naučíte rychleji a efektivněji.
Další takovou aplikací je Kahoot. Kahoot je velice zábavný a neznám nikoho, koho by Kahoot nebavil. Je to taková hra pro více hráčů, kde vybíráte ze čtyř možností a soutěžíte v tom, kdo odpoví správně a nejrychleji. Můžete si udělat vlastní Kahoot, tedy hru s vlastními otázkami nebo si vybrat nějaký z veřejných. Těch veřejných je opravdu spousta i v češtině a na téměř jakékoliv téma, takže v tomhle určitě není problém. Jedinou nevýhodou je to, že nemůžete hrát sami, potřebujete k tomu další hráče.
Důvod proč jsem tuto aplikaci chtěla zmínit je ten, že je to opravdová zábava. Takže pokud si třeba chcete s kamarády opakovat nějaké téma, tak Kahoot je opravdu dobrý nápad.
Poslední zábavnou aplikací, kterou tu zmíním je ChatGPT. Někteří si teď možná říkáte: co? ChatGPT ale může skutečně být zábavnou aplikací.
Zeptala jsem se ChatuGPT, aby mi uvedl seznam jeho zábavných využití. Tady se můžete podívat na screenshot:

Než se zeptáte, tak ano, v posledním bodě je uvedeno: Příběh, kde tě troll zkouší na učivo. Kde na tohle ChatGPT přišel vážně netuším. Kdybyste se někdy nudili, tak můžete nějakou z těchto možností vyzkoušet. Třeba najdete něco opravdu zábavného a edukativního.
Co se týče ChatuGPT, tak mě osobně třeba nejvíce pomáhá prosté zkoušení. Nahraju tam svůj studijní materiál a řeknu Chatovi, aby mě vyzkoušel sérií otázek. Potom si jen pohodlně sedím a odpovídám na otázky. Je to poměrně účinné, doporučuji vyzkoušet (ale až po tom trollovi samozřejmě :)).
Způsob č. 3: Vizualizace
Tohle asi není ten nejzábavnější způsob učení, ale může to být trochu odpočinkovější oproti normálnímu učení. Jde o vizualizaci pomocí například myšlenkových map. Občas se totiž hodí trochu uspořádat myšlenky.
Často se mluví o myšlenkových mapách. Já osobně je moc nepoužívám, protože na to zkrátka nemám čas, ale znám lidi, kteří to dělají a pomáhá jim to. Myšlenková mapa je takové uskupení, kde zanamenáváte myšlenky související s jedním hlavním tématem, které je uprostřed. Tyto myšlenky potom spojujete a z každého hesla vychází více dalších pojmů. Většinou se to používá, když si někdo chce srovnat myšlenky ohledně určitého tématu. Můžete to někdy vyzkoušet.
Způsob č. 4: Ostatní lidé
Často tím úplně nejzábavnější způsobem učení je učení s ostatními. Všechno je totiž vždycky větší zábava, když je vás na to víc.
Vzájemné zkoušení je nejlepším způsobem učení s ostatními. Často u toho bývá zábava a navíc se toho hodně naučíte. Pokud vás už nebaví čtení si v učebnici, tak můžete sezvat partu kamarádů a navzájem se vyzkoušet.
Ne vždy je samozřejmě vhodné učit se ve více lidech. V případě, že se učíte na důležitější test, tak je určitě lepší učit se sám/a. Ostatní vás totiž mohou rozptylovat a potom se nenaučíte vůbec nic.
Osobně doporučuji, abyste se vždy základy naučili sami a až potom se učili s ostatními doplňující učivo. Stejně se totiž základy musíte naučit sami a když kolem vás bude deset dalších lidí, tak vám to stejně nepomůže. Každý se učí jiným tempem a způsobem, není tedy důvod to dělat společně.
Shrnutí
Existuje mnoho způsobů, jak si udělat učení zábavnější. V tomto článku jsem vám představila 4 nejčastější. Jsou to:
- Youtube videa
- Herní aplikace jako Quizlet nebo Kahoot
- Vizualizace
- Učení s ostatními lidmi
Mně osobně tyto způsoby často z učení udělají větší zábavu. Je pravděpodobné, že to na vás bude fungovat taky. Tak to určitě vyzkoušejte.
Doufám, že vám tenhle článek pomohl. Pokud ano, tak velmi ocením, když dole zanecháte komentář. Zpětná vazba mi může pomoci v budoucnosti vylepšit mé články. Klidně mi napište i jaké téma by vás zajímalo.
Zábavné způsoby učení – Zapamatovano.cz
Další články, které by vás mohly zajímat: